Jak chronić środowisko naturalne - -Scenariusz

Transkrypt

Jak chronić środowisko naturalne - -Scenariusz
„Jak chronić środowisko naturalne?” - Scenariusz
świetlicowych zajęć wychowawczo - ekologicznych
TEMAT: „Jak chronić środowisko naturalne?”
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w klasie I gimnazjum mające na celu zapoznanie młodzieży
gimnazjalnej z tematem ochrony środowiska naturalnego i umożliwią swobodne
wypowiedzenie się na ten temat każdego ucznia podczas przeprowadzonej dyskusji. Zajęcia
mogą być przeprowadzone w szkole podczas lekcji wychowawczej, a także w świetlicy
środowiskowej, świetlicy gminnej, świetlicy szkolnej oraz na lekcji biologii.
Cele:
Po przeprowadzeniu zajęć uczeń powinien:
- rozumieć pojęcie środowisko naturalne i ochrona środowiska,
- mieć świadomość, jak ważna jest dbałość o ochronę środowiska,
- wiedzieć, jak oszczędzać energię?
- potrafić określić niezbędne zasady przy segregacji śmieci,
- potrafić określić zasady postępowania z elektroodpadami.
Miejsce: Świetlica szkolna, świetlica gminna, świetlica środowiskowa.
Czas: ok. 5-6 godzin
Uczestnicy: uczniowie, wychowankowie, uczestnicy zajęć świetlicowych w wieku
gimnazjalnym
Formy pracy:
- praca zespołowa
- praca w małych grupach
- praca indywidualna
Metody pracy:
- mini wykład,
- burza mózgów
- „drzewko decyzyjne"
- dyskusja okrągłego stołu,
- elementy arteterapii – decoupage,
- elementy biblioterapii – wymyślenie hasła.
Środki dydaktyczne:
- kartki z zadaniami dla grupy
- Słownik biologiczny,
- Arkusz szarego papieru, mazaki
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
1. Czynności organizacyjne.
2. Przedstawienie tematu lekcji.
II. Część główna
1. Wyjaśnienie pojęć:
- środowisko naturalne,
- ochrona środowiska ,
- segregacja śmieci
2. Prowadzący dzieli uczniów na grupy, które będą się zastanawiały nad tym jak wygląda
dbałość o ochronę środowiska?
3. Każda grupa przedstawia sposoby:
- na segregację śmieci,
- na oszczędzanie energii
- i postępowania z elektroodpadami…
4. Przeprowadzenie dyskusji na temat: „Czy warto segregować śmieci?”. Nauczyciel lub
wychowawca czuwa nad prawidłowym przebiegiem dyskusji (z zachowanie zasad
przeprowadzania dyskusji).
5. Przygotowanie plakatu promującego ochronę środowiska.
6. Przygotowanie dowolnego przedmiotu/rzeczy z zużytych pustych opakowań, gazet i innych
materiałów.
7. Prezentacja wykonanych przedmiotów.
8. Przygotowanie hasła zachęcającego do ochrony środowiska.
III. Część końcowa
1. W podsumowaniu uczniowie dokonują wspólnej refleksji.
2. Ewaluacja.
3. Zakończenie zajęć.
Prowadzący pyta się każdego ucznia po kolei:
Jak mu się podobały zajęcia?
Która z części zajęć była dla niego najfajniejsza?
Która część zajęć była dla niego trudna?
Czego mu brakowało?
Co by jeszcze dodał w innych tego typu zajęciach?
Nauczyciel lub wychowawca prowadzący dziękuję wszystkim uczniom za aktywne
uczestnictwo w zajęciach i zaprasza na kolejne zajęcia. Na zakończenie każdy uczestnik zajęć
dostaje plusa za aktywne uczestnictwo w zajęciach.
Opracował: Dariusz Trybuła

Podobne dokumenty