Woda naszym skarbem. Autor: Jagoda Wolińska

Transkrypt

Woda naszym skarbem. Autor: Jagoda Wolińska
Jagoda Wolińska
Scenariusz zajęć
PROWADZĄCA: Jagoda Wolińska
PROGRAM: „ABC… program wychowania przedszkolnego XXI wieku”
−
−
−
−
CELE OGÓLNE OŚRODKA:
utrwalenie wiadomości na temat przydatności wody w przyrodzie oraz zasad jej oszczędzania,
uświadomienie, Ŝe woda to skarb, bez którego nie mogłoby istnieć Ŝycie na ziemi,
doskonalenie umiejętności dłuŜszego wypowiadania się,
rozwijanie mowy i myślenia podczas rozwiązywania zadań.
TEMAT DNIA: Woda naszym skarbem.
LICZBA DZIECI W GRUPIE:
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
−
potrafi wymienić co najmniej dwa oszczędne i dwa nieoszczędne sposoby gospodarowania
wodą,
−
zaznacza strzałkami na ilustracji obieg wody w przyrodzie,
wypowiada się na temat róŜnicy miedzy dwoma obrazkami ukazującymi czystą i brudną rzekę,
−
−
−
aktywnie uczestniczy w rozwiązywaniu kolejnych zadań,
przestrzega zasad obowiązujących podczas pracy w grupie.
METODY PRACY:
− praktyczne (realizacjia zadań wytwórczych),
− waloryzacyjne (ekspresyjna),
− asymilacji wiedzy (pogadanka).
FORMY PRACY:
− zbiorowa, jednolita, głośna,
− zbiorowa, jednolita, cicha.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zagadki o tematyce wody, wiersz pt. „Paweł mył ręce”, ilustracje
obrazujące oszczędne i nieoszczędne sposoby gospodarowania wodą, ilustracja ukazująca obieg
wody w przyrodzie, czerwone strzałki, dwie ilustracje rzeki (brudnej i czystej).
Przebieg zajęcia:
Faza wstępna:
1. Przywitanie nauczycieli z dziećmi.
2. Rozwiązywanie zagadek – rozwiązanie wskazuje na temat zajęć
(woda).
Faza zasadnicza:
1. Nauczyciel prezentuje uczniom ilustracje obrazujące oszczędne oraz
nieoszczędne sposoby gospodarowania wodą. Uczniowie opisują
co przedstawia ilustracja, następnie przyporządkowują ilustracje
do dwóch grup (oszczędne i nieoszczędne gospodarowanie wodą).
2. Praca plastyczna. Nauczyciel prezentuje dzieciom ilustrację
obrazującą obieg wody w przyrodzie, tłumaczy na czym polega
obieg. Następnie uczniowie samodzielnie przyklejają strzałki
w odpowiednich miejscach na rysunkach i kolorują prace.
3. Uczniowie wypowiadają się na temat róŜnicy między dwoma
obrazkami ukazującymi czystą i brudną rzekę. Wskazują jakie
zachowania ludzi mogą powodować zanieczyszczenia rzek, jezior
i mórz.
Faza końcowa:
1. Prowadząca ocenia pracę dzieci na zajęciu.
2. Zakończenie zajęcia wierszem pt. „Paweł mył ręce”.
Wiersz pt. „Paweł mył ręce” (znalezione w zasobach Internetu)
Paweł mył ręce
i nie zakręcił wody w łazience.
Kapie, kapie woda,
wody bardzo szkoda.
Nie moŜna marnować wody,
lepiej z niej zrobić lody.
MoŜna nią podlać kwiatki,
strzelać z wodnej armatki.
Napoić moŜna pieska,
wykąpie się Tereska.
Mama zrobi pranie,
będzie czyste ubranie,
weźmie prysznic dla ochłody,
nie moŜna marnować wody!
Zagadki:
SłuŜy do mycia , słuŜy do picia
Bez niej na Ziemi nie byłoby Ŝycia.
(woda)
Chłodzi nas, myje nas, poi ludzi, pole, las.
(woda)
Cieszy się gleba, gdy on spada z nieba.
(deszcz)
Konewki mu nie trzeba,
a podlewa kwiaty, warzywa i drzewa.
(deszcz)
Co tak wygląd zmieniać moŜe:
gdy jej duŜo - zwie się morzem,
a gdy ilość jest niewielka
- to jest kropla lub kropelka.
(woda)
Gdy jest ciepło wtedy płynie,
a na lód twardnieje w zimie.
(woda)
Spogląda z wysoka na kurki, na wannę,
gdy go uŜywasz, udaje fontannę.
(prysznic)