Rozwijanie fantazji, zainteresowań i zdolności uczniów

Transkrypt

Rozwijanie fantazji, zainteresowań i zdolności uczniów
Nauczanie zintegrowane – konspekty
Rozwijanie fantazji, zainteresowań
i zdolności uczniów
Anna Szpakowska
świetlica szkolna przy SP 6
w Mielcu.
Swoją wieloletnią pracę pedagogiczno – wychowawczą w Świetlicy szkolnej
wzbogacam w różnego rodzaju gry, zabawy, konkursy. Każdy dobry nauczyciel
powinien mieć obok wiedzy teoretycznej i metodycznej szeroką wiedzę psychologiczną, która pomaga mu lepiej rozumieć swych wychowanków.
A.
ZABAWA DYDAKTYCZNA W OPARCIU O TEKST M. ORŁONIA
pt. „O TYM NIE POMYŚLELI”.
Gry i zabawy są czynnikami rozwojowym, naturalnymi potrzebami dzieci.
Poprzez zabawy i gry efektywnie realizowane są cele:
rozwijanie i doskonalenie procesów zdolności orientacyjno – poznawczych,
budowanie poczucia własnej wartości,
porozumiewanie się między uczniami w grupie o różnych temperamentach (charakterach),
doskonalenie koncentracji wszystkich uczniów,
znalezienie swojego miejsca w grupie,
odprężeniu po nauce,
integracji grupy,
przyswajanie określonych umiejętności.
B.
CELE DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZE:
Poznawczy: zapoznanie z tekstem M. Orłonia pt. „O tym nie pomyśleli”.
Kształcący:
ƒ kształcenie pamięci słuchowej oraz koncentracji, uwagi podczas
słuchania utworów,
ƒ literackich,
113
Anna Szpakowska – Rozwijanie fantazji, zainteresowań i zdolności uczniów
ƒ
ƒ
ƒ
wyrabianie pomysłowości oraz sprawności manualnej, kształtowanie
twórczości plastycznej,
wyrabianie sprawności w głośnym czytaniu i zrozumieniu treści
tekstu,
bogacenie czynnego słownictwa i poczucia estetyki.
Wychowawczy: wdrażanie do współdziałania w grupie.
Metody: rozmowa kierowana, pokaz, metoda ćwiczeń praktycznych.
Formy: zbiorowa praca w grupach zróżnicowana.
Pomoce: kartoniki z numerami grup, kartki format A3 do pisania, kredki, (słodycze
i breloczki - nagrody).
Przebieg zabawy dydaktycznej:
1.
Zapoznanie z tekstem M. Orłonia pt. „O tym nie pomyśleli”:
Zdarzyło się to na zuchowym biwaku. Do druha drużynowego
podszedł Jarek i powiedział:
– Proszę druha! Mam pomysł. Zabawimy się w chowanego. Nasz
zastęp ukryje się w lesie, a druh nas będzie szukał. Na pewno nas druh
nie znajdzie.
Druh zastanowił się i odpowiedział:
– Zgoda. Dostaniecie nawet nagrodę za dobry pomysł.
Potem poszedł do swojego namiotu i po paru minutach wrócił z wielką
torbą cukierków, pysznych cukierków w kolorowych papierkach!
– oto nagroda! – rzekł.
Chłopcy zabrali torbę i ogromnie zadowoleni ruszyli w las.
Druh zaś przysiadł na pniu i uśmiechnął się tajemniczo. O umówionej
godzinie wstał i poszedł na poszukiwanie. Uważnie obserwował
ziemię w lesie mech i trawę.
– Jest. Błyszczy w jagodzinach. Leży. Znowu leży – powtarzał co
kilka kroków.
Wreszcie zza gęstych krzaków doleciały go znajome głosy. Chłopcy
nie spodziewali się tak szybkiego drużynowego i gwarzyli w najlepsze.
Mieli okropnie śmieszne miny, gdy go przed sobą ujrzeli.
– Jak ... jak nas druh znalazł? – wyjąkał Jacek.
– Zwyczajnie.
– Ktoś musiał druhowi podpowiedzieć, gdzie jesteśmy – nie dowierzał
Jarek – Ktoś musiał druhowi pomóc. Inaczej by nas druh tak szybko
nie znalazł.
114
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
– Masz rację – powiedział drużynowy. – Ktoś mi pomógł.
– Widzi druh! – uciszył się Jacek. – Ale kto?
– Wy sami!
– My? – zdumieli się chłopcy.
– Tak. Użyłem małego podstępu i podstęp się udał.
– Jakiego podstępu?
– Jeszcze się nie domyślacie? – roześmiał się drużynowy.
Dopiero teraz rozejrzeli się wokół i rozjaśniło im się w głowach.
Zawstydzili się. – nie pomyśleliśmy o tym – bąknął Jacek.
2.
Podział dzieci na trzy grupy.
3.
Regulamin zabawy:
ZADANIE I
ƒ prawidłowa odpowiedz na zadane pytanie – 2pkt.
ZADANIE II
ƒ poprawnie narysowany obrazek – 5 pkt.
ZADANIE III
ƒ prawidłowe udzielenie odpowiedzi – 2 pkt.
4. Prezentacja grup i grupowych.
5. Przedstawienie żetonów i nagród ( breloczki do kluczy, słodycze).
Dzieci Podzielone na trzy grupy mają za zadanie:
I. Na kartkach z bloku napisać jak nazywała się zabawa zaproponowana
przez Jarka
− napisać miejsce zabawy
− jaką nagrodę wyznaczył druh
− czy druh miał trudności w odnalezieniu chłopców
(czas trwania 10 min.)
II. Narysować część drogi i miejsce kryjówki chłopców.
(czas wykonania 10 min.)
(dodatkowe punkty za wykorzystanie całej powierzchni karki i estetykę)
III. Odpowiedzieć na pytanie; jakiego podstępu użył druh?
(czas trwania 5 min.)
6. Podsumowanie i narodzenie grup, które uzyskały największą ilość
punktów.
115

Podobne dokumenty