edukacja czytelniczo –medialna w „interdwójce”

Transkrypt

edukacja czytelniczo –medialna w „interdwójce”
Beata Kapica
Michał Klain
EDUKACJA
CZYTELNICZO –MEDIALNA
W „INTERDWÓJCE”
DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2
IM. MJRA SUCHARSKIEGO W KWIDZYNIE
KWIDZYN 2007
Spis treści
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Wstęp
Zadania bibliotek szkolnych
Pojęcie edukacji czytelniczo – medialnej
Cele i struktura projektu
Plan działań (tematy, metody, umiejętności ucznia)
Ewaluacja
Bibliografia
Aneks: przykładowe konspekty lekcji, bibliografia dotycząca edukacji czytelniczo
– medialnej,
WSTĘP
Projekt edukacji czytelniczo – medialnej w Szkole Podstawowej nr 2 jest
odpowiedzią na sugestie zawarte w ustawie o bibliotekach, ale przede wszystkim został
opracowany na potrzeby nowoczesnej, rozwijającej się
szkoły. W 2001 r. biblioteka
została przekształcona w Centrum Edukacyjno – Informacyjne „Interdwójka”, które
zostało opatrzone niepowtarzalnym logo. Interdwójka ma własną dobrze opracowaną
stronę internetową z dostępem do katalogów bibliotecznych.
W centrum znajduje się: kompletnie wyposażona w sprzęt komputerowy sala
multimedialna, czytelnia z wypożyczalnią dla nauczycieli i uczniów oraz archiwum. Takie
rozwiązanie zwiększa pole działania biblioteki, w związku z tym wymaga to opracowania
nowoczesnego programu edukacji czytelniczo – medialnej. W centrum realizowano własną
koncepcję przysposobienia czytelniczego. Uczniowie naszej szkoły od pierwszej klasy
uczestniczą w lekcjach bibliotecznych. Nie ma jednak innowacyjnego programu
opracowanego bezpośrednio dla centrum.
Prace nad projektem poprzedziła diagnoza szkoły, tak więc proponowane treści są
odbiciem naszej rzeczywistości szkolnej i środowiskowej.
I.
ZADANIA BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Podstawowe funkcje i zadania biblioteki określa Ustawa o bibliotekach.
W myśl tej ustawy biblioteki:1
Służą zachowaniu dziedzictwa narodowego.
Organizują i zapewniają dostęp do zasobów dorobku kultury i nauki polskiej oraz
światowej.
Biblioteki szkolne służą realizacji programów nauczania i wychowania edukacji
kulturalnej i informacyjnej dzieci i młodzieży oraz kształceniu nauczycieli.
Do podstawowych zadań biblioteki zgodnie z ustawą należą:
Gromadzenie, opracowanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych.
Obsługa użytkowników.
Prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentacyjnej, naukowo –
badawczej, wydawniczej, edukacyjnej, popularyzatorskiej i instrukcyjno –
metodycznej
Zgodnie z sugestiami Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2000 r. biblioteki szkolne
powinny pełnić role wielofunkcyjnych pracowni interdyscyplinarnych dydaktycznych
ośrodków informacji multimedialnej i internetowej, wspomagających realizację
programów nauczania i wychowania, edukację kulturalną, i informacyjną uczniów oraz
wspierających ustawiczne kształcenie się nauczycieli.2
II.
POJĘCIE EDUKACJI CZYTELNICZO – MEDIALNEJ
Edukacja czytelniczo – medialna zawiera w sobie kilka pojęć, które należałoby
wyjaśnić.
Pierwszym z nich jest edukacja czyli proces zdobywania wiedzy, polega na zdobywaniu
wiedzy w szkole lub poza nią. Pojęcie używane dla określenia stanu wiedzy danej osoby,
społeczeństwa, narodu. W tym kontekście mówi się o dobrej lub złej edukacji,
wystarczającej lub niewystarczającej.
Edukacja to również wychowanie, głównie pod względem umysłowym; wykształcenie,
nauka oraz kształcenie; ogół czynności i procesów mających na celu przekazywanie
wiedzy, kształtowanie określonych cech i umiejętności
1
2
Ustawa z dnia 27.06.1997 r. o bibliotekach (Dz. U. nr.85)
MEN o bibliotekach. Warszawa 2000. Biblioteczka Reformy nr. 25. Rozporządzenie ministra Edukacji
Narodowej i Sportu z dnia 19.02.2002 r.
