Pietrzak Gdansk scenariusz lekcji WF

Transkrypt

Pietrzak Gdansk scenariusz lekcji WF
SCENARIUSZA ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Autor (autorzy)
(imię, nazwisko, tryb
studiów, rok, grupa)
Małgorzata Pietrzak
Studia niestacjonarne, III rok, V semestr gr III
Data:
12.11.2013r.
Typ szkoły: gimnazjum
Klasa: II
Miejsce zajęć: sala sportowa
Czas trwania zajęć:45 min
Płeć uczniów: dziewczyny
Liczba uczniów: 16
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe w zakresie:
diagnozy
sprawności
i aktywności
fizycznej oraz
rozwoju
fizycznego
treningu
zdrowotnego
sportów
całego życia
i wypoczynku
bezpiecznej
aktywności
fizycznej
i higieny
osobistej
III.2.1;
III.2.3
sportu
tańca
edukacji
zdrowotnej
III.6.1
Temat zajęć: Układ choreograficzny wg pomysłu uczennic, wpływ wysiłku na organizm.
Cele zajęć w zakresie
umiejętności: uczennica umie wykonać prosty układ choreograficzny przygotowany przez
nauczycielkę,
wiadomości: uczennica wie, jakie zmiany zachodzą w organizmie w czasie wysiłku fizycznego
oraz jakie korzyści dla organizmu przynosi uprawianie tańca,
usamodzielnienia: uczennica opracowuje w zespole dowolny układ tańca,
motoryczności: kształtowanie sprawności fizycznej z akcentem na koordynację ruchową
(zdolność łączenia ruchów).
Środki dydaktyczne:
sprzęt do odtworzenia muzyki, pachołki, talerzyki , kartki z zadaniami, kartki z pytaniami.
Czynności
nauczyciela i czas
zajęć
Przebieg zajęć
Czynności bezpośrednio poprzedzające zajęcia
Przygotowanie
I kontrola miejsca
zajęć wraz z
wykorzystanymi
środkami
dydaktycznymi.
Przygotowanie się
przez uczniów do
zajęć.
Czynności
organizacyjne
związane z
rozpoczęciem
zajęć,
zapowiedź treści
zajęć, czynności
motywacyjne
związane z
udziałem uczniów
w zajęciach (3’)
Rozgrzewka,
realizacja celów
zajęć w zakresie
motoryczności
(3’30’’)
Czynności
organizacyjne
związane z
przebiegiem zajęć
(30’’)
Rozgrzewka,
realizacja celów
zajęć w zakresie
motoryczności
(4’’)
Przed zajęciami przygotowuję stanowiska dla 4 grup oraz rozlepiam w
różnych miejscach sali kartki z zadaniami. Przygotowuję muzykę oraz
potrzebny sprzęt. W tym czasie uczennice przygotowują się do zajęć.
Część wstępna (11’)
Gwizdkiem sygnalizuję zbiórkę. Wydaję komendę do ustawienia się na
białej linii w dwuszeregu. Witam się z uczennicami i odnotowuję uczennice
nieobecne.
Po czynnościach organizacyjnych krótko omawiam temat lekcji. Mówię, iż
na dzisiejszych zajęciach będziemy kształtować koordynację oraz
sprawdzimy wiadomości na temat wpływu wysiłku fizycznego na organizm.
Przypominam również, że na zakończenie zajęć plus otrzymają aktywne
uczennice, czyli wszystkie, które będą ćwiczyć na miarę swoich możliwości,
a dwa plusy otrzymają te, których zespół w trakcie zajęć zdobędzie
najwięcej punktów.
Rozpoczynamy rozgrzewkę. Uczennice ćwiczą ustawione w rozsypce.
Wyjaśniam na czym będą polegać ćwiczenia: zadaniem uczennic będzie
odpowiednie poruszanie się w rytm muzyki. Style muzyczne: hip-hopu,
muzyka baletowa, latino, elektro, muzyka indyjska. Uczennice powinny
swoje ruchy dostosować do stylu muzyki
Uczennice ustawiają się w dwóch szeregach wzdłuż sali. Zadaniem
uczennic będzie naśladowanie moich ruchów w rytm muzyki. Stoję
naprzeciwko, wydaję polecenia i ćwiczę razem z uczennicami:
A. Na raz kolano góra w przód na dwa opust nogi. Na zmianę prawa i lewa
noga.
