Poznaj samego siebie- działania profilaktyczne

Transkrypt

Poznaj samego siebie- działania profilaktyczne
Wspomagające działania
profilaktyczno-wychowawcze
„Poznaj siebie i innych”
I.
Opracowanie i realizacja: Zespół Wychowawczy, wychowawcy klas IV –
VI i I - IIIG
II. Uczestnicy: uczniowie kl. V – VI i I – III G
III. Miejsce realizacji: ZSP w Króliku Polskim
IV. Cel główny programu: doskonalenie relacji społecznych poprzez poznanie
siebie i innych.
V. Cele szczegółowe:
1. Tworzenie bezpiecznej i ciepłej atmosfery w klasie, szkole.
2. Poznanie się i wzajemne budowanie zaufania.
3. Wzmacnianie poczucia własnej wartości.
4. Uczenie asertywności.
5. Uczenie podejmowania właściwych decyzji.
6. Ukazywanie pozytywnych wzorców zachowań.
7. Uczenie sposobów radzenia sobie ze stresem.
1
PPR
RZ
ZY
YK
KŁ
ŁA
AD
DO
OW
WE
E SSC
CE
EN
NA
AR
RIIU
USSZ
ZE
E
D
DO
OZ
ZA
AJJĘ
ĘĆ
ĆW
WR
RA
AM
MA
AC
CH
H PPR
RO
OG
GR
RA
AM
MU
U
E
ED
DU
UK
KA
AC
CY
YJJN
NO
O--W
WY
YC
CH
HO
OW
WA
AW
WC
CZ
ZE
EG
GO
O
„„PPO
OZ
ZN
NA
AJJ SSIIE
EB
BIIE
E II IIN
NN
NY
YC
CH
H””
SCENARIUSZ ZAJĘĆ nr 1
Temat: Jak radzić sobie ze stresem?
Cele:
• uświadomienie
młodzieży,
występowania
czym
jest
stres;
powszechność
w życiu współczesnego człowieka, przyczyny i
skutki,
• uczenie sposobów radzenia sobie ze stresem.
Metody pracy:
• mini wykład,
•
„burza mózgów",
• drama,
• gwiazda skojarzeń,
• uzupełnianie niedokończonego zdania
Formy pracy:
• praca zespołowa,
• praca w grupach.
2
Środki dydaktyczne:
Szary papier, karty ćwiczeń, flamastry, czyste kartki, tablica, materace lub koce,
magnetofon, kasety ze spokojną muzyką.
P rz ebieg zajęć
I. Część wstępna
1. Przywitanie
2. Wprowadzenie w tematykę - 5 min.
Pojęcia związane z tematem lekcji:
Stres – podejście do stresu zależy od przyjętej definicji tego zjawiska. Jeśli
przyjmiemy, że stres to stan zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu,
spowodowany przeciążeniem (definicja negatywna) – konsekwencją będą
strategie typu: walka ze stresem, pokonywanie stresu. Jeśli natomiast
przyjmiemy, że stres to stan mobilizacji organizmu w obliczu stojących
przed nim zadań (definicja neutralna) – dojdziemy do strategii typu: radzenie
sobie ze stresem, zapobieganie nadmiernemu stresowi. Ze stresem nie należy
walczyć. Stres trzeba zaakceptować jako nieodłączną część życia i nauczyć
się, jak sobie z nim radzić.
II. Część główna
Ćwiczenie l: „Skojarzenia" - 15 min.
Uczniowie otrzymują po 2 samoprzylepne karteczki, na których piszą po
jednym słowie kojarzącym się ze stresem.
Uwaga: te skojarzenia będą miały najczęściej zabarwienie negatywne, toteż
warto w tym miejscu skomentować, że stres może w określonych
okolicznościach (jeśli nie jest zbyt duży) pełnić funkcję mobilizującą -zmuszać
do większego wysiłku.
3
Ćwiczenie 2 „Uzupełnianie zdań" - 15 min.
Uczestnicy zajęć uzupełniają niedokończone zdanie: Stres to także... Chodzi o
rodzaj mobilizacji (np. przygoda, siła napędowa) W podsumowaniu młodzież,
podaje różne definicje stresu (na zasadach burzy mózgów). Wspólnie
wybieramy najlepszą i zapisujemy ją na tablicy.
