KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH dla dzieci 3

Transkrypt

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH dla dzieci 3
KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH dla dzieci 3-5 lat
Temat zajęć: Bawmy się wesoło.
Cele ogólne:
- wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny
- zachęcanie do wspólnej zabawy
- aktywne uczestnictwo w zajęciach
Cele szczegółowe:
dziecko:
- potrafi dzielić przestrzeń z innymi dziećmi i nawiązać z nimi kontakt
- ćwiczy w pogodnym, wesołym nastroju
- potrafi wyrażać poprzez ruch pozytywne emocje i nadmiar energii
- zdobywa pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu
- poznaje i akceptuje swoje ciało oraz samego siebie
- tańczy w rytm muzyki
- poznaje swoje możliwości fizyczne
- koncentruje się na sobie, swoim ciele
Czas trwania zajęć: 30 min.
Metody:
- metoda Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona
- elementy metody relaksacyjnej
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Miejsce ćwiczeń: sala
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta z muzyką relaksacyjną, Edvard Grieg Poranek,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie poszczególnymi częściami ciała: wszystkie dzieci witają się rękami, plecami,
brzuszkami, biodrami, barkami, łokciami, kolanami, stopami, nosami, uszami, czołami.
2. Dzieci leżą i czołgają się na brzuchu.
3. Dzieci leżą i czołgają się na plecach.
4. „Karuzela”- w pozycji siedzącej dzieci wirują wokół własnej osi – obie strony na przemian.
5. Dzieci przesuwają się na pośladkach – w przód i tył.
6. Dzieci turlają się po podłodze.
7. Dzieci siedzą w kole i wykonują śmieszne miny.
8.Ćwiczenia oparte na metodzie Kinezjologii P. Dennisona.
Uczestnicy stoją w sali swobodnie, tak by mogli wykonywać ćwiczenia. Prowadzący kolejno
demonstruje:
- dotykanie prawą ręką lewej stopy i odwrotnie: prawą ręką lewej stopy ( ćwiczenie
wykonujemy przy zgiętej nodze w kolanie)
- dotykanie prawą ręką uniesionego lewego kolana i na przemian: lewą ręką prawego kolana
- dotykanie lewą ręką prawego biodra i prawą ręką lewego biodra naprzemiennie- ćwiczenia
te wykonujemy najpierw z przodu ciała, następnie za plecami
- unoszenie lewej ręki w górę bokiem i jednoczesny wypad prawej nogi w bok ( ręka i noga
wyprostowana)
9. Zabawa Rowerek.
Dzieci dobierają się w pary, dotykają się stopami udając jazdę rowerka- na przemian
naciskając stopami.
10. Zabawa Mostek.
Dzielimy dzieci na dwie grupy, dzieci z grupy wskazanej przez nauczycielkę tworzą mostek,
dzieci z drugiej grupy próbują pod nim przejść.
11. Relaks przy muzyce „Edvard Grieg Poranek” - w rytm „tańczą” poszczególne części
ciała, z wykorzystaniem kolorowych wstążek, najpierw ręce, potem nogi, głowa, ramiona,
biodra i na koniec tańczy całe ciało.
Przygotowała: mgr Kinga Mateja

Podobne dokumenty