opracowanie: Monika Szymańska KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA

Transkrypt

opracowanie: Monika Szymańska KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA
opracowanie: Monika Szymańska
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLASY IV.
Temat: „Where are you from?” – countries and capitals of the world.
Cele:
-
doskonalenie umiejętności rozumienia słuchanego tekstu
-
zapoznanie uczniów ze słownictwem nazywającym kraje i ich stolice
-
doskonalenie umiejętności mówienia
-
doskonalenie umiejętności pisania
Formy: indywidualna, zbiorowa
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
D
ęb
ic
Środki: podręcznik „Brainwaves”, kaseta, magnetofon
a
Metody: słowna, czynna
2. Odpytanie z poprzedniej lekcji – pisownia i wymowa liczebników 1 – 20.
3. Wprowadzenie do nowej lekcji, zapisanie tematu „Where are you from?” – countries
and capitals of the world.
SP
3
4. Zapoznanie uczniów z nazwami państw i ich stolic – zapisanie słówek w zeszycie,
country - kraj
capital - stolica
England - Anglia
London - Londyn
Greece - Grecja
Athens - Ateny
Poland - Polska
Warsaw - Warszawa
Argentina - Argentyna
Buenos Aires
Portugal - Portugalia
Lisbon - Lizbona
Turkey - Turcja
Ankara
France - Francja
Paris - Paryż
Italy - Włochy
Rome - Rzym
Russia - Rosja
Moscow - Moskwa
podanie znaczenia, przećwiczenie wymowy indywidualnie i zbiorowo.
5. Nauczyciel pisze na tablicy: The capital of Poland is Warsaw. Dzieci budują podobne
zdania. Następuje zapisanie na tablicy i w zeszytach:
The capital of England is London.
The capital of Turkey is Ankara.
The capital of Russia is Moscow.
The capital of Portugal is Lisbon.
The capital of Argentina is Buenos Aires.
The capital of Italy is Rome
6. ćw.1 str.18
Uczniowie mają za zadanie podpisać stolice na mapce w podręczniku. Nauczyciel
sprawdza poprawność, podchodząc do każdego ucznia.
a
7. ćw.2 str.18
i sprawdzają swoje odpowiedzi.
ic
Uczniowie mają przyporządkować kraj do właściwej stolicy. Dzieci słuchają nagrania
D
ęb
8. Wprowadzenie nowych zwrotów – zapisanie w zeszytach, podanie wymowy i znaczenia:
Where are you from? Skąd pochodzisz?
I’m from London. Jestem z Londynu.
Where’s that? Gdzie to jest?
SP
3
It’s in England. To jest w Anglii.
Nauczyciel zadaje podobne pytania. Dzieci, wzorując się na podanym przykładzie
odpowiadają.
9. ćw.6 str. 18
Nauczyciel wybiera ochotnika. Uczeń wybiera sobie kraj. Pozostali zgadują za pomocą
pytań:
Are you from Poland?
No, I’m not.
Are you from Italy?
Yes, I am.
Dziecko, które odgadnie kraj jest nowym ochotnikiem.
10. Zadanie domowe.
(ćwiczenia str. 99 / Buzz words)
Wyjaśnienie na czym polega zadanie.
SP
3
D
ęb
a
ic