Konspekt zajęć edukacyjno – relaksujących pt

Transkrypt

Konspekt zajęć edukacyjno – relaksujących pt
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
w Łodzi
Marzena Marchlewska
Piotr Szeligowski
Konspekt zajęć edukacyjno – relaksujących
pt.: „Książka też człowiek – gry edukacyjne wspierające pozytywne
skojarzenia z książką, czytelnikiem i biblioteką”
(forma warsztatów)
Zajęcia przeznaczone są dla nauczycieli, bibliotekarzy, magazynierów i innych
pracowników związanych z upowszechnianiem książki i biblioteką. Celem spotkania
jest wypracowanie motywacji do pracy z książką, zachęcenie uczestników do
wyrażania na co dzień pozytywnych myśli i emocji wobec książki i biblioteki oraz
umiejętności dzielenia się nimi ze współpracownikami, użytkownikami biblioteki,
rodziną.
Czas trwania: 90 min.
Cele ogólne:
 zachęcenie do rozmów o książkach na co dzień,
 uświadomienie ważnej roli książki oraz jej wpływu na życie każdego człowieka,
 zmotywowanie do czerpania radości z pracy w bibliotece,
 wypracowanie
pozytywnych
relacji
bibliotekarzami i czytelnikiem.
1
pomiędzy
pracownikami
oraz
Cele operacyjne:
 uczestnicy spotkania znają zabawy motywujące do czytania, wypożyczania
książek w bibliotece,
 poprzez rozmowy o książkach i wspólną zabawę integrują się, uczą się
współpracy,
 ćwiczą umiejętność wyrażania szacunku do książek,
czerpania radości z
codziennej pracy bibliotekarza.
Formy pracy:
 rozmowa, zabawa słowem,
 zajęcia warsztatowe – praca indywidualna oraz w grupach.
Środki dydaktyczne:
 wybrane książki,
 kartki papieru, kolorowe pisaki, papeteria, świeca, karteczki z instrukcją oraz
pytaniami pomocniczymi pozwalającymi prawidłowo przeprowadzić hipnozę.
Przebieg zajęć
1. Powitanie - nauczyciel przedstawia ideę spotkania – książka jest obecna w
całym naszym życiu (od kołyski, aż po grób), poprzez zabawy edukacyjne
będziemy uświadamiać rolę, jaką odegrała w naszym życiu, czy należycie o nią
dbamy w swojej pracy, kochamy ją i szanujemy, czy szanujemy też swoją
pracę, czerpiemy z niej satysfakcję i radość oraz czy czujemy się spełnieni jako
bibliotekarze.
Proponowane zabawy można wykorzystać w pracy z uczniem jako formę
zachęcenia do czytania i korzystania z biblioteki, wzajemne poznanie się,
umiejętność pracy w grupie, wyrażania myśli i emocji, integrację.
2
2. Zajęcia warsztatowe :
I. Wprowadzające: jestem tym co przeczytałem.
(kartki papieru, pisaki, karteczki z typami osobowości)
Poznajemy swoje pierwsze fascynacje związane z książką i czytaniem.
Każdy z uczestników rysuje na kartce symbol przedstawiający książkę,
która miała największy wpływ na jego życie, była obecna w ważnym
momencie egzystencji, wpłynęła na istotną decyzję, przyczyniła się do
jakiejś zmiany, ukształtowała poglądy. Wspólne omówienie lektur oraz
wytypowanie osobowości ukształtowanych przez książki (przypinamy
karteczki) : romantyk (np. romans, obyczajowa), gwałtownik, bojownik (np.
wojenna), praktyk (np. poradniki), gospodyni domowa (np. kucharska),
podróżnik (np. przygodowa), detektyw (np. kryminał), drakula, czarna
wdowa (np. horror), dociekliwy (np. encyklopedie), infantylny (książka dla
dzieci), astronauta (np. sf), jeżeli czegoś zabraknie to po zanalizowaniu
osobowości dopisujemy.
II. Docieramy do głębszych pokładów decyzji o pracy w bibliotece :
hipnoza.
(instrukcja dla hipnotyzera)
Uczestnicy dobierają się w pary – osoba hipnotyzowana oraz hipnotyzer.
Hipnotyzer otrzymuje wybraną książkę oraz instrukcję (mówi, jaką postacią
z danego typu książki osoba hipnotyzowana ma się stać – z horroru,
romansu, praktyczny poradnika np. budowa tramwajów, książki kucharskiej
itp.), wprowadza w stan hipnozy, następnie za pomocą pytań pomocniczych
dociera do głębi podświadomości.
Celem hipnozy jest odkrycie i
uświadomienie motywacji zostania bibliotekarzem.
III. Nawiązujemy kontakt z książkowymi przyjaciółmi : wywoływanie
duchów.
(stolik, świeczka, spodek, kluczyk, instrukcja formułki, kolorowe kartki
papieru)
3
Uczestnicy siadają wokół stolika przy zapalonej świeczce. Trzymają się za
ręce. Każdy po kolei wywołuje swojego bohatera książkowego (używając
formułki: np.: duchu duchu Kubusia Puchatka pokaż się…), następnie
zapisuje na kartce.
IV. Nawiązujemy bliższy kontakt z bohaterem : piszemy list.
(kolorowe kartki papieru, instrukcje dot. listu)
Uczestnicy piszą krótki list do bohatera, którego dawno nie widzieli.
Otrzymują instrukcje w jakim stylu ma być ten list (pieśń miłosna,
wymówki zawiedzionego kochanka, nakaz sądowy, paszkwil, fraszka,
życzenia, hymn na cześć, ogłoszenie, epitafium, itp.). Prowadzący dba o
nietypowe zestawienia.
V. Zabawy podsumowujące sprawdzające znajomość lektur.
1. Odgadywanie imion krasnoludków z bajki M. Konopnickiej „O
krasnoludkach i sierotce Marysi”
2. Uczestnicy otrzymują kartki z fragmentami bajek – zadaniem jest
odgadniecie tytułu i autora utworu.
VI. Wróżby.
(duży worek, książki, kartki z wróżbami)
Uczestnicy wyjmują z worka książki, w których są wróżby.
Podsumowanie : kwaśna cytryna.
(pokrojona w plasterki cytryna, aparat fotograficzny)
Zabawa ma pokazać czy pomimo zmęczenia i zniechęcenia oraz złego
humoru (do którego mamy prawo) pozytywnie odnosimy się do
użytkownika biblioteki i potrafimy pomimo przeciwności losu radośnie się
uśmiechać.
Uczestnicy częstują się grubym plasterkiem cytryny oraz konsumując go
radośnie uśmiechają się. Uśmiechy są fotografowane (M. Andrzejewska).
4
Po wywołaniu zdjęć (po zajęciach) wybrany właściciel najszczęśliwszego
uśmiechu – otrzymuje nagrodę.
Warsztaty odbyły się podczas Tygodnia Bibliotek w dniu: 09.05.2011 r.
5