Scenariusz zajęć ruchowych

Transkrypt

Scenariusz zajęć ruchowych
Scenariusz zajęć ruchowych
Data: 15.01.14r.
Prowadząca: mgr Małgorzata Skałka
Grupa dzieci: 4 – letnich
Temat zajęć: ĆWICZENIA RUCHOWE DZIECI W WIEKU
PRZEDSZKOLNYM, JAKO OKAZJA DO ICH
WSZECHSTRONNEGO ROZWOJU – metoda stacyjna.
Cel główny: Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności
fizycznej dzieci. [PP-5]
Cele szczegółowe:
 Doskonalenie sprawności ruchowej
 Sprawnie i zgodnie z przeznaczeniem posługuje się przyborami
sportowymi
 Reagowanie na dokładność poleceń nauczyciela
Metody:
- słowna: objaśnienie, polecenie
- ćwiczeń praktycznych: zadania stawiane dziecku
Formy:
- zespołowa
- z całą grupą
I. Część wstępna
Powitanie
- Zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania się podczas
ćwiczeń gimnastycznych.
- Podział dzieci na małe zespoły – założenie szarf w różnych kolorach
Marsz po okręgu; dzieci ustawione w kole maszerują na palcach
z rękami w górze, marsz na piętach – ręce opuszczone. Zatrzymują się
wdech – nosem, wydech – ustami.
Dzieci w kole wykonują ćwiczenia; krążenia ramion, głowy, obroty
biodrami, skłony boczne tułowia i wachlarze, zginanie rąk w łokciu
i prostowanie, skłony w przód.
II. Część główna
 Ćwiczenia w zespołach.
Pokaz ćwiczeń gimnastycznych przy stacjach z przygotowanym
sprzętem do ćwiczeń. Następnie na polecenie nauczyciela dzieci
wykonują ćwiczenia w małych zespołach. Przy umówionym sygnale
zmiana stacji ćwiczeń.
 Przejście po śladach
 Tunel – przechodzenie przez tunel
 Ćwiczenia na drabince – przechodzenie w przykucu
1
 Ćwiczenia na ławeczce – podciąganie, w pozycji „na plecach”
 Przejście na czworakach
 Piramida – schodzenie i wychodzenie
III. Część końcowa
Marsz po okręgu koła – ćwiczenia rozluźniające, ręce unoszą do góry
na wdechu podczas marszu, opuszczają ręce na wydechu.
Masażyk „Kanapka z serem” – dzieci zilustrują ruchem opowiadanie
nauczycielki. W parach dziecko wykonuje masażyk koledze w leżeniu
na brzuchu, potem zmiana ról.
Tekst do masarzu:
Kroimy chleb na kawałki /lekkie uderzenia dłoni po plecach/
Smarujemy chleb masłem /ruchy masujące obu dłońmi/
Obkładamy kanapki serkiem szynką /oklepywanie całymi dłońmi/
Dodajemy majonezu, lub keczupu /małe kręgi rysowane palcami/
Zjadamy pyszną kanapkę /lekkie szczypanie po całych plecach/
Ćwiczenia relaksacyjne – uspokajające; dzieci kładą się na plecach,
na dywanie odpoczywają przy muzyce relaksacyjnej. Podnoszą powoli
rękę, zmiana ręki, obie ręce; nogę, zmiana nogi, obie nogi. Przechodzą
do siadu skrzyżnego, krążenia głowy. Pozycja prosta w siadzie
skrzyżnym, ręce na kolanach.
2