Ćwiczenie 3 „Stres, przyczyny, skutki, sposoby zapobiegania" - 10 min.
Praca w grupach. Podział klasy na trzy grupy. Młodzież pisze wspólnie na
dużym arkuszu szarego papieru: pierwsza grupa przyczyny stresu, druga -skutki,
trzecia - sposoby zapobiegania. Po upływie 10 min. każda z grup prezentuje
własna pracę, pozostali uczniowie mogą ją uzupełnić. Zajęcia kończy wspólne
podsumowanie dotyczące: przyczyn, skutków, sposobów zapobiegania.
Ćwiczenie 4 „Moje sposoby radzenia sobie ze stresem" - 15 min.
Każdy z uczestników oddzielnie tworzy listę własnych, skutecznych sposobów
radzenia sobie ze stresem. Wspólnie odczytujemy najważniejsze, powtarzające
się wypowiedzi. Wspólnie decydujemy o ich hierarchii.
Ćwiczenie 5 - „Moje myśli" 15 - min.
Celem tego ćwiczenia jest uświadomienie młodzieży, że niektóre myśli
również mogą być stresujące. Młodzież dostaje karteczki z określonymi
sytuacjami (załącznik nr l) obok wpisuje, jakie myśli towarzyszyłyby danej
sytuacji. Następnie wprowadzone zostają pojęcia myśli negatywnych i
pozytywnych - jako różnych sposobów percepcji tej samej sytuacji.
Młodzież samodzielnie przeformułowuje swoje myśli na formę pozytywną.
Ćwiczenie 6 „Myśl pozytywnie” - 15 min.
Uczniowie dostają kartki, na których jest konkretna sytuacja z myślami
negatywnymi. Za zadanie mają zamienić przedstawione myśli negatywne na
pozytywne (załącznik 2)
4
Ćwiczenie 7 „Właściwe gospodarowanie czasem" - 15. Min.
Wyjaśnienie młodzieży, że „brak czasu" również może być przyczyną stresu.
Praca w podgrupach. Młodzież w 3 grupach zastanawia się nad: ilością czasu
przeznaczoną na codzienne czynności, ustaleniem hierarchii tych czynności,
strategią, która umożliwiłaby lepsze wykorzystanie czasu.
III. Część końcowa
Podsumowanie:
Ludzie odczuwają potrzebę kształtowania siebie i panowania nad własnym
życiem, starają się realizować różne zadania i próbują radzić sobie ze stresem.
Pomocna w osiągnięciu tego celu jest: znajomość przyczyn i skutków stresu
oraz sposobów jego opanowywania. Znając czynniki wpływające na dobre i złe
samopoczucie, łatwiej kierować własnym życiem i wnosić promień słońca w
życie innych ludzi.
Ćwiczenie 8 „Relaks" - 20 min.
Młodzież leży wygodnie na materacach. Przeprowadzane zajęcia: (załącznik nr
3)
- ćwiczenia oddechowe
- ćwiczenia mięśniowe
- trening autogenny Schultza z wizualizacją.
Ewaluacja:
Po przeprowadzeniu lekcji uczeń powinien:
- rozumieć, czym jest stres,
- być świadomym, że stres może być siłą pozytywną (czynnik mobilizujący) lub
negatywną,
5
- znać różne sposoby zapobiegania nadmiernemu stresowi i radzenia sobie z
jego skutkami (likwidowanie przyczyn, łagodzenie objawów).
Załącznik nr l „Moje myśli"
W lewej kolumnie znajdują się opisy pewnych sytuacji. W prawej kolumnie
wpisz myśli, które zazwyczaj towarzyszą Ci w takich sytuacjach.
Sytuacja
Moje myśli
1. Mówisz „cześć” do znajomego na
ulicy, a on nie odpowiada i mija cię
obojętnie
2. Nauczyciel oddaje ci wypracowanie,
w które włożyłeś wiele wysiłku.
Stopień jest niższy niż się
spodziewałeś.
