SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM
PRZYGOTOWANY W PROGRAMIE NARZĘDZIOWYM
EXE – LEARNING - SYMETRIA OSIOWA I ŚRODKOWA.
Szkoła z klasą 2.0 – Zastosowanie technologii informacyjnej
AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA
TEMAT : Symetria osiowa i środkowa
UWAGA:
Uczeń samodzielnie korzysta z materiałów zgromadzonych na platformie edukacyjnej
lub nauczyciel korzysta z nich na zajęciach zgodnie z instrukcjami podanymi w
scenariuszu.
Podstawa Programowa dla gimnazjum – 10.16; 10.17; 10.22
Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne.
Cele lekcjiPo skończonych zajęciach uczeń:
wykreśla punkty i figury symetryczne względem prostej i względem punktu;
wykonuje rysunki w programie Geogebra.
W trakcie lekcji uczeń kształci umiejętności uniwersalne:
• rozwija wyobraźnię i aktywność matematyczną,
• wykorzystanie komputera jako narzędzia poznawczego,
•
jasne i precyzyjne formułowanie myśli.
Metody pracy:
•
czytanie ze zrozumieniem;
•
korzystanie ze źródeł i opracowywanie danych;
•
metoda problemowa- dyskusja dydaktyczna (dyskusja związana z wykładem)
•
metoda projektu – podsumowanie.
UWAGA:
Uczeń na platformie edukacyjnej zobaczy cele i przebieg zajęć w formie pokazanej
poniżej:
Materiały dydaktyczne:
•
prezentacja, przygotowana w programie Power Point – Symetria osiowa
i środkowa z użyciem programu matematycznego Geogebra;
•
materiały zebrane z Wikipedii, wykorzystanie grafiki z Internetu;
•
tablica interaktywna
Przebieg zajęć
I. Wprowadzenie.
1.Czynności organizacyjne.
2. Uczniowie wykonują polecenie:
Zadanie 1:
Przygotuj kartkę papieru i szpilkę. Złóż kartkę, a następnie przebij ją
szpilką. Niech linia kartki będzie modelem prostej p, a otwory po
szpilce modelami odpowiednio punktów A i B. Co możesz
powiedzieć o wzajemnym położeniu odcinka AB i prostej p oraz o
odległościach punktów A i B od prostej p ?
Wniosek:
Punkt B jest symetryczny do punktu A względem prostej p, gdy:
•
Odcinek AB jest prostopadły do prostej p,
•
Punkty A i B leżą po przeciwnych stronach prostej p.
•
Odległości punktów A i B od prostej p są równe.
II. Realizacja tematu zajęć:
1. Nauczyciel
programu
prezentuje materiały
narzędziowego
exe
przygotowane za pomocą
–
learning
dla
uczniów
umieszczone na platformie edukacyjnej.
Przesuwa poszczególne obrazy, korzysta z Wikipedii. Uczniowie
dyskutują na temat przeczytanych informacji.
2. Następnie
wykonują
konstrukcje
podane
w
ćwiczeniu
zeszytach za pomocą przyborów geometrycznych.
3. Nauczyciel za pomocą narzędzia lupy przybliża kształt motyla.
w
4. Uczniowie obserwują budowle jako figury osiowosymetryczne.
5. Uczniowie wykonują polecenie z zadania.
Zadanie 2 :
W układzie współrzędnych dane są punkty A(3,4), B(-1,2).
Znajdź punkty symetryczne do nich względem osi x i y
Wniosek: Punktem symetrycznym do punktu A(x, y) względem
osi x jest punkt A’(x, -y). Punktem symetrycznym do punktu A(x, y)
względem osi y jest punkt A”(-x, y).
6. Uczniowie zauważają symetrię osiową w życiu. Podają inne
przykłady.
7. Poniżej znajduje się propozycja projektu do wykonania o symetrii
– zadanie fakultatywne do wykonania.
8. Symetria środkowa – skorzystanie z Wikipedii. Następnie dyskusja.
9. Uczniowie wykonują w zeszycie konstrukcje figur symetrycznych
względem punktu za pomocą przyborów geometrycznych. Następnie
nauczyciel wyjaśnia pojęcie środka symetrii figury.
10. Kolejne zadanie to znalezienie punktu względem, którego symetryczne
są figury na obrazie.
1. Następnie uczniowie rysują układ współrzędnych i zaznaczają w nim punkty
A(3,-1), B(-2,3). Znajdują ich obraz
względem punktu (0,0). Dyskusja i
wyciągnięcie wniosku.
III. Utrwalenie i podsumowanie
1. Zadaniem uczniów jest rozwiązanie zadań, umieszczonych na
platformie w formie testu. Przykład:
2. Następnie uczniowie rozwiązują test przygotowany w programie
Excel. Zadanie polega na wyborze właściwej odpowiedzi.
TEST – KLASA I - SYMETRIE
1. Punkty M i M' są symetryczne względem prostej k. Jakie jest wzajemne położenie odcinka
MM' i prostej k?
A. Są równoległe
B. Są prostopadłe
C. Nie mają punktów wspólnych
Sprawdź odp. :
2. W symetrii względem prostej p obrazem okręgu jest:
A. Koło o tym samym promieniu
B. Okrąg o promieniu dwa razy większym
C. Okrąg o tym samym promieniu
Sprawdź odp. :
3. W symetrii osiowej obrazem trójkąta prostokątnego o bokach długości 6 cm, 8 cm, 10 cm
jest trójkąt prostokątny:
A. O przyprostokątnych 6 dm, 10dm.
B. O przyprostokątnej 0,06 m i 0,08 m.
C. O przeciwprostokątnej 8 cm i przyprostokątnej 6 cm.
Sprawdź odp. :
4. Punkt symetryczny do punktu A=(5,1) względem osi x ma współrzędne:
A.(-5,1)
B.(5,-1)
C.(-5,-1)
Sprawdź odp. :
5.Punkt symetryczny do punktu B=(7,-3) względem osi y ma współrzędne:
A.(-7,-3)
B.(7,3)
C.(-3,7)
Sprawdź odp. :
6. Obrazem odcinka w symetrii osiowej jest;
A. Odcinek
B. Prosta
C. Półprosta
Sprawdź odp. :
7. Kwadrat ma :
A.4 osie symetrii
B.2 osie symetrii
C.1 oś symetrii
Sprawdź odp :
8. Jedną oś symetrii ma:
A. Każdy trójkąt
B. Trójkąt równoramienny
C. Trójkąt równoboczny
Sprawdź odp. :
9. Ile osi symetrii ma sześciokąt foremny:
A. 6
B. 4
C. 3
Sprawdź odp. :
10. Ile osi symetrii ma okrąg?
A. Nieskończenie wiele
B.4
C.8
Sprawdź odp. :
3. Nauczyciel omawia stosując prezentację, wykonaną w Power
Point – „Symetria osiowa i środkowa” poszczególne możliwości
rysowania
figur
symetrycznych
w
programie
Geogebra.
Uczniowie zostają zapoznani z narzędziami programu Geogebra
oraz
możliwościami
rysowania.
Nauczyciel
ponadto
na
komputerze pokazuje jak wykonać poszczególne konstrukcje w
tym programie.
UWAGA:
Uczniowie po obserwacji wykonania zadania przez nauczyciela
zapoznają się z możliwościami rysowania figur geometrycznych. Są to
zadania zapisane na poszczególnych slajdach prezentacji.
REALIZACJA PROJEKTU

Podobne dokumenty