LEŚNE DUSZKI

Transkrypt

LEŚNE DUSZKI
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE 3 i 4 –LATKÓW
„LEŚNE DUSZKI”
Temat zajęć: Segregacja śmieci w przedszkolu.
Cel główny: zachęcanie dzieci do segregacji śmieci.
Cele szczegółowe:
Dziecko rozpoznaje materiał z jakiego wykonany jest odpad
Dziecko zna kształt i kolory pojemników do segregacji
Dziecko segreguje odpady do właściwych pojemników (makulatura, szkło, plastik,
metal)
Dziecko czerpie radość ze wspólnej zabawy
Dziecko wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne.
Metoda:
Sytuacja problemowa, rozmowa, pokaz, metoda ćwiczeń praktycznych
Forma:
Zbiorowa, indywidualna, grupowa
Materiały:
Różnorodne odpady wcześniej zgromadzone przez dzieci (z zachowaniem higieny),
Kolorowe worki i pojemniki do segregacji śmieci (niebieski – makulatura, żółty – plastik,
zielony – szkło, czerwony – metal) na kartonie z obrazkami poszczególnych śmieci, kolorowy
papier, klej, duże kartki z konturami pojemników, globus, cerata, emblematy – pojemniki w
trzech kolorach.
Przebieg zajęć
I.1. Powitanie – piosenka „Przyszła do nas dzisiaj np. Ola” (imię dziecka).
I.2. Rozmowa o ochronie naszej planety – Ziemi
Pomyślmy już teraz o naszej planecie (Ziemi)
Zanim się stanie jednym, wielkim śmieciem.
Byłby to wtedy problem nie lada,
Zatem już teraz pomyślmy o odpadach.
Bo śmieci i odpady nie są jednakowe,
Są szklane, papierowe, także plastikowe.
Więc posłuchajcie dobrej rady i segregujcie odpady.
I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucajcie jak leci.
Osobno plastik, osobno szkło,
Osobno puszki – przyrodę chroń!
Mieszkamy na planecie, która nazywa się Ziemia. Aby żyć musimy jeść i pić. Jedzenie
kupujemy w sklepach. Jest ono pięknie zapakowane (np.: jogurty, serki, herbaty). Picie
kupujemy w butelkach i kartonikach. Rodzice kupują gazety, kremy, szampony itp. Gdy
zjemy, wypijemy, przeczytamy gazety – to co robimy z opakowaniami?
Wniosek:
Najlepszym sposobem na walkę ze śmieciami jest segregacja odpadów.
II.1. Zabawa w parach ze śpiewaniem – piosenka pt: „Poleczka”
II.2. Rozpoznawanie materiału z jakiego wykonany jest odpad.
II.3. Pokazanie i omówienie do czego służą pojemniki i dlaczego mają różne kolory (każdy
kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnienie do którego pojemnika, jakie odpady
wrzucamy.
II.4. Rozsypane po dywanie śmieci wykonanych z różnego rodzaju materiału. Zgniatanie i
segregowanie do poszczególnych pojemników
Niebieski – makulatura
Żółty – plastik
Zielony – szkło
Czerwony – metal
Papier, puszki, szkło, plastiki
Posprzątamy w pojemniki
Posprzątamy sprawnie, pięknie
Bo nam świat przez śmieci pęknie.
III.1. Zabawa „Znajdź swój kolor”
Dzieci mają emblematy w 3 kolorach (żółty, zielony, niebieski). Tańczą w rytm muzyki.
Podczas ciszy dzieci szukają swojego koloru i łapią się za ręce tworząc kółeczka.
III.2. Praca plastyczna.
Dzieci pracują w grupach. Otrzymują duże kartki z konturami pojemników, zadaniem dzieci
jest wyklejenie papierem kolorowym danego pojemnika.
III.3. Ewaluacja
Dzieci przyklejają emblematy na kartkę z wesołą lub smutną minką.
Przeprowadzono dnia 30.01.2013
Monika Grybel

Podobne dokumenty