3. W drodze do domu mijasz grupę
uczniów ze swej szkoły. Jeden z nich
robi jakąś uwagę i wszyscy wybuchają
śmiechem.
4. Jeden z kolegów nazywa cię
tchórzem, bo nie chcesz zapalić
papierosa, którym cię częstuje.
5. Zaprosiłeś na prywatkę kogoś, kogo
naprawdę lubisz, a ta osoba odmówiła.
6
Załącznik nr 2 „Myśl pozytywnie"
Sytuacja l.
Pierwsza próba ugotowania skomplikowanego dania nie powiodła się.
Myślenie negatywne: „Marna ze mnie kucharka. Tyle zmarnowanego czasu
i wysiłku!"
Myślenie pozytywne:.....................................................................................
Sytuacja 2.
Zapraszasz kogoś do kina a ta osoba odmawia.
Myślenie negatywne: „Jestem nudny i nieatrakcyjny. Nic dziwnego, że nikt nie
chce ze mną pójść do kina".
Myślenie pozytywne: .......................................„.;.......................................
Sytuacja 3.
Zapraszasz koleżankę na wspólne przesłuchanie płyty, którą niedawno kupiłeś.
Koleżanka wydaje się znudzona.
Myślenie negatywne: „Najwyraźniej mam zły gust"
Myślenie pozytywne: ..................................................................................
Sytuacja 4
Dziewczyna, z którą chodziłeś przez ostatnie 3 miesiące odchodzi od ciebie.
Myślenie negatywne: „Przestałem się jej podobać,. Nigdy nie znajdę nikogo, kto
mnie naprawdę polubi i zostanie ze mną".
Myślenie pozytywne: ...................................................................................
7
Załącznik nr 3
Wykaz ćwiczeń relaksacyjnych
1. Kontrola oddechu: oddychanie przeponowe, wydech krótkimi, równymi
wydechami - pogłębienie oddechu przez ćwiczenie.
2. Kontrola napięcia mięśniowego: ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia
wyciszające - służą koncentracji.
3. Wpatrywanie się w jeden punkt: uczniowie siadają, wybierając i
wpatrują się w niego 1-3 min.
4. Uruchamianie bodźców słuchowych: uruchamiamy tylko bodźce
słuchowe (1-3 min) - ograniczenie bodźców wzrokowych.
5. Wsłuchiwanie się w siebie: zmykamy oczy, zatykamy uszy,
wsłuchujemy się w siebie (2-3 min).
6. Pozycja sowy: długie siedzenie, chwytamy dłonią ramie przeciwległe,
robimy głęboki wdech, głowę skręcamy do tego ramienia, które trzymamy, i
wydychamy powietrze krótkimi wydechami (próba piórka).
7. Pozycja dorożkarska: nabrać powietrza w płuca, prostując plecy, a potem,
powoli wypuszczając powietrze, pozwolić „opaść" klatce piersiowej, stopniowo
pochylając się, najpierw kolana przywrzeć mocno do siebie, a potem
rozluźniając mięśnie, rozstawić swobodnie, ręce luźno opuścić na kolana,
pokołysać się jakby w rytm jazdy.
8. Trening autogenny Schultza: odczuwanie ciężaru ciała odczuwanie ciepła rozluźnienie mięsni.
8
9. Relaks stopniowy Jackobsona: świadome napinanie i rozluźnianie
mięśni.
Jak neutralizować stres?
• pójść na spacer,
• posłuchać muzyki,
• oglądać telewizję,
• zjeść coś dobrego,
• spotkać się z przyjaciółmi,
• dłużej pospać,
• zwierzyć się komuś ze swoich kłopotów,
• pograć na komputerze,
• pójść do kina lub na dyskotekę,
• poczytać książkę,
• wykonywać ćwiczenia fizyczne,
• kupić sobie prezent,
• upiec ciasto,
• majsterkować,
• robić to, co się lubi.
Jak unikać stresu?