Edukacja ma swoje znaczenie już od wieków. W XV wieku dzięki wynalazkowi druku
przez Jana Gutenberga nastąpił rozwój oświaty; do edukacji używano już wtedy książek
drukowanych.3
Media to środki masowego przekazu, środki komunikowania masowego,
masmedia, środki masowej informacji i propagandy, urządzenia, instytucje, za pomocą
których kieruje się pewne treści do bardzo licznej i zróżnicowanej publiczności; do
środków masowego przekazu zalicza się przede wszystkim wysokonakładową prasę, radio,
telewizję, fonografię (płyty, kasety), szeroko dystrybuowane filmy kinowe i wideokasety
oraz wyd. w wielkich nakładach książki; środki masowego przekazu tworzą podstawę
systemu komunikowania w kulturze masowej i w wysokim stopniu określają jej charakter.4
"Edukacja czytelnicza i medialna" zawiera dwa moduły czytelnictwo i media Jeden z tych
modułów obejmuje treści związane z kształceniem ucznia jako użytkownika informacji
i przygotowania go do ustawicznego kształcenia się. Treść drugiego modułu stanowią
wprowadzenie do świadomego i racjonalnego odbioru oraz korzystania z masmediów
nowoczesnej technologii informatycznej.5
III.
CELE I STRUKTURA PROJEKTU
Prezentowany projekt odpowiada współczesnym tendencjom edukacyjnym,
umożliwia szkole realizację jej zadań, zaspokaja potrzebę zdobywania przez uczniów
umiejętności i kompetencji. Cele wskazują na zmniejszenie zapotrzebowania na wiedzę
encyklopedyczną i zastąpienie jej umiejętnościami niezbędnymi dla współczesnego
człowieka.
Do takich umiejętności zaliczyć możemy::
Skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach.
Szukanie nowych sposobów rozwiązywania problemów.
Podejmowanie działań i współpracy z innymi.
Korzystanie z dostępnych źródeł informacji.
Uczenie się i doskonalenie zdobytych umiejętności.
Cele Centrum Informacyjno – Edukacyjne „Interdwójka”:
3
Wikipedia. Wolna encyklopedia. http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska
4
Multimedialna Nowa Encyklopedia Powszechna. Red. B. Kaczorowski. Warszawa PWN 2000.
5
Czerniak Urszula: Edukacja czytelnicza, informacyjna i medialna w nowym liceum. „Biblioteka w szkole” 2005
nr 12, s.15
Nabywanie umiejętności korzystania z komputera.
Nabywanie umiejętności korzystania z katalogów internetowych
Umiejętność bezpiecznego serfowania po Internecie
Obsługiwanie programów multimedialnych
Propagowanie biblioteki i czytelnictwa
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych
Przygotowanie ucznia do samodzielnej pracy, poszukiwania i odbioru
informacji oraz świadomego korzystania z mediów.
Projekt jest przeznaczony dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Kwidzynie. Swym
zasięgiem obejmuje klasy I – III i IV – VI. Program ma charakter otwarty, dlatego każdy z
tematów można dostosować do indywidualnych potrzeb poszczególnych klas. Treści
można przenosić w czasie, rozbudowywać lub okroić ich zakres. Bibliotekarz działa w
porozumieniu z nauczycielami przedmiotów, dzięki czemu poznaje potrzeby i możliwości
uczniów.
IV.
PLAN DZIAŁAŃ
L.p.
1.
Godziny pracy w „Interdwójce”
2.
„Zielone okienka”
3.
Lekcje z „eduROMEM”
4.
Konkursy, imprezy
Biblioteka jest otwarta codziennie od
8.00 – 17.00
Godziny, na których uczniowie mogą
korzystać z sali multimedialnej. (
pomoc w przygotowywaniu
materiałów na lekcje, konkursy, nauka
korzystania z komputera,
prezentowanie uczniom programów
edukacyjnych)
Prowadzenie zajęć w sali
multimedialnej korzystając z
programu sieciowego durom. Zajęcia
prowadzone są w klasach IV – VI.
