Scenariusz kl. III

Transkrypt

Scenariusz kl. III
Opracowała Mariola Weber SP 28 w Lublinie
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III
Ośrodek tematyczny: Narodziny w przyrodzie.
Temat dnia: Narodziny w świecie zwierząt.
Treści działań edukacyjnych: Narodziny zwierząt. Podobieństwa i różnice
miedzy dorosłymi osobnikami a młodymi. Rozwiązywanie zadań
rozmaitych. Dłuższe wypowiedzi dotyczące poetyckiego obrazowania w wierszu pt. „Kijanki”. Zabawy skoczne: Żaby.
Samodzielne redagowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi na temat
żaby trawnej. Żaby występujące w Polsce. Ochrona ropuchy.
Granie na flecie i śpiewanie piosenki pt. „Żabki”. Próby inscenizowania piosenki. Wykonanie papierowej żabki.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wypowiada się na dany temat w wielozdaniowej uporządkowanej formie,
- czyta cicho ze zrozumieniem,
- zgodnie współpracuje w grupie,
- zna kilka wybranych gatunków żab żyjących w Polsce i rozumie
konieczność ich ochrony,
- wymienia podobieństwa i różnice między dorosłymi zwierzętami
a młodymi,
- redaguje kilkuzdaniową wypowiedź pisemną na podany temat,
- wykonuje dzielenie pisemne,
- rozwiązuje zadania tekstowe,
- inscenizuje piosenkę,
- wykonuje papierową żabkę,
Metody: oparte na słowie – praca z tekstem, rozmowa kierowana, pogadanka,
oparte na obserwacji – pokaz,
oparte na działaniu – kierowanie pracą uczniów,
metoda poszukująca,
metoda eksponująca,
metoda praktycznego działania.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
obrazki przedstawiające dorosłe zwierzęta i młode, podpisy do obrazków,
kartoniki do zabawy dydaktycznej, magnetofon i płyta, rekwizyty do inscenizacji: maski żabek i bociana, fartuszek, flety, papierowe koła do wykonania
żabek, wykonana żabka na wzór, karty z zadaniami matematycznymi, atlasy
„Płazy i gady Polski”, „Mały słownik zoologiczny” – gady i płazy, inne książki
przyrodnicze, kartoniki z numerami grup, kartki dla każdej grupy, podręcznik,
karty pracy, tablica „Płazy chronione”.
Przebieg zajęć:
1. Pogadanka na temat dzikich zwierząt żyjących w Polsce.
2. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu pt. „Narodziny w przyrodzie”
ukierunkowane poleceniem nauczyciela:
- Zwróćcie uwagę na czas narodzin w przyrodzie.
3. Różnice i podobieństwa między dorosłymi zwierzętami a młodymi
osobnikami.
- Różnica w wyglądzie, wielkości ciała, sposobie poruszania się,
odżywiania i środowiska życia.
- Zachowanie uczniów podczas obserwacji przyrodniczych.
4. Zabawa dydaktyczna: Dzieci i rodzice. (Praca indywidualna zróżnicowana).
- Pisanie na kartonikach obok nazw dorosłych osobników nazwy młodych,
np. dzik – warchlak.
5. Wyjaśnianie pisowni wyrazów, w których zachodzi ubezdźwięcznienie spółgłoski wewnątrz wyrazu, np. żabka.
6. Zabawy skoczne: Żaby.
7. Rozwiązywanie zadań rozmaitych. (Praca indywidualna zróżnicowana).
8. Wysłuchanie recytacji wiersza pt. „Kijanki”. (płyta)
9. Określanie nastroju w wierszu.
10. Głośne, jednostkowe czytanie utworu z odpowiednią intonacją.
11. Wyjaśnianie niezrozumiałych wyrazów.
- Korzystanie z wyjaśnień w podręczniku.
12. Próby określania charakteru utworu.
- Wybieranie odpowiednich wyrazów i zwrotów z podręcznika.
13. Dłuższe wypowiedzi dotyczące niezwykłości poetyckiego obrazowania.
Wyraziste czytanie fragmentów tekstu uzasadniających wypowiedzi
uczniów.
- Co niezwykłego zaobserwowaliście w przedstawionym wierszu?
- Jakie cechy ludzi ośmieszył poeta pod postaciami zwierząt?
14. Nawiązywanie do doświadczeń dotyczących wyśmiewania się z innych.
- Czy lubisz, gdy ktoś wyśmiewa się z ciebie? Jak się wtedy czujesz?
- W jaki sposób najlepiej się wtedy zachować?
15. Granie na flecie melodii piosenki pt. „Żabki”.
16. Śpiewanie piosenki pt. „Żabki”.
17. Próba inscenizowania piosenki.
18. Głośne czytanie wiadomości na temat żab z książki pt. „Świat zwierząt”.
19. Samodzielne redagowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi na temat żaby
trawnej na podstawie planu z wykorzystaniem podanego słownictwa.
20. Rozmowa kierowana na temat ochrony zwierząt. (Ochrona ropuchy).
- Co to oznacza, że zwierzę jest pod ochroną?
- Dlaczego niektóre gatunki zwierząt w Polsce objęte są ochroną?
- Wyjaśnienie, że wszystkie płazy w Polsce są chronione. Szczególną
opieką powinniśmy otoczyć ropuchy. Są one bardzo pożyteczne, gdyż
zjadają szkodniki roślin ogrodowych.
21. Żaby występujące w Polsce. (Praca w grupach).
- Przygotowanie w grupach wypowiedzi na kartkach na temat wybranych
gatunków żab, według podanego planu:
 nazwa
 cechy wyglądu
 odżywianie
 miejsce występowania.
- Odczytanie notatek przez grupowych.
22. Ocena wykonania zadania przez poszczególne grupy.
23. Wykonanie papierowej żabki – origami.
24. Podsumowanie dnia i samoocena.
↑ Żabka - origami płaskie z koła
Wzór kartonika do zabawy dydaktycznej:
 Obok nazw dorosłych osobników napisz
nazwy młodych:
Dzik - ………………………...
Sarna - ……………………….
Żaba - ………………………...
Motyl - ……………………….
Dorosły ptak - ………………..