Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Nauczyciel:
Zajęcia edukacyjne:
Klasa:
Data:
Miejsce:
Ilość ćwiczących:
Joanna Kwiecińska, Hovhannes Yazichyan
Wychowanie fizyczne
Id
18.02.2014 r.
Sala gimnastyczna
14 chłopców
Charakterystyka klasy:
Grupa nie sprawia problemów wychowawczych. Sześciu
uczniów wykazuje się bardzo dobrym i dobrym poziomem sprawności, dziewięciu jest
na poziomie średnim, a trzem pozostałym ćwiczenia sprawiają trudność.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Hasło programowe: Zajęcia ogólnorozwojowe.
Wymaganie ogólne: 2. Gotowość do uczestnictwa w rekreacyjnych i sportowych formach
aktywności fizycznej oraz ich organizacji
Wymaganie szczegółowe: 2.5 – Trening zdrowotny – opracowuje i demonstruje zestaw
ćwiczeń kształtujących wybrane zdolności motoryczne, w tym wzmacniające mięśnie
brzucha, grzbietu oraz kończyn górnych i dolnych, rozwijające gibkość, zwiększające
wytrzymałość, a także ułatwiające utrzymywanie prawidłowej podstawy ciała.
Temat: Cross fit – Kształtowanie wytrzymałości w obwodzie stacyjnym
Cel ogólny: Kształtowanie wytrzymałości fizycznej, siły mięśni: KP, NN, pleców, obręczy
barkowej i brzucha.
Cele uczniowskie (operacyjne):
a) Umiejętności.
Uczeń:
- potrafi wykonać ćwiczenia funkcjonalne, ze sztangielkami, z piłką lekarską,
- potrafi wykonać różnorodne ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha
i pleców,
- potrafi wykonać ćwiczenie tzw. „szwedki” na ławce, przeciągać się na linie,
b) Sprawność.
Uczeń:
- rozwija koordynację ruchową,
- kształtuje wytrzymałość,
- wzmacnia mięśnie obręczy barkowej, KP, RR, NN, pleców i brzucha.
c) Wiadomości.
Uczeń:
- zna regulamin i przepisy korzystania z przyrządów na sali,
- zna pojęcie: „trening cross fit”
d) Usamodzielniania.
Uczeń:
- aktywnie rozwija własną sprawność fizyczną,
- koryguje własne błędy.
Materiał nauczania:
Czas realizacji zajęć:
Środki dydaktyczne:
dociąganie na drążku, przeciąganie na linie
45 minut
materace gimnastyczne, ławka, sztangielki, atlas, lina, skrzynia.
Sposoby pomiaru i ewaluacji osiąganych celów nauczyciela:
obserwacja pracy uczniów i dokonywanie bieżącej korekty, porównywanie techniki
poszczególnych ćwiczeń z poprzednich zajęć.
Część lekcji
Czynności uczniów
Docelowe
Zadania
Zapoznaje
Uczeń:
Część wstępna się z zadaniem
- słucha informacji
lekcji.
nauczyciela,
- przygotowuje
się do aktywnego
uczestnictwa w lekcji.
Część główna
A
Część główna
B
Bierze aktywny udział
w rozgrzewce:
Uczeń wykonuję bieg
na szerokość sali:
- krążenie ramion w przód
oburącz w podskokach,
- krążenie ramion w tył
oburącz w podskokach,
- krok odstawno – dostawny
- skip A,
- skip C,
- gąsienica,
- przysiad – „piwot”
- przejście dużym
wykrokiem,
- skrętoskłony,
- ćwiczenia rozciągające
mięsnie nóg, klatki
piersiowej, rąk, brzucha
i grzbietu.
Przygotowuje
Uczeń wykonuje ćwiczenia
się do realizacji
dotyczące głównego tematu
zadania głównego zajęć:
lekcji.
Obwód stacyjny 2 x 15 s. :
- dociąganie na drążku ,
Realizuje zadanie - skłony brzuszne,
główne lekcji.
- „krokodylki” z piłką
lekarską,
Nauczy
- pompki na podłodze,
się poprawnej
- przysiady z obciążeniem,
techniki
- podnoszenie ramion
wykonywania
na bok z ciężarkami – barki,
ćwiczeń siłowych. - „ rolka” w podporze
przodem,
- brzuszki (uniesienia NN
w pozycji leżącej
na plecach)
- „szwedki na ławce”
Pobudza
i przygotowuje
organizm
do wysiłku.
Czynności nauczyciela
- Sprawdza listę obecności
i gotowość uczniów
do zajęć,
- motywuje uczniów
do lekcji wyjaśniając
znaczenie ćwiczeń siłowych
w kształtowaniu siły
i wytrzymałości.
- Poleca wykonanie
ćwiczenia,
- demonstruje ćwiczenia,
- czuwa nad prawidłowym
wykonywaniem ćwiczeń,
- kontroluje rytm i tempo
wykonywanych ćwiczeń.
Metody
i formy
Pogadanka
Zadaniowaścisła
Naśladowcza-
ścisła
- Demonstruje poszczególne
ćwiczenia,
- koryguje występujące
błędy,
- objaśnia poprawną
technikę wykonywania
ćwiczeń,
- demonstruje ćwiczenia,
- ustawia uczniów,
- pilnuje tempa.
Zadaniowaścisła
- uświadamia istotę
współpracy uczniów
podczas wykonywania
ćwiczeń na sali.
Pogadanka
Pogadanka
Zadaniowaścisła
Część
końcowa
Rozciąga
i uspokaja
organizm.
- podskoki obunóż
na skrzynię,
- unoszenia tułowia
z pozycji leżąc przodem,
- unoszenia NN z pozycji
leżąc przodem na ławce,
- podskoki do przysiadu,
- przeciąganie na linie,
- odbicie piłką lekarską
od ściany.
Wykonuje ćwiczenia
rozciągające:
- skłony T w przód
w siadzie w szerokim
rozkroku,
- unoszenie T w leżeniu
przodem.
Stoi na zbiórce, słucha
analizy i podsumowania
nauczyciela.
- Demonstruje ćwiczenia,
- czuwa nad poprawnością
wykonywania ćwiczeń.
Naśladowcza-
- Ustawia uczniów
w szeregu,
- podsumowuje zajęcia.
Pogadanka
ścisła