B. Do ruchu nóg dodajemy ruch rąk. Na raz kolano prawej nogi góra, lewa
ręka wznos. Na dwa powrót. Analogicznie lewa noga i prawa ręka.
C. Dodajemy ruch kolana i ręki do boku oraz w przód. Na raz kolano góra,
ręka wznos nad głowę. Na dwa kolano do boku, ręka w bok, na trzy kolano
przód ręka w przód przed siebie, na trzy powrót do pozycji wyjściowej.
Analogicznie druga strona.
D. Na koniec dodajemy ruch głową. Jak wyżej plus na raz głowa w górę, na
dwa głowa w bok, na trzy głowa w dół, na cztery powrót do pozycji
wyjściowej.
Zaczynam od małej liczby powtórzeń, zwiększam liczbę powtórzeń każdego
ćwiczenia wraz ze wzrostem stopnia trudności ćwiczenia. Przed
ćwiczeniem włączam muzykę. Przez cały czas trwania ćwiczenia kontroluję
poprawność wykonania zadania.
Część główna (31’)
Czynności
Przed kolejnym zadaniem dzielę uczennice na 4 zespoły. Do tego celu
organizacyjne
używam przygotowanych wcześniej karteczek z numerami od 1-4.
związane z
Dziewczęta pozostają w dwóch rzędach, dwie uczennice rozdają kartki z
przebiegiem zajęć numerami. W tym czasie wyjaśniam kolejne zadanie: każda z drużyn
(30’’)
otrzymuje kartkę, na której znajdują się numery pytań od 1-4. Każdy numer
ma inny kolor. Treść pytań znajduje się na karteczkach rozlepionych na
Realizacja celów
całej sali. Kolor kartki z pytaniem odpowiada kolorowi numeru na kartce
zajęć w zakresie
uczennic. Zadaniem uczennic jest znalezienie karteczki z pytaniem w
wiadomości,
ustalonym porządku i odpowiedź na to pytanie. Przy numerach na kartkach
ocena osiągnięć
jest również opisany sposób, w jaki mają się poruszać, szukając karteczki z
edukacyjnych
(5’30’’)
pytaniem. Przy numerze 1, dziewczęta poruszają się skacząc na jednej
nodze. Nr 2 – pajacyki, nr 3 – podskoki obunóż, nr 4 – czworakowanie. Do
kartki z kolejnymi pytaniami udaje się cała drużyna, a odpowiadać mogą
dopiero wtedy, gdy wszystkie uczennice zajmą pozycję przy swojej karcie,
na której są zapisywane odpowiedzi. W momencie, gdy drużyna ukończy
zadanie, podnosi rękę. Zwycięski zespół otrzymuje 4 punkty, drugi 3, trzeci
2 i ostatni jeden 1. Poprawność odpowiedzi sprawdzam później, w czasie
gdy uczennice przygotowują własny układ tańca. Wówczas przyznaję
punkty. Pytania, które znajdują się na kartkach:
1. Co dzieje się z naszym tętnem podczas tańca?
2. Czy taniec rozwija funkcje układu oddechowego?
3. Jak taniec wpływa na nasz rozwój umysłowy?
4. Wymień korzyści, jakie płyną z uprawiania sportu jakim jest taniec.
(przynajmniej 4)
Karteczki porozlepiałam przed zajęciami. Podczas zadania w tle słychać
muzykę.
Czynności
organizacyjne
związane z
przebiegiem
zajęć, czynności
motywacyjne
związane z
udziałem uczniów
w zajęciach (30’’)
Realizacja celów
zajęć w zakresie
umiejętności
(10’30’’)
Zbiórka w rozsypce. Informuję, że następnym zadaniem będzie nauka
choreografii afro. Zachęcam, aby w tym zadaniu pracowały całym ciałem,
wsłuchały się w muzykę i nie bały się ekspresji.
Przypominam również o planowanej ocenie wszystkich aktywnych
uczennic.