Lekcje zawierają niekonwencjonalny
sposób prezentacji treści. Tematy:
Teatr; Prasa,; Znak, pismo, książka;
Mass media;Komputer;
Wspomaganie nauczycieli
przedmiotowców w pracy z
programem.
- Międzynarodowy Dzień Bibliotek
- Świadomy Dzień Informacji
- Szkolny konkurs „Moja książeczka”
- Powiatowy konkurs informatyczny
5.
Akcja wolontariusz
6.
Prowadzenie strony internetowej z
udziałem uczniów
dla przedszkoli „Zimowe obrazy
myszką malowane”
- Konkurs „Zaprojektuj swój
kalendarz”
- Wystawki książek, czasopism, autor
miesiąca itp.
Organizowanie grup uczniów
chętnych do pracy w bibliotece
podczas przerw szkolnych.
Prowadzenie szkoleń wolontariuszy.
Uczniowie wykonują własne projekty,
które są zamieszczane na szkolnej
stronie internetowej
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE DLA POSZCZEGÓLNYCH KLAS
KLASA I
L.p.
Tematy
zajęć
Czas
trwania
Metody
realizacji
Przewidywane osiągnięcia uczniów
1.
Poznajemy
bibliotekę
szkolną
45 min
Pogadanka,
wyjaśnienie,
pokaz,
samodzielne
wykonanie
-uczeń wie, że jest zapisany do
biblioteki,
wie, co to biblioteka,
wypożyczalnia, czytelnia,
wie, że obowiązuje regulamin,
potrafi wybrać samodzielnie
książkę,
zachowuje się zgodnie z
regulaminem,
wie, dlaczego należy dbać o
książki,
wie dlaczego należy czytać
KLASA II
3.
Korzystamy
30 min
z
wypożyczalni
Pogadanka,
ćwiczenia
praktyczne,
pokaz
wie, co to jest wypożyczalnia,
wie, jakie są zbiory w
wypożyczalni,
wie, do czego służy katalog,
wie, że wypożyczenia
rejestrowane są w programie
Mol
potrafi trafić do interesującej go
książki na podstawie oznaczeń
w bibliotece,
wie, które działy mają wolny
dostęp
4.
Potrafię
korzystać z
czytelni
30 min
Pogadanka,
pokaz
5.
Moja
biblioteka na
ekranie
45 min
Praca w sali
multimedialnej
z programem
graficznym
Paint, wystawa
prac
wie, co to jest czytelnia,
wie, co to jest księgozbiór
podręczny,
wie, co to czasopismo dla
dzieci,
potrafi wybrać czasopismo dla
siebie i z niego korzystać,
potrafi przy pomocy
nauczyciela korzystać z
księgozbioru podręcznego,
zna zasady zachowania się w
czytelni i stosuje się do nich
wie, że w bibliotece można
korzystać z programów
graficznych,
samodzielnie rysuje bibliotekę
w programie Paint,
wie, do jakich celów może
wykorzystać ten program,
zna zasady korzystania z
komputera w sali
multimedialnej i stosuje się do
nich
KLASA III
6.
Jak
45 min
zbudowana
jest książka?
Pokaz,
pogadanka,
ćwiczenia
praktyczne
7.
W krainie
baśni
45 min
Pogadanka,
pokaz,
samodzielne
wykonanie
8.
Piszę z
45 min
komputerem
Pogadanka,
pokaz,
wie, jakie są elementy budowy
książki,
wie, co jest główną częścią
książki,
wie, jakie informacje zawiera
karta tytułowa,
wie, czemu służy spis treści,
umie wskazać odpowiedni
element książki,
umie wskazać różnice w
budowie książek,
umie posługiwać się spisem
treści
postrzega cechy
charakterystyczne baśni,
wie, gdzie szukać baśni w
bibliotece,
porówna komunikat
drukowany z audiowizualnym
wie, że w bibliotece znajduje
się videoteka,
potrafi stworzyć własną baśń
wie, że w bibliotece można
skorzystać z programów
samodzielne
wykonanie, praca
z komputerem
edytorskich,
wie, do czego służą takie
programy,
potrafi napisać prosty tekst,
potrafi wydrukować swój
wytwór
KLASA IV
9.
