Scenariusz zajęć - Edukacja w Gminie Kleczew

Transkrypt

Scenariusz zajęć - Edukacja w Gminie Kleczew
Temat: Gry i zabawy w elementami koordynacji ruchowej doskonalące elementy techniczno –
taktyczne w piłce nożnej.
Miejsce: Sala gimnastyczna
Klasa: I
Czas trwania zajęć: 45 min
Zakładana liczba ćwiczących: 12 chłopców
Przyrządy i przybory: piłki, pachołki, oznaczniki, drabinka
Prowadzący: MICHAŁ GRZYWACZ
OGÓLNE CELE LEKCJI:
Kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej z akcentem na koordynację ruchową i orientację przestrzenną.
Doskonalenie podań,
Szybkie reagowanie na przedmioty znajdujące się w ruchu,
Wyrabianie umiejętności samooceny.
ZADANIE GŁÓWNE:
Doskonalenie techniki i taktyki gry w piłkę nożną
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE W ZAKRESIE:
Sprawności motorycznej
Uczeń - rozwinie koordynację ruchową i orientację przestrzenną
- zwiększy szybkość reakcji, zręczność i zwinność
- rozwinie siłę mięśni nóg
Umiejętności
Uczeń - Zabawy kształtujące koordynację, doskonalenie zwodów ciałem z piłką i bez piłki,
- potrafi wykonać zwód ciałem z piłką i bez piłki,
- potrafi rozegrać sytuację boiskową w przewadze liczebnej 2x1
Wiadomości
Uczeń - zna przepisy gry w piłkę nożną
- zna zasady współdziałania w zespole w grach zespołowych.
- wie jakie jest znaczenie wykonywanych zadań,
- posiada wiedzę na temat dokonywania samokontroli poprawności wykonywanych ćwiczeń
Zadania wychowawcze
- poznaje celowość wykonywania zadań.
- samokontrola i samoocena ucznia
Forma realizacji zadań:
- ścisła,
- gra szkolna
Formy organizacyjne pracy z uczniami:
- zespołowe: podział uczniów na zespoły
Metody realizacji zadań:
- zabawowa
- zabawowo-ścisła
Metody nauczania ruchu:
- syntetyczna
- współzawodnictwo zespołowe
Metody zdobywania i przekazywania wiedzy:
- pogadanka
- pokaz z objaśnieniem
Tok lekcji
1
Część
wstępna –
czynności
organizacyjno
porządkowe
Zabawa
ożywiająca
1
Docelowe
2
Zapoznanie
z zadaniami
lekcji
Czynności ucznia
Zadania
3
- Wykonują zbiórkę – ustawiają się w szeregu
- Słuchają zadań lekcji
Pobudza
- Biorą udział w grze „do 10 podań – piłka ręczna”
organizm do Uczniowie grają 5 na 5 w piłkę ręczną. Punkt zdobywa się po
aktywności wymienieniu 10 podań.
fizycznej
2
3
Czynności nauczyciela
4
- Nauczyciel poleca uczniom
ustawienie się w szeregu, sprawdza
obecność i gotowość uczniów do
zajęć
- Podaje zadania lekcji uświadamia
cel realizowanych zadań, motywuje
do ich wykonania
- Wyjaśnia zasady gry
Podział na dwie drużyny
4
Metody i
formy
5
Pogadanka
Metoda
zabawowa
5
Pobudzi i
Ćwiczenie koordynacji ogólnej z wykorzystaniem drabinki
przygotuje
koordynacyjnej (łączenie pracy ramion i nóg)
ćw. kształtujące organizm do
przygotowujące wysiłku
do realizacji
zadań
Część
główna A –
Pokazuje i objaśnia sposób
wykonywania ćwiczeń.
Metoda
naśladowcza
Forma ścisła
Koryguje błędy
Część
główna B
Ćwiczenia
technicznotaktyczne
1
Doskonalenie pressingu i gry 2x1 w ustawieniu czwórkowym,
Zabawa
doskonaląca zagrywają piłkę według strzałek.
prowadzenie
piłki i
podanie.
Rozegranie
sytuacji 2x1
2
3
Zwraca szczególną uwagę na tempo
wykonywanego pressingu i
prawidłową siłę i precyzję podań.
4
5
1
Zabawa
„żonglerka” zadaniowa
doskonaląca - tylko stopami,
czucie piłki - stopa – udo, stopa – udo
- „kto więcej”
Współzawodnictwo zespołowe.
Koryguje poprawność wykonania
ćwiczenia.
Zabawa
Gra „pajączki”
doskonaląca
koordynację
ruchową,
siłę mm
obręczy
barkowej
sędziuje
2
3
4
zadaniowa –
ścisła
Forma ścisła
5
Małe gry
III Część
końcowa
Grają dwie drużyny 3-osobowe. W czasie gry zwrócenie uwagi na
celność podań i sposób rozegrania sytuacji 2x1
Nauczyciel sędziuje podczas gry,
Uspokojenie Uczniowie wykonują ćwiczenia zaplanowane przez nauczyciela.
organizmu. - żonglerka
Poleca ustawić się uczniom w luźnej
rozsypce na całej sali
W siadzie skrzyżnym słuchają omówienia lekcji.
Uczniowie dokonują samooceny.
Analizuje przebieg lekcji,
podsumowuje.
Poleca uczniom aby ocenili sami czy
znają zasady współdziałania w
grupie.
Ocena zaangażowania uczniów.
Poleca ułożenie sprzętu
wykorzystywanego na lekcji.
Pożegnanie klasy.
Zadaniowa
ścisła.
Naśladowcza
- ćwiczenia
uspokajające,
korektywne
Czynności
organizacyjno
porządkowe.
Omówienie
lekcji.
Pogadanka

Podobne dokumenty