Pobierz

Transkrypt

Pobierz
Karlsson z dachu
reż. Vibeke Idsøe
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
DLA NAUCZYCIELI
SPIS TREŚCI
1.
Scenariusz lekcji. (str. 2)
Temat: I któż jest ze Szwecji?
Załącznik 1: Karta pracy – któż jest ze Szwecji? (str. 4)
1
SCENARIUSZ LEKCJI
Opracowała: Kamila Gut, Anna Cendrowska
Temat: I któż jest ze Szwecji?
CELE LEKCJI
Po lekcji uczeń powinien:
 posiadać podstawowe wiadomości dotyczące Szwecji;
 wymieniać nazwiska znanych osób pochodzących ze Szwecji;
 wyjaśniać, czym jest nagroda Nobla i wymienić Polaków, którzy ją otrzymali;
 wykazywać się tolerancją wobec różnorodności.
METODY I FORMY PRACY



czytanie ze zrozumieniem,
zabawa,
karta pracy.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE


Film: Karlsson z dachu, reż. V. Idsøe, Norwegia, Szwecja 2002.
Karta pracy.
CZAS
2 godziny lekcyjne
PRZEBIEG LEKCJI
UWAGA: Przed lekcją dobrze jest przygotować dużą mapę Europy oraz książki Astrid Lindgren.
1. Czytanie ze zrozumieniem. Nauczyciel rozdaje tekst Któż jest ze Szwecji? Prosi o wykonanie
poleceń do tekstu.
2. Zabawa ze Szwecji „Szymon mówi”. Nauczyciel wypowiada słowa „Szymon mówi...”,
a następnie wydaje polecenie np. klaśnij w dłonie. Dziecko, które się pomyli zostaje
Szymonem.
3. Karta pracy. Nauczyciel rozdaje kartę pracy W odwiedzinach u Thora i Odyna. Można pokazać
uczniom różne modele statków wikingów.
4. Praca plastyczna – pismo runiczne. Jest to pismo, którym posługiwali się wikingowie.
Potrzebne materiały:
 kółeczka z gipsu o średnicy 6 cm i grubości 1–1,5 cm
 szpatułka, dłutko, wystarczy też długopis
 farby plakatowe, pędzelki, woda
 tablica lub książka z runami
2
Nauczyciel prezentuje uczniom przykładowe znaki z pisma runicznego. Dzieci za pomocą
ostrego narzędzia (długopis, dłutko, zakończenie pędzelka) wydłubują w gipsie ich kształt. Na
koniec gips można ozdobić farbami.
5. Od zabawy do sportu. Olimpiada wikingów. Nauczyciel proponuje uczniom różne typy
aktywności fizycznej, które jednocześnie są dyscyplinami olimpiady.
Kręciołek
Liczba uczestników: około 10 osób w grupie, liczba grup jest dowolna.
Przebieg: w jednym końcu sali ustawimy dwa kijki/pachołki, tuż za nimi ustawiają się drużyny),
zadaniem uczniów jest oprzeć czoło o kijek i okręcić się wokół niego 10 razy, następnie uczeń musi
dobiec do wyznaczonego punktu w drugim końcu sali.
Skóra dzika
Liczba uczestników: dwie grupy po 3 osoby.
Przebieg: uczniowie otrzymują okrągły kawałek materiału (musi być wytrzymały, polecamy chustę
KLANZY), zadaniem uczestników jest zdobycie całego materiału – skóry dzika, poprzez wydarcie jej
z rąk przeciwnej drużyny.
Przeciąganie liny nogami
Liczba uczestników: dwie grupy dowolnej wielkości
Przebieg: uczestnicy mają przywiązaną do nogi linę (należy obwiązać ją na spodniach lub podciągnąć
skarpetki, gdyż może spowodować nieprzyjemne obtarcia), na znak nauczyciela uczniowie
rozpoczynają przeciąganie liny.
3
ZAŁĄCZNIK 1
Któż jest ze Szwecji?
Szwecja to kraj położony na Półwyspie Skandynawskim pomiędzy Norwegią i Finlandią.
Spróbuj odnaleźć te państwa na mapie i pokoloruj je.

Szwecja – niebieski

Norwegia – czerwony

Finlandia – zielony.
Ze Szwecji wywodzi się wiele znanych osób, które miały duże znaczenie dla światowej kultury
i nauki. Zacznijmy od tych, które na pewno znacie.
W odwiedzinach u Thora i Odyna...
Ponad tysiąc lat temu na terenie Skandynawii żyli wikingowie – odważni żeglarze i groźni
wojownicy. Niektórzy mówią, że to właśnie wikingowie są pierwszymi, którzy dotarli do Ameryki. Czy
pamiętacie kto i kiedy odkrył Amerykę? Zapiszcie to poniżej.
…................................................................................................................................................
Wikingowie, którzy mieszkali w Szwecji zwani byli Waregami. Mieli bardzo bogatą mitologię, na
podstawie niektórych historii i postaci powstały znane filmy i książki. Najważniejszymi bogami byli
Thor – król powietrza z wielkim młotem w dłoni i Odyn – najważniejszy i najmądrzejszy z bogów. Ich
historie możecie znaleźć w wielu książkach związanych z mitologią nordycką.
Słynni Szwedzi.
Alfred Nobel urodził się w Sztokholmie – stolicy Szwecji w 1833 roku. Był naukowcem, a także
wynalazcą dynamitu. W swoim testamencie pieniądze przekazał na wspieranie nauki i postępu.
Odsetki od jego fortuny są co roku przeznaczane na nagrody dla wybitnych ludzi, którzy odnieśli
sukces w jednej z dziedzin: chemia, fizyka, fizjologia lub medycyna, literatura oraz pokój. Czy znasz
jakieś osoby, które otrzymały Nagrodę Nobla?
…................................................................................................................................................
Astrid Lindgren – jedna z najbardziej znanych autorek książek dla dzieci. Urodziła się w Vimmerby
w 1907 roku, zmarła w 2002 roku. Jej książka Dzieci z Bullerbyn od wielu lat należy do listy lektur
szkolnych. Pani Astrid na prośbę polskich dzieci została odznaczona Orderem Uśmiechu. Czy znasz
inne książki tej autorki?
…................................................................................................................................................
4
Może uda Ci się wypożyczyć jedną z nich ze szkolnej biblioteki.
Ze Szwecji pochodzi również znany przede wszystkim przez Waszych rodziców zespół ABBA i reżyser
Ingmar Bergman.
W hotelach i restauracjach czasami jemy ze szwedzkiego stołu. Znaczy to, że na jednym stole
umieszczone są różne potrawy, a my możemy podejść do niego i wybrać to, co najbardziej lubimy,
a potem udać się do swojego stolika.
1. Która z flag przedstawia flagę Szwecji? Pokoloruj ją.
1. W Szwecji wakacje trwają nawet 5 tygodni. Ile to dni?
….........................................................................
….........................................................................
2.
Cukierek kosztuje 4 ore (waluta szwedzka). Lasse kupił 5 cukierków, a Bosse 3.
Ile zapłacili razem?
….........................................................................
….........................................................................
3.
Jak już wiecie wikingowie byli świetnymi żeglarzami. Łódź wikingów nazywała się
drakkar. Pomóż wikingowi dotrzeć do jego statku.
5
6