Nauka krótkiej choreografii tanecznej afro składającej się z jednego bloku:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
krok podwójny w bok,
krok Lange,
połączenie kroków podwójnego z krokiem Lange,
krok promenada w przód i slajd w tył,
połączenie trzech poznanych kroków,
krok ze step autu,
Połączenie wszystkich kroków, całej choreografii.
Całe zadanie wykonujemy w rytm muzyki, bez przerw.
Czynności
organizacyjne
związane z
przebiegiem
zajęć, czynności
Zbiórka w rozsypce. Mówię uczennicom, żeby stanęły w grupach, w
których wcześniej pracowały. Omawiam kolejne zadanie: zadaniem
uczennic będzie modyfikacja poznanej wcześniej choreografii. Mogą
zmienić cały krok, mogą zmodyfikować pracę rąk, mogą zmienić styl
taneczny, mogą opracować całkiem nowy układ bądź zmienić tylko
motywacyjne
związane z
udziałem uczniów
w zajęciach (30’’)
szczegóły. Mają duża swobodę wyboru, jednak ich zadaniem będzie
stworzenie nowej choreografii bazując na tej poznanej, tak aby był to
jeden blok składający się z czterech ósemek. Na przygotowanie mają
siedem minut.
Muzyka gra przez cały czas trwania zadania. Uczennice mogą prosić o radę
Realizacja celów
i pomoc. Przez całe zadanie jestem do dyspozycji uczennic. Podczas tej
zajęć w zakresie
usamodzielnienia, części sprawdzam karty odpowiedzi z zadaniem z początku części głównej,
oceniam poprawność odpowiedzi i przyznaje punkty poszczególnym
ocena osiągnięć
zespołom.
edukacyjnych
Po siedmiu minutach, każda grupa po kolei staje na środku sali i prezentuje
uczniów (12’30’)
swój układ. Reszta klasy stoi w półkolu i porusza się w miejscu do rytmu,
oraz wyklaskując rytm wspiera osoby tańczące. Przy prezentacji
choreografii wyliczam uczennicom frazy muzyczne i mówię kiedy mają
rozpocząć swój pokaz. Po zakończeniu prezentacji razem oceniamy taniec
oklaskami. Grupa, która otrzymuje największe brawa wygrywa i dostaje 3
punkty. Reszta grup dostaje po 2 punkty.
Ocena osiągnięć
edukacyjnych i
czynności
motywacyjne
związane z
udziałem uczniów
w zajęciach (1’)
Podsumowanie
zajęć, ocena
osiągnięć
edukacyjnych i
aktywności
uczniów,
uspokojenie
fizyczne i
psychiczne
uczniów,
czynności
organizacyjne
związane z
zakończeniem
zajęć (3’)
Informuję uczennice o wynikach pierwszej punktowanej pracy (odpowiedzi
na pytania dotyczące wpływu uprawiania tańca na organizm) oraz o
punktach za wykonanie własnego układu choreograficznego. Uczennice w
zespołach podsumowują zdobyte punkty. Punkty uczennice zaznaczają
nakładając odpowiednią liczbę kolorowych talerzyków na swój pachołek.
Część końcowa (3’)
Przeprowadzam zbiórkę w szeregu. Omawiamy wyniki końcowe.
Sprawdzamy ile punktów zdobyła każda z drużyn. Drużyna zwycięska
otrzymuje nagrodę w postaci dwóch plusów za aktywność na lekcji,
pozostałe aktywne uczennice otrzymują po jednym plusie.
Proszę trzy osoby, aby odniosły pachołki oraz talerzyki. Dziękuję za
aktywną postawę w czasie lekcji, pytam się, czy ćwiczenia im podobały się.
Żegnam się z uczennicami.
Czynności po zakończeniu zajęć
Przygotowanie się
uczniów do
kolejnych zajęć,
uzupełnienie
dokumentacji
przebiegu
kształcenia.
Po zakończonych zajęciach uczennice udają się do szatni, przygotowują się
do kolejnej lekcji. Ja uzupełniam dziennik, m.in. wpisuję plusy zdobyte na
lekcji.