• dbać o dobry stan zdrowia,
• przestrzegać zasad higieny fizycznej i psychicznej,
9
• wypoczywać,
• unikać zażywania leków i spożywania środków chemicznych,
• stosować
bogatą
uwzględniającą:
w
witaminę
B
dietę
antystresową
zielonolistne warzywa, owoce, zarodki
pszenicy, pełnoziamiste produkty zbożowe, jaja, produkty
mleczne, ryby, chude mięso, nasiona roślin strączkowych,
słonecznika i dyni oraz orzechy,
• korzystać z pomocy lekarskiej i psychologicznej,
• uprawiać sport,
• wykonywać zajęcia dające satysfakcję,
• zapewnić sobie przyjazne otoczenie,
• zabiegać o uzyskanie dobrych wyników w szkole,
• stawiać sobie realne do osiągnięcia cele.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ nr 2
Temat: Emocje i stres
Cel ogólny:
Zapoznanie z pojęciami: emocje, stres.
Znaczenie kontaktu z przyrodą w walce ze stresem.
Metody i formy pracy:
pogadanka, praca w grupach, swobodne wypowiedzi dzieci, ćwiczenia
w terenie, rysunek na drzewie, rozmowa kierowana.
10
Środki dydaktyczne:
rozsypanka wyrazowa, plansze z określeniem emocji, szarfy, kartki, węgiel
rysunkowy.
Przebieg za jęć
I. Część wstępna
1. Przypomnienie pojęć: emocje, stres.
Z rozsypanki wyrazowej dzieci przyporządkowują rodzaje uczuć.
Rozsypanka wyrazowa zawiera:
niepokój, lęk, strach, przerażenie, rozdrażnienie, złość, gniew, wściekłość,
radość, smutek, rozpacz, cierpienie, żal, uniesienie, szczęście.
Dyskusja na temat poprawnego przyporządkowania.
II. Część główna
2. Nauczyciel wprowadza dzieci w kolejną fazę lekcji objaśniając, że czasem
emocje mogą wymknąć się spod kontroli i przerodzić się w stres.
Wspólnie zastanawiamy się jak poradzić sobie ze stresem.
Przewidywane odpowiedzi:
- zwrócenie się do innych (pedagog, psycholog szkolny, wychowawca,
przyjaciel, rodzice, dziadkowie…),
- znalezienie sobie nowego zajęcia, hobby,
- kontakt z przyrodą.
3. Zajęcia w terenie – zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zajęć.
Dzieci wychodzą przed szkołę. Udają się do najbliższych drzew.
11
4. Zadanie I.
Na miejscu siadają w kręgu i zawiązują oczy szarfami, 2- 3 minuty siedzą
w ciszy i słuchają odgłosów przyrody. Później każde dziecko zapisuje na
karteczce – co słyszało w przyrodzie.
Nauczyciel zbiera karteczki i wyjaśnia, że zostaną one zaprezentowane na
planszy „Co nam mówi przyroda” w klasie.
5. Zadanie II.
Każde dziecko wybiera sobie drzewo – z opaska na oczach przytula się do
niego i po cichutku opowiada o swoich problemach.
Identyfikuje się z drzewem – drzewo przyjaciel.
6. Zadanie III.
Dziecko nawiązuje przyjaźń z drzewem przy pomocy dermatoglifów
(rysunek kory i dłoni).
Opis: na pniu dziecko rozkłada kartkę papieru i przy pomocy węgla
rysunkowego odbija wzór kory, obok robi odbitkę swojej dłoni.
III. Część końcowa
7. Śpiew znanych, spokojnych piosenek i powrót do szkoły.
12
SCENARIUSZ ZAJĘĆ nr 3
SSC
CE
EN
NA
AR
RIIU
USSZ
Z
SSPPO
OT
TK
KA
AN
NIIA
AN
NA
AU
UC
CZ
ZY
YC
CIIE
EL
LA
AZ
ZU
UC
CZ
ZN
NIIA
AM
MII
II IIC
CH
HR
RO
OD
DZ
ZIIC
CA
AM
MII
Temat: Problemy w uczeniu się.
Cele spotkania:
- zrozumienie przyczyn trudności w uczeniu się,
- integracja zespołu rodziców mająca na celu wspólne rozwiązywanie
problemów.
