Scenariusz lekcji matematyki w kl. V .

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V .
Temat: Powtórzenie wiadomości o czworokątach.
Sc e nar ius z l ek c ji mat e m at yk i w k l . V .
T e m a t : Powtórzenie wiadomości o czworokątach.
C z a s z a j ę ć : 1 jednostka lekcyjna (45 minut).
Cele ogólne:
utrwalenie wiadomości o figurach geometrycznych płaskich,
uczenie organizowania pracy w grupach oraz odpowiedzialności za
wykonywaną pracę,
kształtowanie umiejętności myślenia i formułowania wypowiedzi,
kształtowanie i rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem
matematycznym,
pobudzanie aktywności poprzez zadania.
Cele operacyjne:
Poziom I – wiadomości.
Kategoria A: Uczeń zna:
nazwy czworokątów,
pojęcia: trójkąt (podział ze względu na boki i kąty), prostokąt, kwadrat,
równoległobok, romb, trapez (równoramienny i prostokątny),
własności figur geometrycznych płaskich,
sumy miar kątów wewnętrznych w danych czworokątach,
klasyfikację czworokątów,
wzory na obliczanie obwodów czworokątów,
1
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości o czworokątach.
Kategoria B: Uczeń rozumie:
klasyfikację figur geometrycznych płaskich,
symbole występujące we wzorach na obliczanie obwodów.
Poziom II – umiejętności.
Kategoria C: Uczeń potrafi:
nazywać czworokąty,
wskazywać na rysunku poszczególne czworokąty,
określać własności figur geometrycznych płaskich (boki, kąty, przekątne,
sumy miar kątów wewnętrznych)
określać zależności między czworokątami,
podczas gier dydaktycznych wykorzystać wiadomości na temat
czworokątów,
obliczać obwody danych czworokątów.
Metody pracy:
gry dydaktyczne,
praktyczna – ćwiczenia,
metody aktywizujące.
Formy pracy:
praca w grupach,
praca zbiorowa z całą klasą.
Środki dydaktyczne:
karty pracy z treścią zadań.
Rodzaj lekcji:
utrwalająca.
2
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości o czworokątach.
Przebieg lekcji.
Powitanie i sprawdzenie listy obecności.
Określenie celu lekcji.
Nauczyciel informuje uczniów, iż będą oni na dzisiejszej lekcji utrwalać
zdobyte
dotychczas
wiadomości
na
temat
figur
geometrycznych
na
płaszczyźnie.
Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji.
Przeprowadzenie ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej (pozycja Cooka).
Wykonanie ćwiczenia polega na skrzyżowaniu
nóg w kostkach oraz rąk. Dłonie łączymy razem
(kciukami do dołu) i odwracamy w stronę ciała tak, żeby
w efekcie końcowym spoczywały na klatce piersiowej
z łokciami w dół i kciukami do góry.
W czasie wykonywania ćwiczenia język należy
położyć za zębami na podniebieniu.
Podział na cztery pięcioosobowe grupy.
Rozwiązywanie zadań.
Nauczyciel omawia zasady gier. Każda grupa otrzymuje do rozwiązania
cztery karty pracy. Rozwiązaniem każdej jest kolejny wyraz hasła. Następną
kartę pracy grupa może otrzymać po pełnym rozwiązaniu poprzedniej.
Nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązania. Zwycięża ta grupa, która
w najkrótszym czasie rozwiąże wszystkie karty pracy i poda hasło końcowe:
„Przez rozrywkę do wiedzy”. Nauczyciel nagradza uczniów ze zwycięskiej
3
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości o czworokątach.
grupy ocenami bardzo dobrymi. Natomiast kolejne grupy dwoma i jednym
plusem w zależności od stopnia rozwiązania kart pracy.
Karta pracy nr 1 – rozsypywanka. Każda z grup otrzymuje po piętnaście
elementów, które należy ułożyć tak, aby utworzyły pięć kół. Każde koło
powinno zawierać nazwę czworokąta, rysunek przedstawiający go oraz jego
opis. Po poprawnym dopasowaniu wszystkich elementów, na odwrocie każdego
koła powinna znajdować się litera oraz kolejność jej występowania w wyrazie.
Przy rozwiązywaniu karty pracy nr 1 uczniowie wykorzystują własności
czworokątów.
Karta pracy nr 2 – krzyżówka. Każda z grup otrzymuje do rozwiązania
krzyżówkę; zagadnienia dotyczą oczywiście własności figur geometrycznych
płaskich. Uczniowie również będą musieli wykazać się wiedzą ogólną na temat
matematyki, np. pierwsza litera alfabetu greckiego. Hasło, poprawnie
rozwiązanej krzyżówki, to drugi wyraz hasła końcowego.
Karta pracy nr 3 – prawda – fałsz. Każda grupa otrzymuje od nauczyciela
kartę pracę nr 3, która w formie tabelki zawiera zdania prawdziwe i fałszywe
dotyczące
czworokątów.
przyporządkowanej
Rozwiązanie
zdaniu
fałszywemu.
polega
na
Pozostałe
skreśleniu
litery,
czyli
litery
litery
oznaczające zdania prawdziwe, czytane z góry utworzą trzeci wyraz hasła.
Uczniowie przy rozwiązywaniu tej karty pracy wykazują się wiedzą na
temat własności czworokątów.
