Konspekt lekcji matematyki w kl. V Temat: Klasyfikacja czworokątów

Transkrypt

Konspekt lekcji matematyki w kl. V Temat: Klasyfikacja czworokątów
Konspekt lekcji matematyki w kl. V
Temat: Klasyfikacja czworokątów.
Cele lekcji:
a) uczeń będzie wiedział jakimi cechami wyróżniają się poszczególne czworokąty i
jak je porządkować
b) uczeń będzie umiał:
- rozpoznawać czworokąty
- nazywać czworokąty
- objaśniać własności poszczególnych czworokątów
Wiadomości wejściowe:
Uczeń umie kreślić przy pomocy linijki i ekierki czworokąty, zna nazwy
poszczególnych czworokątów, zna własności konkretnych czworokątów.
Metody kształcenia:
prezentacja wspomagana komputerem i połączona z ćwiczeniami, pogadanka,
zagadka
Środki dydaktyczne:
komputer + panel, kolorowa kreda, modele czworokątów, linijka, ekierka,
Formy pracy:
Praca zbiorowa pod kierunkiem nauczyciela
Przebieg lekcji
1) Powtórzenie
Uczniowie wymieniają wszystkie czworokąty, które poznali do tej pory.
Nauczyciel demonstruje odpowiednie modele kolorowych wielokątów i
uczniowie nazywają czworokąty i podają ich własności ( kwadrat, romb,
równoległobok, prostokąt, trapez, deltoid).
2) Przedstawienie uczniom zbioru figur spośród których mają wybrać tylko
czworokąty i je nazwać. Dzieci formułują i zapisują określenie czworokątów do
zeszytów. ( Ćw. I i II )
3) Uzupełnianie razem z uczniami tabelki porządkującej własności czworokątów.
Uczniowie wybierają odpowiednią cechę, którą charakteryzuje się dany
czworokąt. Po uzupełnieniu tabelki dzieci rysują ją do zeszytów. ( Ćw. III )
[trapezy – dwa boki są równoległe, trapez równoramienny – dwa boki są
równoległe i dwa ramiona są równe, równoległoboki – dwie pary boków
równoległych i równych, romby – wszystkie boki równe, prostokąty – wszystkie
kąty proste, kwadrat – wszystkie boki równe i wszystkie kąty proste, deltoid –
dwie pary sąsiednich boków są równe ]
4) Uczniowie zapoznają się z grafem, który przedstawia podział czworokątów i
rysują go do zeszytów. (Ćw. IV )
5) Podsumowanie lekcji
Na koniec uczniowie rozwiązują zagadkę i podają hasło zaszyfrowane pod nazwami
poszczególnych czworokątów. Hasło brzmi : PRZEKĄTNA. ( Ćw. V )
6) Uczniowie zapisują treść zadania domowego:
Wymień i narysuj czworokąty, w których przekątne są:
a) równe
b) dzielą się na połowy
c) przecinają się pod kątem prostym
d) przecinają się pod kątem prostym i dzielą się na połowy.
Wykreśl te przekątne.
I)
B
C
A
D
F
H
G
E
I
K
L
J
M
Czworokąty to ......................................................................................................
Czworokątami są figury: ......................................................................................
II)
2
1
3
6
4
8
5
10
9
7
III)
Rodzaje czworokątów
Cechy czworokąta
Trapez:
Trapez równoramienny:
Równoległobok:
Romb:
Prostokąt:
Kwadrat:
Deltoid:
-
wszystkie kąty proste
-
wszystkie boki równe
-
dwa boki są równoległe
-
dokładnie dwa kąty równe
-
dwie pary boków równoległych i równych
-
dwa boki są równoległe i dwa ramiona równe
-
wszystkie boki równe i wszystkie kąty proste
IV)
PODZIAŁ CZWOROKĄTÓW
CZWOROKĄTY
DELTOIDY
RÓWNOLEGŁOBOKI
TRAPEZY
TRAPEZY
RÓWNORAMIE
NNE
ROMBY
KWADRATY
PROSTOKĄTY
V) Odgadnij nazwy figur i podaj hasło:
8
9
4
2
1
3
5
7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
6

Podobne dokumenty