Rodzice i uczniowie:
• dostrzegają problem trudności w uczeniu się,
• znajdą przyczynę trudności w uczeniu się,
• dokonają rankingu problemów,
• znajdą optymalne rozwiązanie problemu,
• lepiej się poznają, zrozumieją,
• potrafią pracować w grupie,
• potrafią zaprezentować wyniki pracy grupowej,
• potrafią przełamać bariery komunikacyjne.
Metody pracy:
- pogadanka,
- gwiazda skojarzeń,
- ćwiczenia,
- uzupełnianie niedokończonych zdań.
13
Formy pracy:
- praca zespołowa,
- praca grupowa,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Kolorowe chmurki, serca z czerwonego papieru, flamastry, kolorowe kartki
z napisaną częścią zdania, cukierki w papierkach o różnych kolorach, arkusze
szarego papieru, taśma samoprzylepna, ankieta.
Przebieg spotkania
Rodzice siedzą w kręgu przy stolikach, uczniowie w małych grupkach
z boku
1. Każdy uczestnik dostaje kolorową chmurkę z papieru, na której pisze imię,
przypina szpilką do ubrania. Prowadzący proponuje ćwiczenie „Jak się dzisiaj
czujesz?” Każdy uczestnik dostaje arkusz z rysunkami twarzy z poleceniem
zaznaczenia twarzy, która obrazuje jego samopoczucie (5 min.)
2. Prowadzący prosi wszystkich uczestników
podanego na połówce serca (jedną połówkę
wyciętego z czerwonego papieru „kocham
uczniowie podchodzą do swoich rodziców,
nawzajem zapisy.
Prowadzący sugeruje, aby uczniowie okazali
pocałunek (10 min.)
dopisanie zakończenia zdania
dostaje rodzic, drugą – uczeń)
cię za to, że ….”. Następnie
łączą części serca i odczytują
swą miłość do rodziców przez
3. Rodzice i uczniowie wypełniają kartki przez dokończenie zdania „jako
rodzic, jestem dumny, gdy…” (wypełniają rodzice); „moi rodzice są dumni
ze mnie, gdy…”(wypełniają uczniowie). Uczniowie podchodzą do swoich
rodziców i wymieniają się kartkami (10 min).
4. Prowadzący nawiązuje do tematu spotkania: Drodzy Rodzice, dzisiaj
zajmiemy się problemami z uczeniem się? Dlaczego? Otóż na pewno zależy
wam, aby mieć jeszcze więcej powodów do dumy z własnych dzieci. Każdy
z rodziców, zapewne, ma doświadczenia w pracy ze swoim dzieckiem,
14
z rozwiązywaniem jego problemów z uczeniem się i chcę byście Państwo się
nimi podzielili. Szkole również zależy na tym, by jej uczniowie mieli jak
najmniej problemów z uczeniem się. Kochani uczniowie zajmiemy się dzisiaj
zagadnieniem uczenia się, ponieważ wiecie, że uczycie się nie dla szkoły, lecz
dla życia – waszego życia.
5. Prowadzący częstuje rodziców i uczniów cukierkami, życzy smacznego
i prosi, aby rodzice i uczniowie usiedli w grupach wg koloru papierka na
cukierku (grupy są czteroosobowe i tak dobrane, że są w nich albo rodzice, albo
uczniowie). Prowadzący prosi, aby każda grupa opracowała plakat „Jakie są
przyczyny problemów z uczeniem się” (20 min.)
6. Każda grupa prezentuje swoją pracę, prowadzący również omawia plakat
przygotowany przez siebie, na którym umieszcza problemy z uczeniem się,
które jego zdaniem są najważniejsze w tej klasie (plakaty mocujemy na
ścianie).Każda prezentacja zostaje nagrodzona brawami (30 min.)
7. Każdy uczestnik otrzymuje 3 samoprzylepne karteczki, na których wypisuje
trzy wybrane z podanych wcześniej, jego zdaniem najważniejszych przyczyn
problemów z uczeniem się. Karteczki przyklejamy na tablicy tak, aby podobne
przyczyny tworzyły jedną grupę. Największa liczba kartek w danej grupie
świadczyć będzie o tym, że przyczyny z tej grupy spotkamy najczęściej i one
stanowią największy problem. (5 min.)