Uczymy się
w
Interdwójce
45 min
Pogadanka,
pokaz, ćwiczenia
praktyczne
10.
Szukamy
2x45
informacji.
min
(encyklopedie
i słowniki)
Pogadanka,
pokaz, ćwiczenia
11.
Znam dzieje
książki
45 min
Pokaz,
pogadanka, praca
z programem
multimedialnym
EduRom
KLASA V
uczeń korzysta ze zbiorów
bibliotecznych,
posługuje się katalogiem
podręcznym oraz katalogiem
umieszczonym w bazie
danych Mol 2000 +,
czyta i rozumie kartę
katalogową,
potrafi sprawdzić czy
pozycje, które go interesują
znajdują się w bibliotece
wie, jakie są wydawnictwa
informacyjne w bibliotece,
wie, do jakiej pozycji dotrzeć
szukając informacji,
potrafi wyszukać interesujące
go informacje,
rozpoznaje rodzaje
słowników i encyklopedii,
wie, według jakich zasad
poszukiwać informacji,
wie, że w „Interdwójce”
dostępne są encyklopedie
multimedialne z różnych
dziedzin,
potrafi z nich skorzystać z
pomocą nauczyciela,
wie, w jaki sposób
wydrukować wybrane
informacje
uczeń uzasadnia znaczenie
pisma,
wymienia rodzaje pisma i
materiałów piśmienniczych
dawniej i dziś,
rozpoznaje pismo i książki
różnych epok historycznych
12.
Czytamy
czasopisma
45 min
Pokaz,
pogadanka, praca
z wybraną stroną
internetową
13.
Co oznacza
moje imię?
45 min
Pokaz,
pogadanka, praca
z wybraną stroną
internetową
14.
Kalendarze
(należy dużo
wcześniej
ogłosić
zbiórkę
kalendarzy na
wystawę)
45 min
Pokaz,
pogadanka,
ćwiczenia
praktyczne
zna rodzaje czasopism ze
względu na częstotliwość
wydawania,
zna budowę czasopisma,
rozumie różnicę między
gazetą a czasopismem,
potrafi dobierać odpowiednie
tytuły zgodnie ze swoimi
potrzebami,
potrafi odszukać swoje
ulubione czasopisma na
stronach internetowych
rozwija zainteresowania
czytelnicze,
wie, jakie znaczenie ma jego
imię,
potrafi wyszukać informacji
na ten temat,
korzysta z dostępnych w
bibliotece pozycji aby
wyjaśnić znaczenie swojego
imienia,
szuka znaczeń imion na
stronach internetowych
zna historię kalendarzy,
dzieli kalendarze w
zależności od przeznaczenia
(kieszonkowe, ścienne,
biurowe),
zna przeznaczenie
kalendarza,
potrafi z niego korzystać
KLASA VI
15.
Google a
może Onet? szukam
wiedzy na
stronach
WWW.
45 min
Pogadanka,
ćwiczenia
praktyczne przy
komputerze
16.
Media i ich
rodzaje
45 min
Pokaz,
pogadanka
uczeń wie, jakie znaczenie
ma Internet dla rozwoju
cywilizacji,
zna zagrożenia płynące z
niewłaściwego korzystania z
Internetu,
wie, że informacje należy
weryfikować,
potrafi korzystać z różnych
wyszukiwarek internetowych
wyróżnia i nazywa media,
pośredniczące w procesie
komunikowania,
rozpoznaje rodzaje
17.
Kroniki mojej
szkoły
45 min
Pokaz
dokumentów,
pogadanka,
przekazów medialnych,
uzasadnia znaczenie mediów
dla rozwoju cywilizacji
wie, co to jest kronika,
rozumie znaczenie tego
źródła w poznawaniu
przeszłości,
rozwija zainteresowania
historią szkoły,
potrafi korzystać ze szkolnej
strony internetowej w celu
wyszukiwania informacji na
temat historii i działalności
naszej szkoły
V. Ewaluacja
Ocena skuteczności projektu odbywać się będzie za pomocą:
- ankiety dla klas I – II
- ankiety dla klas IV – VI
- opinii uczniów po wybranych zajęciach bibliotecznych
Ankiety dla zostaną zamieszczone na szkolnej stronie internetowej
Bibliografia:
Bernstein Basil: Odtwarzanie kultury. Warszawa PIW 1990. ISBN 830601880X
Encyklopedia wiedzy o książce. Red. A. Birkenmajer, B. Kocowski, J. Trzynadlowski.
Wrocław-Kraków 1971
O książce. Mała encyklopedia wiedzy o książce. Red. K. Chorzowska [i in.]. Wrocław
1987. ISBN 83-04-01898-5
Czerniak Urszula: Edukacja czytelnicza, informacyjna i medialna w nowym liceum.
„Biblioteka w szkole” 2005 nr 12
Telecka Renata: Szkolny program nauczania ścieżki „Edukacja czytelnicza i medialna” dla
Szkoły Podstawowej Specjalnej. WWW.vulcan.edu.pl
Multimedialna Nowa Encyklopedia Powszechna. Red. B. Kaczorowski. Warszawa PWN
2000. ISBN: 8301130571
Wikipedia. Wolna encyklopedia. http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska
MEN o bibliotekach. Warszawa 2000. Biblioteczka Reformy nr. 25
Rozporządzenie ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19.02.2002 r. w sprawie
sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoł Ministra placówki dokumentacji
przebiegu nauczania, działalności wychowawczej Ministra opiekuńczej oraz rodzajów tej
dokumentacji. (DZ.U.nr 23, poz.225, z późn.zm.)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26.02.2002 r. w sprawie
podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w
poszczególnych typach szkół. (DZ.U.nr 51, poz.458, z późn.zm.)
Ustawa z dnia 27.06.1997 r. o bibliotekach (Dz. U. nr.85, poz. 539 z późn. zm.)
ANEKS
1. Scenariusz zajęć bibliotecznych dla klasy i
Cele:
- zapoznanie dzieci z biblioteką szkolną oraz z jej zbiorami przeznaczonymi dla uczniów
klas młodszych
- zapoznanie z zasadami korzystania z bibliotek
- przygotowanie do samodzielnego wyboru książki
- wdrażanie do dbałości o czysty i estetyczny wygląd książek.
Temat:
Przyjęcie uczniów klasy I do grona czytelników „Interdwójki”
1. Przywitanie uczniów, zapoznanie uczniów z nazwą biblioteki – „Interdwójka” –
nauczyciel
2. Zasady wypożyczania książek - nauczyciel:
- Co to jest biblioteka i czym różni się od księgarni – (wypożyczanie, a nie kupno
książek, korzystanie jest bezpłatne)
- w bibliotece należy zachować ciszę,
- plan otwarcia biblioteki wisi na korytarzu przed wejściem do biblioteki na
podświetlonej tabliczce (świecąca się tabliczka oznacza, że biblioteka jest czynna),
- środa jest dniem zamkniętym dla wypożyczających,
- przy wyborze książki z półki należy używać zakładek,
- przy wypożyczaniu książki należy podać swoje imię, nazwisko oraz klasę, aby
bibliotekarz mógł zapisać ją w programie komputerowym,
- jednorazowo można wypożyczyć najwięcej trzy książki,
- książkę można przetrzymywać najwyżej dwa tygodnie,
- można przedłużyć trzymanie książki, ale należy przyjść do biblioteki i
powiadomić o tym bibliotekarza,
- jeżeli ktoś przeczyta szybciej – może oddać książkę nawet po dwóch dniach, ale
nie tego samego dnia,
- kiedy przynosimy książki do oddania, dajemy je bibliotekarzowi albo kładziemy
je na biurku, nigdy nie odkładamy książek od razu na półkę!
- podczas wypożyczania pomagają wolontariuszki.
3. Konkurs dla dzieci przeprowadzony przez wolontariuszki.
•
wolontariusz I
- Nazywam się…… i będę wam pomagała wypożyczać książki.
- Sprawdźmy czy znacie już niektóre z nich.
- Jest taka bajka – ciemna noc, tajemniczy las i jakaś cudowna chatka- ściany ma z
cukru, okna z cukrowej waty, a dach z piernika. Czy już wiecie?
- Dzieci odpowiadają – Jaś i Małgosia
•
wolontariusz II
- Moja zagadka jest inna. Odgadnijcie co to za postać.