Karta pracy nr 4 – domino. Każda grupa otrzymuje od nauczyciela 18
elementów, z których należy ułożyć domino i odczytać już ostatni wyraz hasła
końcowego. Uczniowie muszą wykazać się szeroką wiedzą na temat figur
geometrycznych oraz umiejętnością ułożenia nietypowego domina (zamiast
klasycznego domina uczniowie muszą się uporać z zagadnieniami dotyczącymi
czworokątów).
4
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości o czworokątach.
Uczniowie wypowiadają się na temat wykonywanych zadań oraz
własnego zaangażowania, nauczyciel ocenia pracę uczniów.
Zastosowane gry dydaktyczne aktywizują pracę uczniów, pobudzają
do wysiłku intelektualnego i twórczego myślenia. Wymagają koncentracji
uwagi, wytrwałości oraz umiejętności pracy w zespole.
5
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości o czworokątach.
KARTA PRACY NR 1
Piętnaście elementów należy ułożyć tak, aby utworzyły 5 kół.
Na odwrocie każdego koła znajduje się litera oraz jej kolejność występowania
w wyrazie.
ROMB
PROSTOKĄT
RÓWNOLEGŁOBOK
Czworokąt,
który ma
wszystkie
kąty
proste
Czworokąt,
którego boki
są jednakowej
długości
Czworokąt,
który ma dwie
pary boków
równoległych
KWADRAT
TRAPEZ
Prostokąt,
który ma boki
jednakowej
długości
Czworokąt,
który ma
co najmniej jedną
parę boków
równoległych
1
2
P
3
R
4
E
Z
5
Z
6
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości o czworokątach.
KARTA PRACY NR 2
1
3
2
4
5
6
7
C
F
8
9
10
G
11
D
A
12
13
E
14
B
15
16
H
Poziomo:
1. Wielokąt o
najmniejszej
liczbie boków.
6. Liczba przekątnych w trójkącie.
7. Pierwsza litera alfabetu greckiego.
9. Służy do kreślenia okręgów.
10. Część prostej ograniczona punktami.
11. Podstawowa jednostka długości.
12. Jeden z kątów utworzonych między prostymi równoległymi przeciętymi trzecią prostą.
15. Składa się z odcinków.
16. Kąt, którego miara jest większa od 180º i mniejsza od 360º.
Pionowo:
2. Romb, który ma wszystkie kąty proste.
3. Suma długości boków wielokąta.
4. Czworokąt, który ma co najmniej jedną parę boków równoległych.
5. Jeden z przedmiotów w szkole.
8. Ma go każdy kąt.
13. Dział matematyki zajmujący się figurami geometrycznymi.
14. Jeden z boków trapezu.
A
B
C
D
E
F
G
H
7
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości o czworokątach.
KARTA PRACY NR 3
Jeżeli zdanie jest fałszywe, należy skreślić oznaczającą je literę. Pozostałe
litery utworzą trzeci wyraz hasła.
Trójkąt to figura geometryczna wyznaczona przez punkty
leżące na jednej prostej.
Z
Podział trójkątów ze względu na boki: równoramienny,
równoboczny, ostrokątny.
U
Suma miar kątów wewnętrznych trójkąta wynosi 180°.
D
Boki trójkąta prostokątnego
przeciwprostokątne.
to:
przyprostokątna
i
S
Wzór na obwód kwadratu wynosi: 2a + 2b
F
Kwadrat jest równoległobokiem i rombem.
O
Przekątne rombu nie przecinają się w połowie.
H
Miara kątów w równoległoboku wynosi 380°.
G
8
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości o czworokątach.
KARTA PRACY NR 4
Z podanych elementów ułóż domino i odczytaj czwarty wyraz hasła.
S
T
A
R
T
podział trójkątów
ze względu na
kąty:
ostrokątny,
prostokątny,
rozwartokątny
obwód
prostokąta o
podział
bokach
trójkątów ze
względu na
długości
boki:
6 cm i 7 cm
wynosi:
0
równoramienny
i prostokątny
przekątne
czy romb jest równoległoboku
trapezem?
przecinają się
w...
w trójkącie
równoramiennym
kąty przy
podstawie mają...
czy istnieje
trójkąt
równoboczny,
prostokątny?
nie
nazwy
boków
trapezu to:
W
26 cm
60°
I
romb
w trapezie
suma miar
kątów
wynosi:
rodzaje
trapezów to:
połowie
czy można
skonstruować
trójkąt o
bokach: 1 cm,
1 cm, 3 cm?
ramiona i
podstawy
w trójkącie
równoramienny,
równobocznym
równoboczny,
wszystkie kąty
różnoboczny
mają miarę:
D
Z
przekątne
w
kwadracie
przecinają
się pod
kątem...
w trójkącie
równobocznym
wszystkie boki
mają...
czy kwadrat
jest
czworokątem?
równoległobok,
liczba
który ma
przekątnych
wszystkie boki
w trójkącie
jednakowej
wynosi:
długości to:
360°
E
tę samą
miarę
prostym
tę samą
długość
tak
tak
Y
nie
B
R
A
W
O
9
Opracowała: Aneta Wiśniewska
Temat: Powtórzenie wiadomości o czworokątach.
Opracowała: Aneta Wiśniewska
nauczycielka matematyki i informatyki
w PSP nr 1 w Pionkach
10
Opracowała: Aneta Wiśniewska

Podobne dokumenty