8. Prowadzący prosi, aby każdy uczeń razem z rodzicem ustalił, który
z problemów najbardziej go dotyczy i wspólnie wypisali na przygotowanych
kartkach zobowiązania mające pomóc ten problem rozwiązać. Każdy uczeń ze
swym rodzicem ustala zasady rozwiązywania problemu, spisują zobowiązanie
i przekazują je wychowawcy (5 min.)
9. Prowadzący proponuje wspólną zabawę: Ponieważ tak dobrze wspólnie
pracowaliśmy, to teraz wspólna zabawa. Z dostępnych na jednym ze stolików
materiałów rodzice razem ze swoim dzieckiem w ciągu 10 minut mają wykonać
maskę na zabawę karnawałową (andrzejkową) (10 min.)
10. Prowadzący prosi rodziców o wypełnienie ankiety. Dziękuje wszystkim za
przybycie, za aktywność w czasie zajęć i zaprasza do wspólnego zdjęcia
(15 min.)
W dalszej części proponujemy rodzicom dyskusję przy ciastku i kawie,
a uczniom mini dyskotekę (1 godz. – zależnie od woli rodziców)
15
16
17
Załącznik E
„Nasze spotkanie”
Zwracam się do Państwa z prośbą o wypełnienie niniejszej ankiety. Ankieta jest
anonimowa. Mam nadzieję, że jej wyniki pozwolą mi na lepszą organizację
naszych wspólnych spotkań. Proszę o zaznaczenie w kratce znakiem „x”
wybranej odpowiedzi:
1. Spotkanie dzisiejsze było:
‫ ٱ‬nudne
‫ ٱ‬średnio interesujące
‫ ٱ‬interesujące
‫ ٱ‬bardzo interesujące
‫ ٱ‬trudno mi powiedzieć
2. Czy chętnie brali Państwo udział w wykonywaniu zadań w czasie
dzisiejszego spotkania:
‫ ٱ‬tak
‫ ٱ‬raczej tak
‫ ٱ‬raczej nie
‫ ٱ‬nie
3. Czy uważają Państwo, że wspólne zajęcia w czasie spotkań uczniów i ich
rodziców – są potrzebne:
‫ ٱ‬tak
‫ ٱ‬raczej tak
‫ ٱ‬raczej nie
‫ ٱ‬nie
18
4. Czy współpraca w grupie z innymi rodzicami była:
‫ ٱ‬bardzo dobra
‫ ٱ‬dobra
‫ ٱ‬trudno mi ocenić
‫ ٱ‬zła
5. Czy dobrze Państwo się czuli pracując na zajęciach w czasie dzisiejszego
spotkania z własnym dzieckiem:
‫ ٱ‬tak
‫ ٱ‬raczej tak
‫ ٱ‬raczej nie
‫ ٱ‬nie
6. Czy taka forma spotkania Państwu odpowiada?
‫ ٱ‬tak
‫ ٱ‬raczej tak
‫ ٱ‬raczej nie
‫ ٱ‬nie
7. Czy dzisiejsze spotkanie pozwoli uczestnikom lepiej radzić sobie
z problemami w uczeniu się?
‫ ٱ‬tak
‫ ٱ‬raczej tak
‫ ٱ‬raczej nie
‫ ٱ‬nie
DZIĘKUJĘ
19
Ewaluacja
Po zakończeniu programu uczniowie powinni:
- czuć się lepiej i bezpieczniej w grupie rówieśniczej,
- znać sposoby dobrego komunikowania się,
- zwiększyć poczucie własnej wartości,
- bardziej akceptować siebie i innych,
- lepiej radzić sobie w sytuacjach trudnych,
- umiejętnie neutralizować stres,
- rozwiązywać w sposób konstruktywny konflikty w grupie i w rodzinie.
Literatura:
1. Dudzik U., „Wychowanie w klasie szkolnej”, WSiP, W-wa 2002 r.
2. Rojewska J., „Grupa bawi się i pracuje”, część I i II, Wrocław 2000 r.
3. Program profilaktyczny „Jak żyć z ludźmi”, MEN, W-wa 1989 r.
4. Everly G.S., Rosenfield R., „Stres. Przyczyny, terapia i autoterapia”,
W-wa 1992 r.
20
Plan zajęć
Zagadnienie
1.
Integracja
grupy
Tematyka zajęć
Kontakt grupowyAutoprezentacja:
- „Daj się poznać”
- „Nadaj mi imię”
- „Kim jestem”
- „Tajemnicza osoba”
Budowanie klimatu
i zaufania w grupie:
- „Kręgi otwartości”
- „Autografy”
Cele zajęć
Formy
i metody
- Ugruntowanie poczucia
tożsamości.
- Nawiązywanie kontaktów.
- Budowanie klimatu
zaufania
i bezpieczeństwa.
- Zwiększanie otwartości
członków grupy.
- Lepsze poznanie członków
grupy i budowanie więzi
grupowej.
Ćwiczenia
warsztatowe
w zmiennych
podgrupach,
indywidualne
prezentacje na
tle grupy,
zabawy
integracyjne.
Uczniowie:
- przestrzegają
zasad grupowych,
- potrafią
współpracować
w grupie
Kwestionariusz
e, ankiety,
zajęcia
warsztatowe
w podgrupach,
„burza
mózgów”,
drama, zdania
niedokończone
Mini wykład,
Uczniowie:
- posiadają
umiejętność
autoanalizy,
- znają swoje mocne
strony,
- mają poczucie
własnej wartości.
- Mój system wartości
- Uświadomienie uczniom
i cele życiowe.
własnych predyspozycji
2.
- Moje zdolności
psychofizycznych.
Samopoznanie
i zainteresowania.
- Rozwijanie
i budowanie
samoświadomości.
poczucia własnej - Moje mocne i słabe
- Zwiększenie poczucia
strony.
wartości
własnej wartości,
- Sposoby wzmacniania
poczucia własnej
pozytywne myślenie o
wartości.
sobie i swojej przyszłości.
Podstawowe wiadomości - Poprawa w zakresie
2
Kryteria sukcesu
Uczniowie:
Czas
2 godz.
2 godz.
3.
Komunikowanie
się
4. Stres
o dobrej komunikacji.
Komunikacja werbalna
i niewerbalna.
Bariery komunikacyjne.
Aktywne słuchanie
(parafraza).
Komunikacja agresywna
uległa
i asertywna.
Problemy w uczeniu się
i zachowaniu.
umiejętności
komunikowania się.
- Poznanie i zrozumienie
„mowy ciała”, w tym
zwłaszcza kontaktu
wzrokowego.
- Zrozumienie znaczenia
komunikacji asertywnej.
- Przełamanie bariery
komunikacyjnej z
rodzicami.
- Rozumienie pojęcia
Rodzaje, przyczyny
stresu, jego wpływ na
i skutki stresu.
Moje reakcje na sytuacje
zachowanie własne
i innych.
trudne.
Sposoby radzenia sobie - Umiejętność radzenia
z nadmiernym stresem:
sobie w sytuacjach
- umiejętność
trudnych.
gospodarowania
- Promocja zdrowego stylu
czasem,
życia.
- zmiany sposobu
myślenia (pozytywy
sytuacji trudnych),
- techniki relaksacyjne.
3
ćwiczenia w
podgrupach,
rozmowa
kierowana,
odgrywanie
scenek, „burza
mózgów”,
ankieta dla
rodziców.
- potrafią
prawidłowo
komunikować się
z innymi,
- znają sposoby
aktywnego
słuchania,
- w kontaktach
z innymi potrafią
być asertywna
- znajdą optymalne
rozwiązanie
problemu.
Mini wykład,
rozmowa
kierowana,
zdania
niedokończone,
„burza
mózgów”,
odgrywanie
scenek, ćwicz.
warsztatowe
w grupach,
ćwicz.
oddechowe
i rozluźniające.
Uczniowie potrafią:
- prawidłowo
2 godz.
zdefiniować
pojęcie stresu,
- wylistować
sposoby radzenia
sobie ze stresem,
- samodzielnie
wykonać ćwiczenia
relaksujące
i tonujące napięcia
mięśniowe.
2 godz.