KONSPEKT 3 LINIE, KTÓRYCH NIE WARTO PRZEKRACZAĆ czyli

Transkrypt

KONSPEKT 3 LINIE, KTÓRYCH NIE WARTO PRZEKRACZAĆ czyli
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
KONSPEKT 3
LINIE, KTÓRYCH NIE WARTO PRZEKRACZAĆ
czyli
o granicach, które chronią
Cele: Po zajęciach uczestnicy:
- będą potrafili wskazać zachowania, które są dla nich akceptowalne i te, które naruszają ich granice;
- będą wiedzieli, jakie informacje nie powinny być przekazywane osobo nieznanym, zwłaszcza w przekazie
elektronicznym;
- będą wiedzieli, w jaki sposób mogą ochronić swoją prywatność podczas korzystania z mediów
społęcznościowych.
Lp.
1.
Przebieg
Wstęp. Czym są granice?
Celem tego ćwiczenia jest uświadomienie uczestnikom istnienie granic oraz
wskazanie, jakie odczucia pojawiają się, gdy ktoś te granice narusza. Ważne
jest, aby prowadzący przeprowadził to ćwiczenie bez żadnego wyjaśnienia, w
sposób naturalny, aby uczestnicy nie zorientowali się zbyt szybko, że jego
działanie jest celowe. Ponieważ są to zachowania które świadomie łamią
granice intymności uczniów należy uważać, by nie urazić lub nie zawstydzić
kogoś. Do tego ćwiczenia warto wybrać uczniów pewnych siebie, którzy
poradzą sobie z danym zachowaniem lub związanym z nim odczuciami.
Absolutnie nie wolno postawić w tej sytuacji uczniów o niskiej pozycji w klasie
lub będących w roli kozła ofiarnego. Można zaś zachować się tak w stosunku
do osób, które potem śmiałyby się z innych uczestników postawionych w tej
sytuacji. Warto też wybrać z prezentowanych niżej przykładów te, które nie
naruszą godności uczestników i będą dopasowane do specyfiki klasy lub
wymyślić własne.
Prowadzący może:
- poprosić o zejście z krzesła i nie zadbać o to, gdzie usiądzie uczestnik;
- zabrać sobie okulary, chustkę lub przedmiot należący do uczestnika;
- zapytać o to, kiedy ktoś nauczył się korzystać z nocnika, jak był mały;
- zaglądnąć bez pytania do czyjejś torby lub plecaka;
- zapytać któregoś z uczestników, czy już się z kimś całował lub czy jest
zakochany;
- pogłaskać uczestnika po głowie;
- wydać bezsensowne polecenia i nie wyjaśnić, po co je wydał;
- nazwać kogoś bardzo zdrobniałym imieniem.
Po zakończeniu ćwiczenia należy zapytać uczestników:
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu
Materiały
Czas
10 min
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
- co to są granice?
- jakie granice występują w naszym życiu?
- jakie granice występują w internecie, telefonach, mediach cyfrowych?
- jak i kiedy można te granice przekroczyć?
- czy zawsze jesteśmy w stanie szybko zorientować się, że właśnie
przekroczyliśmy (lub przekroczono) nasze granice?
- czy zdarza się, że sami źle ustalimy granicę?
- jakie są skutki przekraczania granic?
Prowadząc dyskusję warto odwoływać się do zachowań uczestników podczas
wcześniejszego ćwiczenia.
2.
Sam ustanawiam granice.
Prowadzący dzieli uczestników na trzy grupy: każdy uczestnik losuje jeden z
trzymanych przez prowadzącego sznurków. Sznurki są w trzech długościach –
osoby, które mają sznurek tej samej długości stanowią jedną grupę.
Sznurki,
10 min
załącznik 28
„List
Klementyny”,
podkreślacze
Każda z grup otrzyma ten sam materiał: mail, jaki mógł zostać napisany przez
nastolatkę. Zadaniem uczestników jest uważne przeczytanie załącznika 28
„List Klementyny” i znalezienie treści, które mogą być potencjalnie
niebezpieczne dla nadawcy wiadomości.
Po wykonaniu zadania prowadzący prosi pierwszą z grupę by odczytała list do
momentu, w którym znajdzie się (ich zdaniem) potencjalnie niebezpieczna
informacja. Grupa ma wskazać ją i wyjaśnić, na czym polega
niebezpieczeństwo. Następnie kolejna grupa kontynuuje odczytywanie listu.
3.
Fejs na fejsie – jak cię widzą, tak cię piszą.
Prowadzący zadaje uczestnikom pytania:
- czy na facebooku można kreować swój wizerunek?
- kto i w jaki sposób ma dostęp do naszego profilu?
- czy zupełnie nieznana nam osoba może zobaczyć, co udostępniamy?