- Mam 10 lat i jestem zupełnie sama. Wszyscy mówią, że jestem dziwnym
dzieckiem. Mieszkam w willi Śmiesznostka z małą małpką i ulubionym koniem,
który mieszka na werandzie. Włosy mam koloru marchewki, zaplecione w dwa
sterczące warkoczyki.
- Dzieci odpowiadają Pipi
•
wolontariusz III
- Kto to taki?
- Byłam głodna i zmarznięta. Nikt mi nie dał kromki chleba. Smutna moja jest
historia, bo muszę sprzedawać zapałki w wieczór wigilijny.
- Dzieci odpowiadają dziewczynka z zapałkami.
•
wolontariusz I
- A teraz konkurs biblioteczny, sprawdzimy czy uważnie słuchałyście zasad
wypożyczania, z którymi zapoznał was pan/ pani.
a. Czym różni się biblioteka od księgarni?
b. Ile książek jednorazowo można wypożyczyć?
c. Jak długo można trzymać książki w domu?
d. A jeśli ktoś nie zdąży przeczytać książki w ciągu dwóch tygodni, co powinien
zrobić?
e. Gdzie znajduje się informacja o dniach otwarcie biblioteki?
f. Jeśli ktoś przeczytał książkę w ciągu dwóch dni, to czy może ją oddać do
biblioteki?
g. Co należy powiedzieć, gdy przychodzimy wypożyczyć książkę?
h. Jaki dzień tygodnia jest zamknięty dla wypożyczających?
4. Zapoznanie dzieci z zasadami obchodzenia się z książkami i prawidłową postawą przy
czytaniu
•
wolontariusz II
- Czy wiecie, że wszystkie książki mają do was prośbę? Posłuchajcie:
My, proszę dzieci, nie lubimy
Leżeć pod szafą w czasie zimy
Ani za piecem sterczeć w lecie
Jak jakie śmieci czy rupiecie!
Ze strachu bledną nam twarze
Gdy ktoś kredkami po nas maże.
I wprost trzęsiemy się ze wstrętu
Na widok plamy z atramentu.
A przecież, drodzy przyjaciele,
Do szczęścia trzeba nam niewiele:
Jakaś półeczka czy szuflada
Świetnie się dla nas nada.
Kącik bezpieczny, czysty, suchy,
By nie dosięgły nas maluchy.
Nie macie półki moi mili?
To może byście ją zrobili?
Młotek, deseczka, gwóźdź, obcążki
Tatuś pomoże- podpisano – wasze książki.
•
wolontariusz III
- Aby stać się czytelnikiem biblioteki szkolnej, trzeba spełniać wszystkie prośby
książki.
- Przeczytajmy teraz prośby naszej wielkiej księgi (dzieci czytają, ewent. z pomocą
nauczyciela)
•
•
•
•
•
•
•
•
Myj ręce przed czytaniem
Nie zaginaj rogów kartek – używaj zakładek.
Nie śliń palców przy odwracaniu kartek.
Nie zwijaj książki w rulon
Nie pisz i nie rysuj po książce.
Nie czytaj leżąc.
Nie czytaj przy słabym świetle.
Przy czytaniu zachowaj właściwą postawę.
5. Rozdanie dzieciom upominków -zakładek do książek
• Dziś pomożemy wam spełnić jedną prośbę książki. Każdy z was otrzyma zakładkę
do książki. Nie jest to zwykła zakładka, są wydrukowane na niej godziny otwarcia
naszej biblioteki oraz niespodzianka – wasze imię i nazwisko.
• Rozdanie zakładek przez wolontariuszy
6. Wypożyczanie dzieciom książek
• Zaproszenie dzieci do wypożyczania. Dzieci wybierają książki i ustawiają się w
kolejce.
