Wiadomości ze świata pływackiego
Peirsol pobił rekord świata na 100 m stylem grzbietowym
Amerykanin Aaron Peirsol pobił rekord świata na 100 metrów stylem grzbietowym, podczas
pływackich mistrzostw Stanów Zjednoczonych w Indianapolis.
21-letni Amerykanin uzyskał w finale czas 53,17, poprawiając o 0,28 s poprzedni najlepszy
wynik na świecie (53,45), który ustanowił płynąc na pierwszej zmianie sztafety 4x100 m st.
zmiennym podczas igrzysk olimpijskich w Atenach, 21 sierpnia 2004 roku.
Phelps pokonał rekordzistę świata
Michael Phelps wywalczył podczas zawodów eliminacyjnych amerykańskich pływaków do MŚ
(17-31 lipca) czwartą kwalifikację.
Sześciokrotny mistrz olimpijski zwyciężył na 100 metrów stylem motylkowym. Phelps wygrał w
Indianapolis w czasie 51,34 i w pokonanym polu pozostawił rekordzistę świata na tym dystansie
Iana Crockera, który uzyskał 51,45.
Franck Esposito zakończył karierę
Medalista igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, francuski pływak Franck Esposito
ogłosił zakończenie kariery - poinformował dziennik "l'Equipe" w środowym wydaniu.
Jednym z największych sukcesów 34-letniego Esposito był brązowy medal na olimpiadzie w
Barcelonie na 200 m st. motylkowym. Na igrzyskach startował czterokrotnie.
Esposito jest rekordzistą świata na tym dystansie na krótkim basenie (1.50,73) oraz rekordzistą
Europy na 50-metrowym obiekcie (1.54,62).
Trzykrotna mistrzyni świata zakończyła karierę
Szwedzka pływaczka Emma Igelstroem, trzykrotna złota medalistka mistrzostw świata i
rekordzistka świata na 50 m stylem klasycznym (krótki basen), ogłosiła zakończenie kariery.
25-letnia zawodniczka od ponad ośmiu lat walczyła z bulimią. W ubiegłym roku przez dziewięć
miesięcy nie trenowała, poświęcając się całkowicie zwalczeniu choroby.
Igelstroem, składając oświadczenie na antenie stacji telewizyjnej SVT, powiedziała, że brakuje
jej motywacji do powrotu do sportu, a poza tym nie byłaby już w stanie rywalizować na
najwyższym poziomie.
"Zdobyłam wszystko oprócz medalu igrzysk olimpijskich. Muszę z tym żyć" - zaznaczyła
Szwedka, dodając, że w najbliższej przyszłości podejmie studia lekarskie.
Igelstroem zdobyła trzy złote medale na MŚ na krótkim basenie w 2002 roku, wszystkie stylem
klasycznym. W karierze wywalczyła także dziesięć tytułów mistrzyni Europy, pierwszy w wieku
zaledwie 14 lat. Siedmiokrotnie biła rekordy świata.
Urbańczyk: Ciężko trenuję, nie zapominam o nauce
Aleksandra Urbańczyk, złota i srebrna medalistka ubiegłorocznych mistrzostw Europy na
krótkim basenie, przebywa obecnie na zgrupowaniu w Ostrowcu Św., które jest jednym z etapów
przygotowań do lipcowych mistrzostw świata w Montrealu.
"Ciężko trenuję, ale nie zapominam o nauce" - powiedziała zawodniczka Trójki Łódź.
Nieco ponad pół roku temu Urbańczyk wspólnie z trenerem Mariuszem Wędrychowiczem
podjęli decyzję, że nie będzie ona uczestniczyła w zgrupowaniach kadry, tylko pracowała
indywidualnie oraz z zawodnikami klubowymi.
"Kadra co chwila ma zgrupowania. Gdybym jeździła z nimi to nie miałabym praktycznie czasu
na naukę, a nie chcę zaniedbywać szkoły. Teraz jestem w trzeciej klasie III liceum
ogólnokształcącego w Łodzi i za rok podchodzę do matury. Związek zaakceptował moją decyzję,
trenujący reprezentację Paweł Słomiński też. Poza tym uważam, że praca z trenerem
Wędrychowiczem w zupełności mi wystarcza" - stwierdziła 17-letnia zawodniczka.
Urbańczyk świetnie rozpoczęła sezon letni - pod koniec marca podczas zawodów pływackich
w Pradze pobiła rekord Polski Otylii Jędrzejczak na 50 m stylem motylkowym.
"To wyszło zupełnie nieoczekiwanie. Byłam wtedy po dwutygodniowym obozie wypoczynkowym
w Egipcie i wydawało się, że z formą wcale nie było dobrze. Sama nie wiem jak to się stało. W
każdym razie program treningowy został tak opracowany, żeby szczyt formy wypadł na
mistrzostwa świata. W grudniu w mistrzostwach Europy się udało i zdobyłam w Wiedniu dwa
medale. Szczyt formy można mieć może dwa razy do roku, dlatego do majowych mistrzostw
Polski podejdę z biegu, a dopiero na Montreal mam być gotowa na sto procent" - powiedziała
pływaczka, rekordzistka Polski na czterech dystansach.
Urbańczyk pracuje w tym roku głównie nad wytrzymałością, a oprócz codziennych wizyt na
basenie, co drugi, trzeci dzień ćwiczy także w siłowni.
"Mistrzostwa Europy były na krótkim 25-metrowym basenie. Tam na moją korzyść działała duża
liczba nawrotów, w których jestem mocna. Na dwa razy dłuższym basenie trzeba mieć więcej
siły, żeby mocno płynąć na 50-metrowych prostych. Dlatego takie, a nie inne treningi" podkreśliła zawodniczka.
Urbańczyk, która w wiedeńskich ME zdobyła złoto na 100 m stylem zmiennym i srebro na 200
m stylem zmiennym, liczy na zakwalifikowanie się do finałów MŚ na 50 m stylem motylkowym
i 200 m stylem zmiennym. "Do medalu jeszcze nie dorosłam" - stwierdziła.
źródło: przegląd sportowy, interia.pl, onet.pl , eurosport
dodany prze Piotrowiak :: 13.04.05 11:31