Konspekt zajęć prowadzonych metodą Weroniki Sherborne

Transkrypt

Konspekt zajęć prowadzonych metodą Weroniki Sherborne
Konspekt zajęć ruchowych
Zajęcia zostały przygotowane metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne dla dzieci w
wieku przedszkolnym i ich rodziców. Przewidywany czas trwania zajęć: 30 minut.
Cele ogólne:
- rozwijanie świadomości własnego ciała;
-rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- rozwijanie świadomości przestrzeni i działania w niej;
- kształtowanie umiejętności dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i pogłębiania kontaktu
z nimi;
- usprawnianie ruchowe.
Cele operacyjne:
- dziecko wskazuje prawidłowo części ciała: nogi, ręce, brzuch, głowa;
- dziecko naśladuje czynności, zgodnie z zaobserwowanym wzorem;
- dziecko świadomie używa własnej siły;
- dziecko współpracuje z partnerem, troszczy się o powodzenie w wykonaniu zadania.
Przebieg zajęć:
•
Powitanie piosenką „Wszyscy są witam Was”.
•
„Bajka o ciele” – rodzice wraz z dziećmi siadają na dywanie. W pierwszej fazie
ćwiczenia, dziecko pozostaje bierne, rodzic jest aktywny. Prowadzący podaje słowne
polecenia dla rodziców - nazywa kolejne części ciała, którym jednocześnie towarzyszy
konkretny ruch:
-dotykamy dłoni swoich dzieci, głaszczemy je, witamy się uściskiem,
- dotykamy stóp dzieci, witamy stopy,
- palce dłoni rodziców przemieszczają się w stronę kolan, zatrzymują się, masują
kolana,
- palce wędrują dalej, zatrzymują się na brzuchu, głaszczemy i masujemy brzuch,
- dalej dłonie idą, do szyi, delikatnymi ruchami masują szyje,
- idą w kierunku buzi, delikatnie dotykają policzków, nosa, powiek,
- dłonie przemieszczają się na czubek głowy, głaszczą włosy.
Po wykonaniu ćwiczenia przez rodziców następuje zamiana ról – tym razem to
dziecko będzie wykonywało wszystkie czynności.
•
„Lustra” – rodzic z dzieckiem siadają naprzeciwko siebie. Zadanie polega na
wykonywaniu takich samych ruchów, jakie zaprezentuje partner. Ruchy mogą być
dowolne, ważne, aby były wykonywane dokładnie i powoli. Na początku to dziecko,
może być stroną aktywną, a rodzic naśladować ruchy dziecka, potem następuje
zamiana i to rodzic pokazuje ruchy.
•
„Turlanie” – dziecko leży na podłodze z rękami wyprostowanymi ponad głową,
zadaniem rodzica jest turlanie dziecka. Następnie następuje zamiana ról.
•
„Pajęczyna” – rodzice kładą się na podłodze i tworzą pajęczynkę, dzieci –
pająki przeskakują przez pajęczynkę, następnie na hasło prowadzącego: " Siadamy"
dzieci-pająki siadają na swoich Rodzicach.
•
„Zaufaj mi” – oczy dzieci są zasłonięte, zadaniem rodzica jest ostrożne prowadzenie
dziecka po sali i kierowanie jego dłoni na różne przedmioty, tak aby doświadczyło
ono różnych wrażeń dotykowych. Ćwiczenie kończy się przytuleniem i zdjęciem
opasek z oczu.
•
„Masażyk” – dziecko leży na brzuchu, rodzic delikatnie masuje plecy dziecka.
•
„Kołysanie” – rodzic siedzi w rozkroku na podłodze, dziecko jest wtulone w rodzica,
razem się kołyszą, przytulają przy kołysance " Na Wojtusia z popielnika...". Oczy się
zamykają, chwila ciszy, powolne przebudzenie, przeciąganie, wstanie, rześkie
podskoki.
•
Ukłon do wszystkich, pomachanie do siebie na zakończenie zajęć
•
Ocena zajęć – dzieci oceniają zajęcia wybierając uśmiechniętą lub smutną buzię.
Rodzice piszą swoje uwagi na kartce.
•
Pożegnanie.
Przygotowały: Katarzyna Strzesak, mgr Ewelina Hojka

Podobne dokumenty