7. Pożegnanie dzieci.
2. Konspekt zajęć bibliotecznych dla klasy III szkoły podstawowej
Temat: Budowa książki
Cel ogólny: poznanie podstawowych elementów budowy książki
Cele szczegółowe: poznanie charakterystycznych elementów książki,
zapoznanie z główną częścią i kartą tytułową książki, korzystanie ze spisy treści,
wskazanie różnic w budowie książki
Formy pracy: zespołowa, grupowa
Metody: asymilacji wiedzy, ćwiczeń praktycznych, oglądowe, problemowa
Środki dydaktyczne: nożyczki, klej, książki z ksi,ęgozbioru, tablica poglądowa, kartki z
bloku, losy, encyklopedia multimedialna PWN, komputer, projektor
Tok zajęć
1. Część wstępna
Przywitanie klasy
Wprowadzenie do tematu. Podanie tematu i celu lekcji
Podział uczniów na grupy. Uczniowie losują kartki z powtarzającymi się
napisami: obwoluta, okładka, karta tytułowa, tekst główny, spis treści.
Uczniowie łączą się w grupy według napisów
2. Część główna
Wyszukiwanie definicji książki w encyklopedii multimedialnej PWN
Rozmowa na temat wystawki. Uczniowie oglądają wystawione książki.
Porównują ich budowę z informacjami na tablicy poglądowej
prezentowanej przez projektor w Sali multimedialnej. Dokonują prób
definiowania poszczególnych pojęć: część główna, okładka, karta tytułowa,
obwoluta, spis treści. Zwrócenie uwagi na poszanowanie książek.
Prezentowanie cech charakteryzujących budowę książki. Grupy otrzymują
kartkę z 15 informacjami książce. 10 dotyczy budowy ksiązki i zagadnień
omawianych na lekcji a 5 jest fałszywych. Zadaniem grup jest odszukanie
prawdziwych zdań, wycięcie i przyklejenie na duży brystol.
Gra dydaktyczna. Zbudowanie książki z uczniów. Dzieci są podzielone na
grupy, każda z grup buduje z siebie książkę ustawiając się w taki sposób, by
wszystkie elementy znalazły się we właściwym miejscu.
Wykonanie projektu okładki książki w programie „Point”
3. Część podsumowująca
Uporządkowanie najważniejszych wiadomości o budowie książki
Ocena wiedzy i umiejętności uczniów
Zadanie pracy domowej
Samoocena
3. Konspekt zajęć bibliotecznych dla klasy V szkoły podstawowej
Temat: Skąd wiem, to co wiem
Cel ogólny: usystematyzowanie i pogłębianie wiedzy na temat źródeł, nośników i
zbiorów informacji
Cele szczegółowe: uczeń nazywa źródła informacji, wymienia zbiory informacji,
rozumie przydatność odpowiedniego źródła do uzyskania określonej informacji,
posługuje się katalogami bibliotecznymi, krytycznie ocenia dostępne źródła
Metody: asymilacji wiedzy, ćwiczeń praktycznych
Formy pracy:: zespołowa i grupowa
Środki dydaktyczne: prezentacja wykonana za pomocą programy Power Point, karty z
nazwami źródeł, nośników i zbiorów informacji, karty pracy, słownik języka
polskiego, duże arkusze papieru, pisaki
Tok zajęć:
1. Powitanie uczniów oraz przedstawienie celu i tematu lekcji przy użyciu slajdów
2. Pogadanka na temat znaczenia i powszechności przepływu informacji we
współczesnym świecie. Zdefiniowanie , przy użyciu słownika co to jest źródło
informacji.
3. Rozdanie grupom zestawów kart zawierających nazwy różnych źródeł informacji i
polecenie aby spróbowały pogrupować źródła według dowolnych zasad a następnie
zapisały to na dużych arkuszach papieru.
4. Przedstawienie efektów pracy i wspólny podział nazw źródeł ze względu na
powszechność ich dostępności oraz przydatności w rozwiązywaniu różnych
problemów
5. Zdefiniowanie pojęcia nośnika informacji przy pomocy słownika oraz wymienienie
znanych i nie znanych uczniom nośników.
6. Podanie definicji pojęcia zbiór informacji.
7. Próba wspólnego nazwania znanych uczniom zbiorów informacji i krótkie
omówienie zadań i form korzystania z archiwów, muzeów, baz danych, bibliotek
8. Zwrócenie uwagi na mocne i słabe strony źródeł informacji.
9. Podsumowanie lekcji przez wypełnienie kart pracy
Wypożyczalnia i czytelnia
Zajęcia biblioteczne dla klasy pierwszej
Sala multimedialna
Logo naszej biblioteki

Podobne dokumenty