Blok tematyczny:

Transkrypt

Blok tematyczny:
1
Scenariusz lekcji wychowawczej
dla klasy pierwszej gimnazjalnej
Blok tematyczny: Rozwijanie własnej osobowości
Temat: Moje wady i zalety
Cele:
•
•
Samopoznanie siebie
Budowanie poczucia własnej wartości
Wiek uczestników: 13 – 14 lat
Podstawowe treści:
• Kim jestem? – potrzeba ciągłej pracy nad poznaniem siebie.
• Drugi człowiek jest dla mnie lustrem, który pozwala mi zweryfikować
własne wyobrażenia o sobie z tym jak inni mnie postrzegają.
• Świadomość swoich wad i zalet pomaga przewidzieć własne reakcje
w określonych sytuacjach.
Spodziewane efekty:
• Głębsze poznanie siebie samego
• Wzmocnienie zalet
• Zmotywowanie do pracy nad wadami
Materiały: Kartki papieru, przybory do rysowania, szary papier
Metody:
•
•
•
•
Miniwykład
Zabawa edukacyjna „Jestem... jak...”
„Burza mózgów” – Wady i zalety
Dyskusja
Czas trwania: 45 minut
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie
•
Nauczyciel wprowadza w temat:
Każdy człowiek już od początku swojego życia ma pewne charakterystyczne
cechy. Ma określony temperament, który wyznacza podstawowy charakter jego
reakcji niezależnie od sytuacji, w jakiej się on znajduje. Stąd jego sposób
zachowania, funkcjonowanie jego emocji, a nawet ubieranie się czy ulubiona
muzyka jest już określony. Możemy świadomie modyfikować nasze zachowania,
panować nad emocjami, ale nie jesteśmy w stanie zmienić naszego
temperamentu. Ważne jest jednak byśmy poznali swój temperament, swoje wady
i zalety, które często z niego wynikają, po to by umieć przewidzieć własne reakcje
Opracowany przez Beatę Kuźmińską
2
w określonych sytuacjach. Stąd na dzisiejszych zajęciach zobaczymy jak my
postrzegamy siebie i zobaczymy czy zgadza się to z opinią innych osób.
2. Przebieg
•
Nauczyciel omawia przebieg zabawy „Jestem… jak…”
- Każdy z uczniów rysuje na kartce zwierzę, które według niego najlepiej
symbolizuje jego cechy charakteru. Pomocą może służyć uzupełnianie zdania
„Jestem… jak…”, np.: „Jestem delikatna jak motyl”.
- Rysunki zostają ułożone na podłodze czystą stroną do góry, każdy wybiera
jedną kartkę (nie swoją) i patrząc na rysunek wypisuje trzy cechy, które kojarzą
mu się z tym zwierzęciem.
- Powtórnie kartki wracają na środek sali i następuje ich losowanie, tym razem
osoba wyciągająca rysunek stara się odgadnąć, kto mógł być jego autorem;
właściciel komentuje wpisane pod zwierzęciem cechy: pasują do niego, czy nie,
czy o nich myślał wykonując rysunek.
•
Nauczyciel przeprowadza „burzę mózgów”
– Jak określimy, co to jest wada, a co zaleta?
•
Nauczyciel wiesza szary papier ze schematami:
WADA
ZALETA
- Jakie znamy wady a jakie zalety? (Na promieniach „słoneczka” uczniowie wypisują
swoje propozycje)
- Każdy z uczniów kończy zdania
„Moją największa zaletą jest…”
„Wadą, nad którą chciałbym popracować jest…”
3. Podsumowanie
W oparciu o przeprowadzone ćwiczenia nauczyciel podsumowuje zajęcia naprowadzając
uczniów na wnioski końcowe. Można je zapisać na tablicy. Oto przykłady:
- Wiem kim jestem – to pomoc w moim rozwoju osobistym i społecznym.
Opracowany przez Beatę Kuźmińską
3
- Każdy z nas jest inny, ale oryginalność osoby nie jest zagrożeniem, ale
ubogaceniem.
- Tylko świadom swoich wad mogę nad nimi pracować.
Wskazówki praktyczne dla prowadzącego:
•
•
•
W ćwiczeniu „Jestem… jak…” można zastosować porównanie do innych rzeczy,
np. roślin, postaci filmowych… Wybór symbolu powinien uwzględnić specyfikę
klasy, jej profilu i zainteresowań.
W wypisywaniu wad i zalet należy pamiętać o pewnych cechach i zachowaniach,
które w zależności od sytuacji mogą być zarówno wadą jak i zaletą.
Nauczyciel powinien łagodzić wszystkie sytuacje konfliktowe, nie oceniać!
Literatura
1. Małgorzata Jachimska „Scenariusze lekcji wychowawczych”
2. Mariola Chomczyńska – Miliszkiewicz, Dorota Pankowska „Polubić szkołę”
Opracowany przez Beatę Kuźmińską