Scenariusz: gimnsatyka klasa 3

Transkrypt

Scenariusz: gimnsatyka klasa 3
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego w klasie III
Temat : Ćwiczenia kształtujące z piłkami rehabilitacyjnymi
- Współpraca z partnerem
Cele – przewidywane osiągnięcia uczniów
- rozumie potrzebę kształtowania prawidłowej postawy ciała
- dokładnie wykonuje ćwiczenia
- zgodnie współpracuje z partnerem
Środki dydaktyczne:
- piłka rehabilitacyjna średniej wielkości - 1 na parę
- szarfa
- 2 – 3 ławeczki gimnastyczne
- 3 chorągiewki na parę
Przebieg zajęć:
1. Czynności porządkowo – organizacyjne (zajęcia mogą odbywać się na powietrzu)
Powitanie. Przygotowanie do zajęć sprzętu oraz przebranie się w stroje gimnastyczne.
Zbiórka w szeregu. Korygowanie postawy ciała.
2. Rozgrzewka
Przygotowanie organizmu do wykonywania zadań ruchowych.
• Zabawa ożywiająca Berek – Wybrane dziecko oznaczone szarfą jest berkiem,
pozostałe starają się uciec berkowi. Aby nie dać się złapać dziecko może zatrzymać
się, przyjąć prawidłową postawę w pozycji stojącej z rękoma ułożonymi w
skrzydełka. Dotknięte przez berka dziecko zostaje zaczarowane i siada skrzyżnie z
rękami w skrzydełka. Zabawa trwa do momentu zaczarowania wszystkich dzieci.
Nie ma wybawiania złapanych osób.
• Ćwiczenia wprowadzające – dzieci dobrane w pary, stają naprzeciwko siebie.
Każda para ma jedną piłkę rehabilitacyjną i trzyma ją w rękach.
1. Ćwiczenia głowy i szyi – siad skrzyżny plecami do siebie, piłka pomiędzy
ćwiczącymi, plecy oparte o piłkę. Skłony głowy w przód i w tył, skręty w
prawą i lewą stronę. Po 10 razy.
2. Ćwiczenia ramion – stanie w lekkim rozkroku, twarzami do siebie, krążenie
piłką nad głowami z wyprostowanymi ramionami raz w prawo, raz w lewo. Po
10 razy.
3. Ćwiczenia mięśni skośnych brzucha – Leżenie tyłem, głowami do siebie, piłka
miedzy głowami ćwiczących, nogi ugięte w kolanach, oparte o podłogę,
ramiona szeroko rozłożone na podłodze, dłonie trzymają się podłoża.
Przyciąganie na przemian prawego kolana do lewej ręki i lewego kolana do
prawej ręki. Po 10 razy.
4. Ćwiczenia kończyn dolnych – Leżenie tyłem naprzeciwko siebie, ręce wzdłuż
tułowia, nogi oparte o piłkę. Wzajemne odpychanie nogami piłki w kierunku
partnera. Wytrzymać kilka sekund, licząc do 5. Powtórzyć 10 razy, po każdym
mocowaniu oddech.
5. Ćwiczenia oddechowe – Siad skrzyżny twarzami do siebie, piłka na podłodze
pomiędzy ćwiczącymi, ramiona proste oparte o piłkę. Na raz – uniesienie piłki
do góry - wdech nosem, na dwa – opuszczenie piłki na podłogę, wydech
ustami.
Część główna zajęć – Ćwiczenia kształtujące ze współćwiczącym
1. Ćwiczenie kształtujące w zwisie – Jedna osoba wykonuje zwis tyłem na drabince.
Drugi ćwiczący staje naprzeciwko niej i wyrzuca do kolegi piłkę. Ćwiczący w zwisie odbija
nogami piłkę do partnera. Powtarzamy 10 razy i zmiana ról.
2. Ćwiczenie kształtujące w podporach – Jedna osoba wykonuje leżenie przodem na
ławeczce gimnastycznej (w poprzek ławeczki) w podporze, tj. ramiona oparte na
biodrach. Współćwiczący staje za kolegą i kładzie mu na karku piłkę. W czasie
unoszenia tułowia do góry, piłka ma stoczyć się po plecach ćwiczącego, a
współćwiczący łapie piłkę i ponownie kładzie na kark kolegi. Powtarzamy 10 razy i
zmiana ról.
3. Ćwiczenie kształtujące zwinność – Każda para ustawia w rzędzie 3 chorągiewki w
odległości 5 kroków. Partnerzy ustawiają się na czworakach naprzeciwko siebie po
obu stronach rzędu chorągiewek. Jedna osoba ma piłkę i na hasło nauczyciela zaczyna
toczyć piłkę do partnera slalomem między chorągiewkami. Po dotarciu do kolegi, ten
przejmuje piłkę i toczy ją w przeciwnym kierunku, a współćwiczący zajmuje miejsce
kolegi. W ten sposób każdy ćwiczący wykonuje 10 razy slalom.
4. Ćwiczenie kształtujące nóg i stóp oraz mięśni brzucha – Leżenie tyłem, głowa do
głowy partnera, ręce wzdłuż tułowia, nogi wyprostowane, złączone. Jeden z partnerów
trzyma piłkę między stopami. Na raz - przełożenie piłki za głowę i przejęcie jej przez
współćwiczącego, na dwa - opuszczenie kończyn dolnych przez obu ćwiczących. Po
10 razy.
5. Ćwiczenie kształtujące koordynację ruchową– Dzieci ustawiają się wzdłuż sali
parami. Partnerzy stają naprzeciwko siebie, w odległości 2 kroków. Na sygnał
nauczyciela cwałem bocznym przesuwają się do przodu przerzucając do siebie piłkę.
Powtórzyć po 5 razy w obu kierunkach.
4. Ćwiczenia kończące zajęcia
•
•
•
Ćwiczenie korekcyjne – Ćwiczenie elongacyjne - „Wahadło zegara” – Na drabince w
zwisie tyłem, naprzemienne kołysanie prostych nóg w prawo i w lewo, z głośnym
wypowiadaniem bim - bam – po 10 x.
Zabawa wyciszająca – Dzieci spacerują w rozsypce.
Czynności porządkowe – zbiórka, pożegnanie.

Podobne dokumenty