Następnie rozdaje uczestnikom kartki (załącznik 29 „Postacie decydują”), które
określają, w jaką rolę przyjdzie im się wcielić: przyszły partner (mąż/żona);
przyszłe dziecko (syn/córka); przyszły pracodawca; osoba, z którą jest się w
konflikcie; ciocia/wujek z Ameryki; złodziej (można dodać inne postacie);
matka/ojciec. Prowadzący będzie pokazywał różne zdjęcia* (załącznik 30
„Zdjęcia z internetu”), zaś zadaniem uczestników będzie reagować, jeśli ich
zdaniem narusza ono w jakiś sposób narusza ono dobro pokazywanej osoby –
np. pracodawca może zgłosić się, jeśli zdjęcie przedstawia osobę w taki
sposób, że pracodawca nie chciał by jej zatrudnić; złodziej – jeśli
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu
Załącznik 29
„Postacie
decydują”,
załącznik 30
„Zdjęcia z
internetu”),
10 min
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
prezentowane zdjęcie może stać się motywem kradzieży itd.
Na zakończenie prowadzący prosi uczestników o sformułowanie 5 rad dla tych,
którzy chcą umieszczać swoje zdjęcia na facebooku lub innych stronach
internetowych.
4.
Quiz: Mądrze na fejsie.
Prowadzący prosi uczestników, by pozostali w tych samych grupach, co w
poprzednim ćwiczeniu. Każda grupa otrzymuje od niego trzy kartki z napisem:
„tak”, „nie” i „to zależy” (załącznik 31 „Odpowiedzi do quizu”). Prowadzący
zadaje pytania. Grupa ma 30 sekund na zastanowienie się nad odpowiedzią.
Na sygnał prowadzącego wszystkie grupy podnoszą kartki z odpowiedziami,
które wydają im się właściwe. Następnie prowadzący podaje prawidłową
odpowiedź i wyjaśnia ewentualne niejasności lub pytania uczestników.
1. Kiedy zamieszczasz coś na swojej tablicy, czy każdy z twoich znajomych
może to zobaczyć?
- To zależy. Znajomych można przydzielić do różnych grup. Publikując nowy
materiał możesz zadecydować, która z grup będzie miała do niego dostęp, a
która nie.
2. Czy każda osoba, która wpisze twoje imię i nazwisko, może odnaleźć twój
profil na facebooku?
- To zależy. W ustawieniach prywatności możesz zadecydować, czy
zaproszenie do grona znajomych może przesłać ci znajomy znajomego, czy
też zupełnie obca osoba.
3. Czy musisz otrzymywać niechciane wiadomości?
- Nie. Wystarczy zablokować osobę, której informacje ci przeszkadzają.
4. Czy musisz otrzymywać zaproszenia do znajomych od osób, od których nie
chcesz ich otrzymywać?
- Nie. Możesz odnaleźć ją na facebooku i zablokować.
5. Czy każda osoba z facebooka może zobaczyć twoje zdjęcie w tle?
- Tak. Ta informacja jest dostępna publicznie.
6. Czy można skopiować zdjęcie z twojego facebooka bez twojej zgody?
- Tak.
7. Czy możesz zablokować tagowanie cię (oznaczanie cię na zdjęciach
imieniem i nazwiskiem) bez twojej zgody?
- Tak. Wystarczy zmienić ustawienia prywatności.
8. Czy na swojej tablicy możesz pisać, co tylko zechcesz?
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu
Załącznik 31
„Odpowiedzi
do quizu”
10 min
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
- Nie. Jeśli twoje komentarze naruszają zasady dobrego wychowania
(zawierają obraźliwe treści, nakłaniają do przemocy itd.) twoje konto może
zostać zablokowane przez administratora. Możesz to zrobić przez stronę:
https://www.facebook.com/help/
9. Czy jeśli tylko raz skorzystam z opcji „lokalizacja”, to od tej pory już zawsze
facebook będzie podawał, gdzie jestem?
- Tak. Aby lokalizacja była widoczna tylko dla niektórych, każdorazowo musisz
zmieniać ustawienia prywatności przy publikowanym poście.
5.
Wyzwanie na zadanie
5 min
Prowadzący zachęca uczniów do zapoznania się z programem Fundacji Dzeici
Niczyje „Dbaj o fejs” pod adresem:
http://www.dbajofejs.pl/files/DbajOFejsFDN.pdf
Może też polecić następujące filmy do zobaczenia:
http://www.kampaniespoleczne.pl/kampanie,2984,chlopak_mial_szczescie
http://www.kampaniespoleczne.pl/kampanie,3122,o_jedno_zdjecie_za_duzo
Razem: 45 min
* zdjęcia należy włączyć jako prezentację na rzutniku.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu