Scenariusz zajęć otwartych w klasie III kształcenia zintegrowanego

Transkrypt

Scenariusz zajęć otwartych w klasie III kształcenia zintegrowanego
Scenariusz zajęć otwartych w klasie III
kształcenia zintegrowanego
Ośrodek tematyczny: Narodziny w przyrodzie
Temat dnia: Narodziny w świecie zwierząt
Zapis w dzienniku: Podobieństwa i różnice miedzy dorosłymi osobnikami a młodymi.
Dłuższe wielozdaniowe wypowiedzi dotyczące poetyckiego obrazowania w wierszu pt.
„Kijanki”. Rozwiązywanie zagadek z trudnościami ortograficznymi. Nauka piosenki pt.
„Żaby”. Samodzielne redagowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi na temat żaby trawnej.
Ochrona ropuchy. Dzielenie sposobem pisemnym typu 243:3. Wykonanie żabki z kolorowego
papieru metodą origami. Podanie piłki oburącz sprzed klatki piersiowej w formie gier
rzutnych.
Cele operacyjne:
Po skończonych zajęciach uczeń:
• wie, kiedy przychodzą na świat zwierzęta i jak nazywa się potomstwo niektórych z nich,
• dostrzega podobieństwa i różnice miedzy dorosłymi zwierzętami, a młodymi osobnikami,
• chętnie uczestniczy w grach dramowych,
• czyta cicho ze zrozumieniem,
• samodzielnie redaguje wielozdaniową wypowiedź na zadany temat,
• umie określić nastrój utworu poetyckiego,
• zna pisownie wyrazów z trudnościami ortograficznymi,
• zaśpiewa piosenkę,
• dzieli sposobem pisemnym,
• chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych, respektując ich reguły.
Metody pracy: słowne – pogadanka, rozmowa; czynne – działania praktyczne, zadań
stawianych dziecku, gry dramowe.
Formy pracy: indywidualna zróżnicowana, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: Podręczniki „Wesoła szkoła”, ilustracje żaby trawnej i innych
zwierząt oraz ich potomstwo, kaseta z nagraniami wierszy i
piosenek, teksty wierszy: „Żaba” i „Kijanki”, zagadki
ortograficzne i wyrazy z trudnościami ortograficznymi, kartoniki
z zadaniami do wykonania. Kółka wycięte z kolorowego papieru.
Przebieg zajęć:
Powitanie gości.
1. Wysłuchanie piosenki pt. „Na podwórku” nagranej na kasecie magnetofonowej.
− wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanej piosenki (o jakich zwierzętach była mowa w
piosence, jak się nazywa ich potomstwo, co robiły na podwórku).
2. Gry dramowe:
− rozpoznawanie zwierząt po wydawanych odgłosach (nauczyciel otwierausta, ale nie
wydobywa głosu – hau, miau, muu, iha ha, bee, kum kum, ko ko, kukuryku),
− scenki pantomimiczne – chętni uczniowie przedstawiają klasie zadanie do odgadnięcia, za
pomocą ruchu na temat: co robią zwierzęta (bociany na łące, budowanie gniazd,
karmienie piskląt, skaczące żaby)
3. Podanie i zapisanie na tablicy tematu dzisiejszych zajęć: Narodziny w świecie zwierząt.
4. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu z podręcznika –s. 8 i 9, ze zwróceniem uwagi na
podobieństwa i różnice miedzy dorosłymi, a młodymi osobnikami.
− jaką porą maja miejsce narodziny zwierząt ?
− dlaczego o tej porze ?
− jak wyglądają młode ?
− czym różnią się od dorosłych ?
− u jakich zwierząt można zauważyć największe różnice w wyglądzie ?
− w jakim środowisku żyje kijanka ?
− czym się odżywia ?
− gdzie żyje żaba i czym się odżywia ?
5. Zabawa dydaktyczna – rodzice i dzieci (praca indywidualna zróżnicowana)
Uczniowie mają napisać obok nazw dorosłych osobników nazwy młodych; uczniowie z
trudnościami dopasowują gotowe nazwy na kartonikach).
Odczytanie, zapisanie na tablicy: dzik – warchlak, krowa – cielak, koń źrebak, świnia –
prosiak, owca – jagnię, pies – szczeniak, motyl – larwa, żaba – kijanka.
6. Wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy pt. „Kijanki”; odczytanie wiersza przez wybranych
uczniów – P.s. 10-11.
− wyjaśnienie niezrozumiałych słów
− określenie poetyckiego nastroju wiersza (jaki ma charakter ten utwór ?, jakie cechy ludzi
ośmieszył poeta pod postaciami zwierząt ?)
− zbiorowe odczytanie czterech ostatnich wersów wiersza.
7. Wysłuchanie z kasety magnetofonowej cz. 3 piosenki pt. „Żaby”, Ps. 11. Omówienie
utworu (z jakich części się składa ?, głośne jednofrontowe odczytanie słów, powtórne
wysłuchanie melodii).
8. Rozwiązywanie zagadek ortograficznych:
a) Ma mnie królik,
lód, wiewiórka,
wróbel, żółw
i przepiórka.
Sypiam w łóżku,
śpiewam w chórze,
wdrapię się na każde wzgórze.
Zawsze bywam u królowej.
Czym ja jestem – kto odpowie ?
(ó)
Jakie zwierzęta wystąpiły w tym wierszu ?
Ptak, co wybiera się za morze i wybrać się nie może. (sójka)
To zwierzątko w lesie żyje, igły nosi, choć nie szyje. (jeż)
Gniazdko z błota lepi pod dachu okapem. Przylatuje wiosną, aby uciec latem. (jaskółka)
Jest leniwy wielce, krok wolno odmierza. Chodzi w kamizelce z twardego pancerza.
(żółw)
f) W dziupli dębu mieszka, cieszy się z orzeszka. (wiewiórka)
g) Lata po ogrodzie i myśli o miodzie. (pszczoła)
b)
c)
d)
e)
Wyszukanie wśród rozsypanki wyrazowej prawidłowej odpowiedzi i zawieszenie na tablicy,
zaznaczenie trudności ortograficznej. Przepisanie do zeszytów.
9. Samodzielne redagowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi na temat żaby trawnej, po
uprzednim obejrzeniu ilustracji i odczytaniu wiadomości o żabie. Wykorzystanie
zaproponowanego planu i podanie słownictwa –K.P. nr 4.
10. Dzielenie sposobem pisemnym i sprawdzenie wyników za pomocą mnożenia – K.P. nr 4.
11. Nauka piosenki pt. „Żaby” – fragmentami.
12. Wykonanie żaby z kolorowego papieru metodą origami.
13. Podsumowanie dnia, samoocena aktywności uczniów.
14. Zadanie pracy domowej.
Lekcję opracowała i przeprowadziła mgr Teresa Kazimierczak