KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE
KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE
CZWARTEJ.
Prowadząca: Ewa Szczepanik
Temat: Pięknie jest u Pchły Szachrajki.
a
Cele operacyjne lekcji:
•
wskazać bohatera w bajce
•
umieć go scharakteryzować
•
rozumieć i dostrzegać w utworze elementy komizmu
•
odczytać morał bajki
•
przełożyć fragment utworu poetyckiego na znaki plastyczne i
teatralne
•
wyrażać uczucia gestem i mimiką twarzy
•
odróżniać rzeczywistość od tworu poetyckiej fantazji
D
ęb
ic
Metody kształcenia; formy i techniki pracy: pogadanka, praca w
grupach, praca indywidualna, gry dramatyczne, praca z tekstem,
ćwiczenia językowe, ćwiczenia redakcyjne, praca ze słownikiem.
Pomoce dydaktyczne: tekst utworu J. Brzechwy, „Słownik języka
polskiego”, „Słownik poprawnej polszczyzny”, plansze dydaktyczne,
kartki z nazwami kwiatów i ich kolorów, kaseta z nagraniem tekstu,
kartki pracy dla uczniów, kwiaty z bibuły, mały ogródek klasowy.
SP
3
Przebieg lekcji
1. Powitanie uczniów siedzących w wybranych losowo grupach.
2. Odtworzenie scenki przygotowanej przez dwóch uczniów.
3. Rozmowa o figlach (nawiązanie do pogadanek z godziny
wychowawczej na temat niewłaściwego zachowania).
4. Plansza obrazująca sposób figlowania, zawierająca synonimy do
wyrazu „figiel” – żart, psikus, heca…; z wolnym miejscem na
uzupełnienie innymi synonimami (plansza dydaktyczna I).
Wypowiedzi uczniów na temat scenki przedstawionej przez
kolegów.
5. Odczytanie przez nauczyciela krótkich opowieści o dwóch
figlach.
6. Ocena tych kawałów przez uczniów. Zaczynanie wypowiedzi od
wyrazów:
•
Jeden żart może być prawdziwy, bo…
•
Drugi żart nie mógł się zdarzyć, ponieważ…
7. Poinformowanie uczniów, że figlarne opowieści są parafrazą
tekstu J. Brzechwy.
-1-
11.
12.
13.
14.
15.
16.
a
10.
ic
9.
Zwrócenie się z pytaniem do uczniów, czy znają jakieś utwory J.
Brzechwy – podejście do gazetki ściennej – wypowiedzi uczniów.
Podanie uczniom tematu lekcji: „Ślicznie jest u Pchły
Szachrajki”.
Z uwagą i w skupieniu uczniowie wysłuchują fragmentu tekstu
(bez zakończenia).
Po wysłuchaniu historii uczniowie uzupełniają planszę z
synonimami o wyrazy: psota, gałgaństwo, szachrajstwo.
Zwrócenie się z pytaniem do uczniów, aby nazwali wyraz
„szachrajstwo” jako część mowy, a następnie utworzyli od niego
czasownik.
Uczeń odczytuje ze „Słownika poprawnej polszczyzny” poprawną
formę czasownika (szachrajstwo – szachrować – szachrujesz).
Dlaczego bohaterką bajki jest pchła (odwołanie się do
wiadomości z przyrody – plansza dydaktyczna II).
Skierowanie do uczniów pytania, czy tytułowa bohaterka
posiada tylko brzydkie cechy charakteru? Analiza tekstu.
Na czym polegało szachrajstwo pchły? Co się właściwie stało?
Opowiadanie odtwórcze.
Przedstawienie zdarzeń inaczej, poprzez nazywanie czynności,
miejsca, nazwy czynności – praca w grupach, uzupełnianie
karteczek, prezentacja prac przez liderów.
MIEJSCA
ulica
———————
sklep
SP
3
CZYNNOŚCI
jedzie (bryczka)
siedzi (pchła)
wchodzi
ogląda
wybiera
rzekła
nie kupiła
jedzie (bryczka)
siedzi (pchła)
sadzi
D
ęb
8.
ulica
ogródek
NAZWY CZYNNOŚCI
jazda (bryczką)
———————
wchodzenie
oglądanie
wybieranie
mówienie
kradzież kwiatów
jazda
———————
sadzenie
17. Co wydarzyło się w sklepie? – wnioski uczniów (Pchła
Szachrajka dopuściła się kradzieży, a ona sama jest złodziejką).
18. Zanim uczniowie odpowiedzą na pytanie, jaki było motyw
kradzieży, wykonają ćwiczenia, które ułatwią im odpowiedź.
Ćwiczenie 1
Odczytanie dialogu Pchły i kupca z podziałem na role.
Uczniowie wyciągają wnioski: Pchła umiała udawać, była dobrą
aktorką, chciała być modna, piękna – Pchła-estetka.
-2-
Wyjaśnienie znaczenia wyrazu
„Słownika języka polskiego”.
„esteta”
–
korzystanie
ze
Ćwiczenie 2
Zabawa uczniów w sklep. Wchodzą w rolę Pchły i kupca.
(Starają się ich naśladować tzn. są mili, uprzejmi i grzeczni,
nawet wtedy jeśli nic w sklepie nie kupują.)
ic
D
ęb
żółte – żonkile
białe – lilie
morelowe – cynie
lila – bratki
purpurowe – róże
niebieskie – niezapominajki
czerwone – tulipany
różowe – hiacynty
złote – chryzantemy
fioletowe – irysy
a
19. Jaki był cel spłatanego figla? – praca z tekstem (posadzenie
kwiatów w ogródku).
20. Sadzenie kwiatów w klasowym ogródku.
Utrwalanie pisowni trudnych wyrazów (Uczniowie uzupełniają
karteczki wpisując nazwę kwiatu lub nazwę koloru).
SP
3
21. Zwrócenie się do uczniów z pytaniem, czy podoba im się
klasowy ogródek – dlaczego? (uczniowie go opisują.)
22. Teraz możemy udzielić ostatecznej odpowiedzi na pytanie, jaki
był motyw kradzieży? (Moda, miłość Pchły-estetki do
kolorowych kwiatów.)
23. Uczniowie uzupełniają karteczki z notatką podsumowującą.
Akcja utworu rozgrywa się w realistycznym świecie (ulica, sklep,
ogródek przy domu) i dotyczy figla, który tak naprawdę był
kradzieżą. Wszystko jest jednak bajką. Nie można mieć za złe
bohaterce, że jest taka, jaka jest. Jeśli ktoś ma na imię
Szachrajka – to musi szachrować.
24. Uczniowie próbują wymyślić zakończenie do tej bajki.
Ocena najciekawszych prezentacji.
25. Odtworzenie zakończenia bajki z kasety. Wnioski uczniów.
26. Omówienie pracy domowej, której temat brzmi: „Pchła
Szachrajka kolorowa jak mozaika”. Pokoloruj tytułową
bohaterkę bajki J. Brzechwy i ułóż o niej krótką rymowankę.
27. Podziękowanie uczniom za udział w lekcji, ocena aktywności.
-3-