WYDAWNICTWA INFORMACYJNE - konspekt lekcji bibliotecznej

Transkrypt

WYDAWNICTWA INFORMACYJNE - konspekt lekcji bibliotecznej
1
WYDAWNICTWA INFORMACYJNE - konspekt lekcji bibliotecznej dla klasy v szkoły podstawowej
Marzenna Przybyszewska, Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu
Czas trwania lekcji: 90 minut
CEL:
•
poznanie źródeł informacji,
•
poznanie metod poszukiwania informacji.
Po lekcji uczeń:
•
rozróżnia podstawowe wydawnictwa informacyjne: encyklopedia, słownik, leksykon;
•
umie dobrać rodzaj wydawnictwa informacyjnego do określonej potrzeby informacyjnej: definicje,
wydarzenia, daty, osoby, fakty;
•
potrafi samodzielnie odnaleźć potrzebne informacje (formułuje hasło pozwalające odnaleźć
potrzebną informację).
Metoda:
•
podająca
•
praktycznego działania
Formy pracy:
•
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
•
tablice informacyjne z definicjami i podziałem encyklopedii, słowników, leksykonów;
•
tablica prezentująca aparat pomocniczy.
Przebieg lekcji:
Nauczyciel wprowadza uczniów do czytelni. Prosi o zajęcie miejsc przy stolikach. Uczniowie znajdują na
stolikach tablice informacyjne oraz egzemplarze encyklopedii i słowników. Nauczyciel prezentuje
z księgozbioru podręcznego czytelni encyklopedie, leksykony, słowniki. Podaje definicje i podział
encyklopedii i słowników, ilustrując to przykładami. Omawia budowę wewnętrzną encyklopedii i słowników
z ukazaniem różnic między nimi. Wskazuje aparat pomocniczy książki ułatwiający szybkie dotarcie do
potrzebnych informacji. Następnie rozdaje uczniom instrukcje z zadaniami. Objaśnia sposób wykonania
ćwiczeń. Prosi o przystąpienie uczniów do pracy.
2
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
LEKSYKON
Słownik encyklopedyczny, specjalistyczny zawierający skondensowane wiadomości dotyczące jednej
dziedziny, np.: Leksykon malarstwa, Leksykon historii XX w.
3
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4
APARAT POMOCNICZY KSIĄŻKI
Ułatwia dotarcie do potrzebnych wiadomości:
SŁOWO WSTĘPNE (od wydawcy lub autora) - krótki tekst umieszczony na początku książki. Wyjaśnia genezę
książki, zakres poruszanych w niej zagadnień, sposób ich rozwiązania.
PRZEDMOWA (wstęp) - tekst wprowadzający czytelnika w treść książki, napisany przez autora lub znawcę
omawianego w niej tematu.
SPIS TREŚSI - zestawienie zawartości książki obejmujące wszystkie jej elementy (słowo wstępne, wstęp,
rozdziały, podrozdziały, spis skrótów, ilustracji i tabel) w kolejności, w jakiej w dziele występują, z podaniem
stron.
SPIS TABEL, TABLIS, WYKRESÓW
SPIS MAP
SPIS ILUSTRASJI
4
SPIS SKRÓTÓW - zestawienie, w którym obok skrótów stale powtarzających się w dziale nazwisk, nazw,
tytułów itp. podaje się pełne ich brzmienie.
INDEKSY - (skorowidze) alfabetyczny spis tematów, terminów naukowych, nazwisk, miejsc omawianych;
umieszczany zwykle na końcu tego dzieła z podaniem stron.
BIBLIOGRAFIA - uporządkowany spis dokumentów dobranych wg pewnych kryteriów, spełniający określone
zadanie informacyjne.
ODSYŁASZE - znaki kierujące do innego hasła.
ŻYWA PAGINA - (pozwala szybko znaleźć hasło); umieszczone w górnym rogu stronicy kilka liter lub
pojedyncze słowa, wskazujące, od jakich liter rozpoczynają się hasła umieszczone na tej stronie.
HASŁA - wyrazy lub wyrażenia stanowiące odrębną, objaśnioną pozycję w słowniku, encyklopedii; tekst
definicji.
Elementy typowe dla słownika zostały podkreślone.
Załącznik nr 5
INSTRUKCJA
Selem zadania jest poznanie definicji encyklopedii, słownika i leksykonu oraz przećwiczenie umiejętności
rozpoznania na podstawie definicji egzemplarzy encyklopedii i słowników.
1. Zapoznaj się z tablicami informacyjnymi z definicjami encyklopedii, leksykonu, słownika.
2. Przejrzyj egzemplarze książek i podziel je wg poznanych definicji.
3. Na kartce zanotuj tytuły książek, obok zapisz dokonany przydział i uzasadnij go (na podstawie
definicji).
Załącznik nr 6
INSTRUKCJA
Selem tego zadania jest poznanie budowy słownika, układu treści oraz aparatu pomocniczego i jego funkcji
w słowniku.
1. Zapoznanie się z tablicą "Aparat pomocniczy książki":
o
przeczytaj terminy i ich definicje.
2. Przekartkuj słownik, oglądając poszczególne strony.
3. Znajdź w słowniku:
o
spis treści,
o
słowo wstępne,
o
bibliografię,
o
żywą paginę,
o
spis skrótów.
4. Zanotuj na kartce powyższe terminy, obok każdego terminu napisz numery stron, na których
występują w słowniku.
5
Załącznik nr 7
INSTRUKCJA
Selem tego zadania jest: poznanie budowy encyklopedii oraz układu treści. Zapoznanie z aparatem
pomocniczym i funkcją, jaką pełni w encyklopedii.
1. Zapoznaj się z tablicą ,,Aparat pomocniczy książki"- przeczytaj terminy i ich definicje.
2. Przekartkuj encyklopedię, oglądając poszczególne strony.
3. Znajdź w encyklopedii
o
spis treści,
o
indeksy (skorowidz),
o
bibliografię,
o
żywą paginę,
o
odsyłacze,
o
spis tablic,
o
spis map,
o
spis ilustracji.
4. Zanotuj na kartce powyższe terminy. Obok każdego terminu napisz numery stron, na których
występują w encyklopedii.