Scenariusz zajęć - Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami

Transkrypt

Scenariusz zajęć - Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
KLASA: 1c
SZKOŁA: Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza
Korczaka
OSOBA PROWADZĄCA: Małgorzata Szyrle
TERMIN REALIZACJI: 15.01.2015r.
TEMAT ZAJĘĆ: PodróŜ do krainy tańca- lekcja wychowania fizycznego
z elementami rytmiki i tańca.
TEMATYKA ZAJĘĆ: Rozgrzewka przy muzyce. Zabawy muzyczno-ruchowe: Pada
śnieg, Lodowe figurki, Loteryjka taneczna, Jakie zwierzęta mieszkają w krainie
tańca?, Płatki śniegu. RozróŜnianie róŜnych rejestrów w muzyce. Samodzielne
improwizacje ruchowe do muzyki. Nauka choreografii z wykorzystaniem hula-hop.
RODZAJE AKTYWNOŚCI: muzyczna, ruchowa, społeczna, matematyczna
CELE OPERACYJNE ZAJĘĆ:
- wzmacnianie układu mięśniowego dziecka
- kształtowanie słuchu wysokościowego
- kształtowanie zdolności rytmicznych wyraŜanych za pomocą ruchu
- rozwijanie zdolności improwizacji ruchowych
- rozwijanie wyczucia płynności ruchów i cięŜaru ciała w przestrzeni i czasie
Uczeń:
- aktywnie uczestniczy w zabawie
- sprawnie i dokładnie wykonuje polecenia nauczyciela
- wykazuje inwencję twórczą
- twórczo współpracuje w grupie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE W INICJOWANIU UCZENIA SIĘ DZIECI: płyta CD
z nagranymi utworami, obrazki ze zwierzętami, obrazki z figurami geometrycznymi,
koła hula-hop
Przebieg zajęć:
1. Dzieci zostają wprowadzone na sale. Powitanie dzieci.
2. Zabawa wstępna (rozgrzewka) „Wyruszamy do krainy tańca” dzieci wykonują
następujące ćwiczenia:
- marsz z wysoko unoszonymi kolanami (idziemy przez zaspy),
- bieg z wysoko unoszonymi kolanami (biegniemy przez zaspy),
- dzieci pochylają się, naśladując toczenie kuli (melodia grana w rejestrze basowym),
- dzieci lekko biegają na paluszkach, naśladując płatki śniegu (melodia w rejestrze
wiolinowym),
- dzieci idą w kole, posuwając nogami po podłodze (ślizgawka).
3. Obroty chaines (szene) – dzieci stają w dwóch równoległych rzędach, wykonując
w parach obroty, którymi przemieszczają się na drugą stronę sali. Ich wzrok powinien
podczas ćwiczenia spoczywać cały czas w jednym punkcie. Głowa podczas obrotu
reszty ciała pozostaje jak najdłuŜej patrząc na obrany punkt w momencie gdy ciało
wykona prawie cały obrót głowa musi je dogonić, a nawet wyprzedzić by przed
pełnym obrotem ciała znów mogła skierować wzrok na wcześniej wybrane miejsce.
4. Zabawa słuchowa „Pada śnieg”- (zabawa polegająca na rozróŜnianiu rejestrów).
Podczas tej zabawy sala przeobraŜa się w polanę, po której dzieci poruszają się
zgodnie ze słyszaną muzyką. Gdy usłyszą powtarzające się akordy w niskim
rejestrze dzieci przeobraŜają się w ogromne yeti, które cięŜko stąpają z nogi na
nogę, gdy wysoki rejestr- zamieniają się lodowe elfy i biegają po sali lekko na
palcach.
5. Zabawa „Lodowe figurki” (zabawa kształtująca słuch oraz zdolności improwizacji
ruchowej). Uczestnicy zabawy tańczą dowolnie przy muzyce. Po chwili zatrzymujemy
melodię, a wszyscy stoją nieruchomo. Za drugim razem po wyłączeniu muzyki
mówimy na głos nazwę jednej z trzech figur geometrycznych, których rysunki są na
ścianie. Tą wersję moŜemy powtórzyć kilkakrotnie, tak aby powtórzyć i utrwalić
nazwy figur. W kolejnej odsłonie po wyłączeniu muzyki dzieci maja za zadanie
dotknąć podłogi wskazaną przez nauczyciela częścią ciała. Gdy zadanie zostanie
wykonane, włączamy muzykę.
6. Loteryjka muzyczna - Wybrane dziecko losuje karteczkę i odczytuje zapisane na
niej polecenie. Zgodnie z nim po włączeniu muzyki dzieci tańczą np.: trzymając się
za uszy, stojąc na lewej nodze, jakby ich bolał ząb, jakby mieli przyklejone nogi do
podłogi.
7. Zabawa słuchowa „Jakie zwierzęta mieszkają w krainie tańca?”- dzieci stoją
w rozsypce. Włączamy jedną z miniatur z cyklu „Karnawał zwierząt”, zadaniem
uczniów jest poruszać się po sali w taki sposób w jaki porusza się zwierzę
przedstawione za pomocą utworu. Po wyłączeniu melodii pytamy dzieci, o którym ze
zwierząt pomyśleli i odkrywamy jego zdjęcie.
8. „W krainie tańca”- krótka choreografia z przyrządem hula-hop.
Długość oraz trudność schematów dostosowujemy do moŜliwości grupy. Uczymy
dzieci poszczególnych kroków, powtarzając je a następnie dokładając kolejne, które
równieŜ utrwalamy. Jeśli krok, który chcemy wykorzystać okazuje się za trudny nie
musimy z niego rezygnować, moŜemy go ułatwić, albo podzielić dzieci na dwie lub
więcej grup, z których jedna wykona trudniejszy element, a reszta adeptów tańca
wokół wykona w tym samym czasie łatwiejszy krok.
9. Zabawa muzyczno- ruchowa uspokajająca „Płatki śniegu”.
Przy akompaniamencie w niskim rejestrze uczniowie leŜą. Kiedy melodia się wznosi,
płatki śniegu wolno podnoszą się, stają, wspinają się na palce i szykują do lotu. Przy
akompaniamencie w wysokim rejestrze „płatki śniegu” biegają na palcach w róŜnych
kierunkach. Kiedy melodia opada, płatki śniegu zwalniają lot, by przy muzyce
w niskim rejestrze miękko opaść na ziemię i wrócić do pozycji wyjściowej.
10. Zbiórka w dwuszeregu, zakończenie zajęć.

Podobne dokumenty