konspekt

Transkrypt

konspekt
KONSPEKT ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DO KLASY IV
Temat : Piłka ręczna – ćwiczenia doskonalące kozłowanie i podanie piłki jednorącz
sposobem półgórnym.
Klasa IV
Data 03.03.2014r.
Ilość uczniów 13
Prowadząca zajęcia - Marzena Pauch
Miejsce ćwiczeń –sala zastępcza
Czas trwania -45 min.
I. Cele lekcji
1) Wiadomości
Uczeń:
 wie, jak ułożyć dłonie przy chwycie piłki ręcznej,
 wie, na czym polega technika podania piłki ręcznej
 wie, na czym polega współpraca w zespole,
 zna własne uzdolnienia motoryczne,
 wie, dlaczego należy systematycznie podejmować wysiłek o charakterze
wytrzymałościowym
2) Umiejętności
Uczeń:
 doskonali umiejętność kozłowania
 umie ułożyć ręce w „koszyczek” w momencie chwytu piłki,
 potrafi prawidłowo podać piłkę partnerowi,
 umie wcielić się w rolę zawodnika lub sędziego,
 podejmuje samodzielnie decyzje w czasie gier i zabaw ruchowych,
 potrafi dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości organizmu,
 uczy się stosować elementy techniki w grach i zabawach.
II. Metody pracy
Metoda naśladowcza – ścisła, zadaniowa – ścisła oraz zabawowo - naśladowcza.
III. Formy pracy:
- indywidualna: jednolita
- zbiorowa: jednolita, zróżnicowana
IV. Przyrządy i przybory :piłki, pachołki, materace, szarfy
Zadania
Treść i przebieg ćwiczenia
I część wstępna
Zadania
Czas
Uwagi
5'
Ustawienie w
porządkowoorganizacyjne.
Zabawa ożywiająca
,,Berek lawina..."
Ćwiczenia
oswajające piłką.
dwuszeregu.
Zbiórka sprawdzenie obecności i
przygotowania do zajęć.
Zapoznanie uczniów z tematem i celami
lekcji. Motywacja do aktywnego udziału
w lekcji.
Zabawa ,,Berek lawina". na sygnał
nauczyciela wybrana osoba („berek”)
zaczyna gonić z piłką pozostałe dzieci,
starając się trafić piłką w któregoś z
uczniów. Każdy „zbity” zawodnik
zabiera piłkę, również staje się berkiem
i pomaga łapać następne dzieci.
Wygrywa uczeń, który jako ostatni
został trafiony piłką.
Rozgrzewka
Luźna rozsypka
10'
Luźna rozsypka
Ćwiczenia w marszu.
- podrzuty i chwyty piłki
- podrzut i klaskanie w dłonie;
- podrzut piłki i obrót wokół własnej osi
w
prawą i lewą stronę.
Zwracanie uwagi
na dokładność
wykonywania
zadań
Ćwiczenia w truchcie
Ustawienie w kole
- kozłowanie piłki prawą i lewą ręką,
- kozłowanie piłki prawą i lewą ręką z
wykonaniem przysiadu;
- kozłowanie piłki po okręgu, na sygnał
zmiana ręki;
- kozłowanie piłki po okręgu, na sygnał
zmiana kierunku kozłowania;
Ćwiczenia w miejscu.
-krążenie piłki wokół tułowia;
- toczenie piłki po „ósemce” wokół NP i
NL
- postawa w rozkroku, krążenia, skłony i
skrętoskłony – piłka trzymana oburącz.
II część główna
20'
Kształtowanie
umiejętności
kozłowania,
doskonalenie
sprawności
podawania piłki w
ruchu.
Ćwiczenia
doskonalące
umiejętność
kozłowania
Uczniowie
ustawieni w
dwójkach twarzą
do siebie, jedna
piłka na parę.
- Kozłowanie piłki prawą ręką w
miejscu, na
sygnał podanie półgórne do partnera.
- J/w tyle, że lewą ręką.
Brak kontaktu
wzrokowego z
piłką.
- Kozłowanie piłki na przemian prawą i
lewą
ręką w miejscu, na sygnał podanie
półgórne do partnera.
Przestrzeganie
bezpieczeństwa
podczas
kozłowania
(unikanie
zderzenia)
- A kozłuje piłkę prawą ręką maszerując
w
kierunku B, po dojściu do
wyznaczonego
miejsca wykonuje podanie półgórne i
truchtając tyłem wraca na swoje
miejsce.
To samo wykonuje B.
- J/w tyle, że lewą ręką.
- A kozłuje piłkę prawą ręką w truchcie,
obiega ćwiczącego B i wraca na swoje
miejsce po czym wykonuje podanie
półgórne do B. To samo wykonuje B.
Gra „Piłka na
materac”
- Jeden z ćwiczących kozłuje piłkę cały
czas obserwując partnera i mówiąc na
głos pokazaną przez niego ilość palców.
Na sygnał następuje zmiana ról.
Współzawodnictwo,
podział uczniów na
II grupy
(dziewczęta i
chłopcy)
– Przebieg gry: Zadaniem drużyny
atakującej jest położenie piłki na
materac drużyny przeciwnej. Zawodnicy
atakujący przemieszczają się po boisku
wykonując między sobą podania.
III Część końcowa
10'
Uczniowie po
intensywnych
Ćwiczenia
uspokajające
- marsz dookoła sali z piłką, luźne
skłony w
przód,
- marsz z unoszeniem ramion z piłką w
górę, swobodne oddychanie,
Ćwiczenia
korekcyjne
- siad skrzyżny ( wznos RR w górę,
wdechy,
opuszczenie – wydech;
- leżenie przodem wznos RR i NN do
góry
ćwiczeniach starają
się uspokoić
organizm.
Przestrzeganie
postawy
korekcyjnej
Czynności
organizacyjnoporządkowe
- zbiórka, omówienie lekcji,
Uczniowie
- ocena, wyróżnienie uczniów najlepiej
ustawieni w
ćwiczących,
dwuszeregu.
- podsumowanie współzawodnictwa,
- ewaluacja zajęć;
- zachęcenie do pozaszkolnej
aktywności
fizycznej,
- pożegnanie.
Kolejna lekcja w ramach realizacji obszaru 1 to zajęcia przeprowadzone w klasie VI z
lekkoatletyki. Tematem zajęć było: ,, Doskonalenie skoku w dal techniką naturalną’’. Zajęcia
miały na celu kształtowanie szybkości, skoczności, prawidłowej postawy, doskonaliły
umiejętność samooceny, dyscypliny na lekcji.
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat: Doskonalenie skoku w dal techniką naturalną.
Data: 28.03.2014r.
Miejsce: boisko szkolne, skocznia w dal
Klasa: VI
Prowadząca zajęcia: Marzena Pauch
Czas trwania: 45 min.
I Zadania szczegółowe:
 Umiejętności: doskonalenie skoku w dal technika naturalną
 Zdolności kondycyjno – koordynacyjne: kształtowanie szybkości,
skoczności
 Wiadomości: prawidłowa postaw przed rozpoczęciem rozbiegu do skoku w
dal, potrafi mierzyć długość skoków w dal wykonywanych przez kolegów
 Akcent wychowawczy: współpraca w parze, dba o bezpieczeństwo
współćwiczącego
II Metody pracy
Metoda naśladowcza – ścisła, zadaniowa – ścisła
III. Formy pracy:
- indywidualna: jednolita
IV. Przyrządy i przybory : taśma miernicza
TOK LEKCJI
CZĘŚĆ WSTĘPNA
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE
1. Zorganizowanie
grupy.
1.Zbiórka, raport, powitanie.
Sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.Motywacja do zajęć.
2. Przedstawienie zamierzonych celów zajęć
i sposobów ich realizacji.
UWAGI
ORGANIZACYJNO
METODYCZNE
CZAS
3’
3. Rozgrzewka
1. P.W- trucht dookoła boiska
2. P.W.- w truchcie krążenie RR do
10’
przodu na prostej i do tyłu na
łukach.
3. P.W.- bieg skip A na łukach a na
prostej skip C
4. P.W.- w marszu co 3 kroki wymach
nogi w przód ze skłonem tułowia
5. Pw. co 3 kroki wyskok w górę
jednonóż z równoczesnym
uniesieniem rak w górę
6. Podskoki na prawej i lewej nodze
7. Stojąc w rozkroku RR w górze;
skłony T w przód z pogłębieniem.
8. P.W.- w rozkroku krążenie T
wprawą stronę a następnie w lewą
stronę.
9. P.W.- w luźnej postawie
rozgrzewamy stawy skokowe
poprzez krążenie P i LN w prawą a
następnie lewą stronę
10. P.W.- w miejscu podskoki obunóż;
co czwarty skok podciągamy kolana
do klatki piersiowej.
CZĘŚĆ GŁÓWNA

Ćwiczenia techniczne
-
Ruch –z zamachem ramion skok w
dal z miejsca;
PW -ćwiczący ustawiony w pozycji
wykrocznej z nogą odbijającą w
zakroku
30’
ustawienie w
rozsypce
UU stoją w luźnej
gromadzie na boisku
piłki nożnej (boisko
trawiaste)
(skocznia do skoku w dal )
z odbicia obunóż skok w dal z
miejsca
PW – półprzysiad

- bieg dookoła boiska
Ruch – skok w dal z jednego kroku
rozbiegu i lądowanie w
piaskownicy;

Z kilku kroków rozbiegu odbicie
jednonóż i poprzez wyciągnięcie rąk
w przód stara się chwycić piłkę
trzymaną przez nauczyciela
Noga odbijająca przed momentem
zetknięcia się pięty z podłożem jest
wysunięta w przód i wyprostowana w
stawie kolanowym. Po postawieniu stopy na
belkę i szybkim przejściu na śródstopie
następuje właściwe odbicie .


Z kilku kroków rozbiegu , odbicie
jednonóż .
Ruch – ćwiczący po odbiciu stara
się dosięgnąć głową do szarfy
trzymanej przez nauczyciela ;
Przed rozpoczęciem rozbiegu tułów
powinien być pochylony w przód, noga
odbijająca w zakroku, wzrok skierowany
przed siebie.

skok w dal techniką biegową z
rozbiegu ;
Część Końcowa
1. Czynności
organizacyjnoporządkowe.
2. Uspokojenie
organizmu i
korekcja
postawy.
3. Czynności
wychow.
.
Zabawa uspokajająca- ,,Kto zmienił
miejsce”, ćwiczenia oddechowe.ssss
Podanie przez nauczyciela wyników skoku
w dal
1. Zbiórka – podsumowanie i
omówienie lekcji, wyróżnienie
najlepszych uczniów.
2. Przypomnienie o czynnościach
higienicznych po lekcji
Nauczyciel stoi między
belką a piaskownicą,
piłka trzymana jest w
jednej ręce na
wysokości barku.