KONSPEKT 2 ALE SPRAWIEDLIWOŚĆ MUSI BYĆ PO NASZEJ

Transkrypt

KONSPEKT 2 ALE SPRAWIEDLIWOŚĆ MUSI BYĆ PO NASZEJ
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
KONSPEKT 2
ALE SPRAWIEDLIWOŚĆ MUSI BYĆ PO NASZEJ STRONIE
czyli
czy na pewno jestem asertywny?
Cele: Po zajęciach uczestnicy:
- będą świadomi skutków zachowania asertywnego, agresywnego i uległego;
- zanalizują swoje zachowanie pod kątem stosowania zachowań asertywnych;
- udoskonalą swoje umiejętności w zakresie stosowania asertywnego zachowania w codziennych sytuacjach.
Lp.
1.
Przebieg
„Rękawiczka” – czy zawsze warto postawić na swoim?
Materiały
Grubsza
lina, paski
bibuły
Czas
10 min
Prowadzący kładzie na środku paski bibuły w wielu różnych kolorach. Prosi, by
każdy z uczestników wybrał jeden z pasków i położył go w dowolnym miejscu
sali. Następnie prosi uczestników, by stanęli w kręgu, jedną ręką trzymając się
zawiązanej w okręg liny. Druga ręka powinna pozostać wolna. Na dany przez
prowadzącego znak uczestnicy, bez puszczania się kręgu z liny, mają jak
najszybciej dostać się do swojego kawałka bibuły. Na wykonanie zadania
grupa ma pięć minut*.
Po wykonaniu zadania prowadzący pyta uczestników:
- komu udało się wykonać zadanie? Komu nie? Dlaczego?
- jak uczestnicy czuli się podczas wykonywania ćwiczenia?
- co można było zrobić, by jeszcze sprawniej wykonać ćwiczenie?
Następnie prowadzący wskazuje na analogie pomiędzy ćwiczeniem a realnym
życiem: także na co dzień każdy z nas stara się osiągnąć własne cele. Zdarza
się, że cele te są sprzeczne (lub pozornie sprzeczne) z celami innych ludzi.
Możemy wówczas skorzystać z różnych postaw: agresji, asertywności lub
bierności. Prowadzący prosi uczestników o opisanie, jak każda z tych postaw
mogła się przejawiać podczas ćwiczenia i jakie były jej skutki, a następnie o
wskazanie, jakie są skutki takich postaw w codziennym życiu.
2.
Jaki jestem? – analiza własnej postawy.
Prowadzący rozdaje każdemu z uczestników załącznik 14 „Moja postawa –
tort”. Uczestnicy mają za zadnie zaznaczyć jaką część ich postępowania
zajmuje postawa asertywna, jaką agresywna a jaką bierna. Prowadzący prosi
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu
Załącznik
14 „Moja
postawa –
tort”,
ołówki,
marker,
15 min
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
o podzielenie się wynikami swojej pracy i opowiedzenie, co miało wpływ na
podjęcie takiej a nie innej decyzji przez uczestników. Pyta także, czy
uczestnicy są zadowoleni z proporcji pomiędzy poszczególnymi częściami
oraz w jakich sytuacjach pojawiają się poszczególne postawy.
flipchart
Na zakończenie prosi uczestników, by podali przyczyny, dla których ludzie
rezygnują z asertywności wybierając postawę bierną lub agresywną – zapisuje
je hasłowo na flipcharcie.
Warto zwrócić uczestnikom uwagę, że wiele osób wstydzi się swoich słabości,
stara się za wszelką cenę zachować twarz, nie przyznaje się do kłopotów.
Często ludzie nie zachowują się asertywnie, ponieważ chcą być kimś innym
niż są. O ile pragnienie pracy nad sobą, bycia lepszym, niż się jest, jest
dążeniem konstruktywnym, o tyle pragnienie bycia kimś innym, idealnym
trudno jest zrealizować. Problemy z byciem asertywnym mogą też wynikać z
obawy przed reakcją innych osób: boja się tego, że asertywna reakcja
spowoduje odrzucenie. Innym powodem może być poczucie słabości w
porównaniu do innych – kosztem własnych interesów wolą uzyskać sympatię
otoczenia. Brak asertywności może być też skutkiem obawy wrogości ze
strony innych i próbą przeciwdziałania jej według zasady – „najlepszą obroną
jest atak”.
3.
Ćwiczenia postawy asertywnej – sytuacje dramowe.
Prowadzący wyjaśnia uczestnikom zasady: za każdym razem będą mieli za
zadanie odegrać w parach pewną sytuację (sytuacje w załączniku 15 „Asertywnie – ćwiczenia dramowe” **). Ich zadaniem jest spróbować zachować
się w sposób asertywny: zadbać o swoje prawa nie łamiąc praw innej osoby
(sytuacje pisane są w formie męskiej, jeśli jednak daną postać wylosuje
dziewczyna, jej postać przyjmuje płeć żeńską). Po odegraniu sytuacji nastąpi
podsumowanie. Każda z sytuacji zostanie odegrana w innej parze (najlepiej,
by były to pary dobrane losowo).
Po przeprowadzeniu każdej sytuacji grupa powinna zebrać się wspólnie i
odpowiedzieć na pytania prowadzącego:
Czy jesteście zadowoleni z przebiegu sytuacji? Czy udało wam się zachować
asertywnie? Dlaczego? Co było najtrudniejsze? Co pomagało w rozwiązaniu
trudności? Z jakiego swojego zachowania jesteś szczególnie zadowolony?
Jakim rozwiązaniem tej sytuacji możesz podzielić się z kolegami? Które z
rozwiązań chciałbyś zastosować w swoim codziennym życiu?
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu
Załącznik
15 „Asertywnie
– ćwiczenia
dramowe”
20 min
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
4.
Wyzwanie na zadanie.
Przed zajęciami prowadzący ukrywa w sali pięć ponumerowanych kopert.
Każdy z uczestników losuje jeden z pięciu numerów. Na dany znak uczestnicy
mają odnaleźć kopertę ze swoim numerem. Kiedy to zadanie uda się
wszystkim, prowadzący prosi, by każda osoba wyciągnęła opis sytuacji ze
swojej koperty (w każdej kopercie musi znajdować się tyle samo identycznych
opisów z załącznika 16 – „Jak by się tu zachować?”, ile osób wylosuje dany
numer). Zadaniem uczestników jest wymyślić sposób na asertywne
zachowanie w danej sytuacji na kolejne zajęcia.
Załącznik
16 – „Jak by
się tu
zachować?”
Razem:
5 min
45 min
* nie należy tego podawać w instrukcji, ale uczestnicy mogą się porozumiewać. Najczęściej wykonując to
ćwiczenie poszczególni uczestnicy próbują dostać się do swojego kawałka bibuły w tym samym czasie, co
skutkuje tym, że żaden z nich – lub jedynie najsilniejsi są w stanie wykonać zadanie w określonym czasie.
Niektóre grupy dyskutują i wspólnie ustalają, aby zbierać fragmenty bibuły po kolei – co pozwala wszystkim
uczestnikom dotrzeć do swojego kawałka.
** prowadzący może wybrać inne, w zależności od potrzeb i trudności, jakie są obecne w klasie.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu