pobierz - Froebel.pl

Transkrypt

pobierz - Froebel.pl
Scenariusz zajęć w przedszkolu metodą F. Froebla
wg założeń programu „Dar zabawy” B. Bilewicz- Kuźni
opracowała mgr Katarzyna Małek
Temat: Ptaki zimujące w Polsce- zabawy dydaktyczne
Podstawa programowa: 1.1, 1.2, 2.5, 3.1, 3.3, 4.3, 9.2, 10.1, 11.1, 12.1, 2, 3, , 14.2, 3, 6
Cele zajęć:
• poznawanie zmian zachodzących w przyrodzie w okresie zimy;
• poznawanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy: zamarzanie wody,
powstawanie śniegu;
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się; kształtowanie kompetencji językowych;
• zapoznanie z ptakami zimującymi w Polsce; określenie sposobów pomagania im zimą;
• kształtowanie umiejętności dzielenia na sylaby, wyróżniania głosek w nagłosie i wygłosie,
głoskowania;
• wdrażanie do uważnego słuchania opowiadania (organizowanie pola spostrzeżeniowego);
układanie historyjki obrazkowej z zachowaniem chronologii zdarzeń;
• kształtowanie umiejętności właściwej reakcji na umówione sygnały;
• pobudzanie twórczego myślenia, wyzwalanie poczucia sprawstwa;
• wdrażanie do współdziałania w zespole.
Metody pracy:
podające: opowiadanie, objaśnienia i instrukcji;
poszukujące: rozmowa;
ekspresyjne: swobodnej ekspresji;
praktyczne: zadań, ćwiczeń.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne:
Dary Froebla, tekst opowiadania H. Zdzitowieckiej „Gawronek poznaje zimę”; zdjęcia ptaków;
arkusze papieru, gałązki do przygotowania schematycznego karmnika; praca w zespołach
zabawowo- zadaniowych: Dary Froebla i figurki „małego świata”; próbki śniegu i lodu,
mikroskop, preparaty- fauna; ziarno i inny pokarm dla ptaków; sylwety ptaków do perforowana,
pinezki
 Strona
1
Przebieg zajęć:
PORANNE KOŁO
1. Powitanie wyliczanką:
Jeden, dwa, jeden, dwa,
Sroga zima teraz trwa,
Trzy i cztery, trzy i cztery,
Pochowane są rowery,
Pięć i sześć, pięć i sześć,
Już na sanki wyjść mam chęć,
Siedem, osiem, siedem, osiem,
Często chodzę z zimnym nosem,
Dziewięć, dziesięć, dziewięć, dziesięć,
Zima śnieg i mróz nam niesie.
(Katarzyna Małek)
2. Teatrzyk stolikowy na podstawnie opowiadania „Gawronek poznaje zimę” H. Zdzitowieckiej.
-przygotowanie bohaterów opowieści z Daru 1.1 i 9. (młodego gawrona, kilku gawronów); stawuwoda zamarznięta w pojemniku)
-układanie historyjki obrazkowej do treści opowiadania
-rozmowa kierowana na podstawie utworu:
-kto był bohaterem opowieści, (ilu było bohaterów- przeliczanie)
-o jakiej porze roku była mowa w utworze, co na to wskazuje;
***- (jaka pora jest przed, jaka, po- ułożenie w kole piłek z D. 1 jako wizualizacja pór roku)
Te piłeczki to pory roku
ułożymy je krok po kroku:
wiosna, lato, jesień, zima,
każdego roku tak samo mija.
 Strona
2
-jakie zmiany w przyrodzie następują wraz z nadejściem zimy;
-w jaki sposób ludzie mogą pomagać zwierzętom przetrwać zimę;
3. Zabawa ruchowa: „Ptaki do karmnika” (analogia personalna).
Rozkładamy na podłodze pętle z szarf w ilości odpowiadającej ilości uczestników zabawy. Dzieci
poruszają się po sali w rytm muzyki, na pauzę mają trafić do karmnika (pętli)- za każdym
kolejnym razem, gdy muzyka się zatrzyma odpowiednio: po jednym, po dwoje, troje, czworo dzieci
w jednej szarfie.
4. Jakie ptaki zimują w Polsce? (burza mózgów).
-określanie nazw ptaków zimujących w naszym kraju;
-zapoznanie ze zdjęciami ptaków zimujących; dzielenie nazw na sylaby, określanie głosek w
nagłosie i wygłosie, próby głoskowania (dzieci 5-letnie)
5. Ptaki w karmniku- praca w zespołach. Przygotowywanie wizerunków ptaków z wykorzystaniem
Darów 7, 8, 9, 10. Karmniki dzieci układają z wykorzystaniem gałęzi na arkuszach papieru.
-utrwalanie nazw ptaków zimujących.
6. Prezentacja efektów pracy grup.
7. Porządkowanie stanowisk pracy.
PRACA W ZESPOŁACH ZABAWOWO-ZADANIOWYCH
Zespół Darów: konstruowanie karmników, paśników, domów dla zwierząt (dowolne Dary, zwierzęta z
„małego świata”);
Zespół Badawczy: oglądanie preparatów (fauna) pod mikroskopem; badanie właściwości lodu i
śniegu (jeśli spadnie);
Zespół Twórczy: perforowanie sylwet ptaków (gołąb, wróbel);
Zespół Gospodarczy: dokarmianie ptaków- przygotowanie mieszanki zbóż, wyniesienie ziaren do
karmników w ogrodzie przedszkolnym.
 Strona
3