DAJ SZANSĘ FORTUNIE – ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z EKONOMIĄ

Transkrypt

DAJ SZANSĘ FORTUNIE – ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z EKONOMIĄ
Scenariusz lekcji wiedzy o społeczeństwie w gimnazjum
/proponowany scenariusz można wykorzystać na lekcjach wiedzy o społeczeństwie
w gimnazjum lub na zajęciach pozalekcyjnych szkolnego klubu przedsiębiorczości; czas
trwania zajęć w zależności od poziomu grupy 1-2 godz./
Temat lekcji: Co można jeszcze zrobić, aby nasz region rozwijał się
szybciej i bardziej wszechstronnie?
Metody i techniki:
-burza mózgów,
-dyskusja,
-metaplan,
-analiza tekstu, danych w tabeli,
-rozmowa kierowana,
Materiały pomocnicze:
1.Prezentacja multimedialna przedstawiona podczas XII Sesji Sejmiku
Województwa Łódzkiego 11.09.2007r. – Projekt Piastowskiego Parku Kultury
w rejonie Łęczycy.
2.Stopa bezrobocia w Polsce, w woj. łódzkim i w powiecie łęczyckim /dane
statystczne/.
3.Ocena atrakcyjności inwestycyjnej województw /fragment raportu IbnGR/.
4.Jak gmina Łęczyca korzysta z funduszy unijnych /fragmenty pracy konkursowej
uczniów klasy II/.
Środki: arkusze papieru, kolorowe kartki, flamastry, mapa administracyjna
Polski, tablica interaktywna, rzutnik multimedialny.
Cele zajęć, oczekiwane rezultaty:
po zajęciach uczeń powinien:
-opisać różnice w rozwoju gospodarczym regionów Polski,
-wskazać konsekwencje tych różnic,
-zaproponować, wskazać działania, które będą prowadzić do rozwoju regionu,
-wskazać instytucje, które mogłyby podjąć te działania oraz źródła finansowania
(środki unijne),
-znać czynniki wpływające na atrakcyjność regionu.
Bibliografia:
1.Regionalizm, polityka regionalna i Fundusze Strukturalne w Unii
Europejskiej, red. A. Adamczyk, J. Borkowski, Warszawa 2005,
2.Łęczyca. Monografia miasta do 1990r., red. R. Rosin, Łęczyca 2001,
3.Przewodnik po Łęczycy i regionie łęczyckim, red. J.Szymczak, Łęczyca 2005.
4.Atrakcyjnośc inwestycyjna województw i podregionów Polski 2006, raport
IBnGR, red. T. Kalinowski, Warszawa 2006,
5.www.leczyca.pl; www.leczyca.info.pl; www.lodzkie.pl/
1
Przebieg zajęć:
I. Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, zajęcie wyznaczonych
miejsc, sprawdzenie obecności, podanie tematu i celu głównego)
II. Wprowadzenie do tematu
1. Na początku poproś uczniów o określenie położenia geograficznego regionu
łęczyckiego oraz pokaz na mapie Polski (uczniowie odpowiadają na pytania
nauczyciela, wskazują na mapie Łęczycę, region łęczycki, powiat łęczycki
i gminy wchodzące w skład powiatu).
2. Dalej nawiąż do bogatej historii regionu i szczególnego znaczenia Łęczycy
w przeszłości, wykorzystaj wiedzę zdobytą na lekcjach historii (np. Łęczyca
miejscem wieców, sejmików ziemskich, Łęczyca stolicą województwa).
3. Postaw pytanie dotyczące oceny warunków życia ludzi w regionie łęczyckim
na tle ogólnych warunków w Polsce, uświadom uczniom zróżnicowanie
warunków życia ludzi w różnych częściach kraju. Zapytaj, czy ich zdaniem,
w Polsce są regiony, w których żyje się lepiej lub gorzej niż w ich miejscowości.
Uczniowie podają przykłady takich regionów, a następnie mają za zadanie
wskazać, co jest dla nich wyznacznikiem tych lepszych i gorszych warunków
życia (np. różne dochody, stopa bezrobocia, dostęp do instytucji kulturalnooświatowych); w dalszej kolejności uczniowie powinni wskazać konsekwencje
istnienia różnic w rozwoju gospodarczym regionu (konsekwencje społeczne
i ekonomiczne).
III. Realizacja tematu
1. Metaplan - Duży karton papieru przypięty do tablicy, a na nim narysowany
schemat metaplanu. Wyjaśnij uczniom kolejne zadanie. Zwróć uwagę, że
tematem dyskusji jest sytuacja ekonomiczna w regionie łęczyckim.
Rozdaj uczniom po kilka kartek samoprzylepnych, na których mają wpisać
odpowiedzi na pytania: „Jak jest?” i „Jak powinno być?”. Następnie polec, by
każdy uczeń w odpowiedniej części metaplanu nakleił swoje propozycje. Dalej
następuje omówienie zadania i próba odpowiedzi na pytanie „Dlaczego nie jest
tak, jak powinno być?”. Uczniowie zapisują swoje przemyślenia
w odpowiednim miejscu na arkuszu. Dyskusję kończą wnioski podane przez
uczniów.
2
Temat dyskusji
Sytuacja ekonomiczna
w regionie łęczyckim
Jak jest?
Jak powinno
być?
Dlaczego nie jest tak, jak być powinno?
Wnioski
2. Uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy, omawiają sytuację regionu
łęczyckiego, następnie podejmują próby oceny szans rozwoju. Poproś uczniów
o podawanie propozycji, wskazanie możliwości i kierunków rozwoju. Swoje
propozycje uczniowie powinni przedstawić graficznie w postaci „promieni
słonecznych”, które „rozświetlą region”
Przyciągnięcie inwestorów
...
...
Region
Łęczycki
Rozwój turystyki
...
Tworzenie nowych
miejsc pracy
...
...
3. Nawiąż do początku lekcji, kiedy to padło stwierdzenie, że jednym
z czynników decydujących o poziomie życia w regionie jest poziom rozwoju
gospodarczego. Poinformuj, że istnieje instytucja naukowo-badawcza zajmująca
się analizą funkcjonowania gospodarki. Jest to Instytut Badań nad Gospodarką
3
Rynkową. Instytucja ta opracowała raport „Atrakcyjność inwestycyjna
województw i podregionów Polski”. Na podstawie opracowania wyjaśnij, co
rozumie się pod pojęciem atrakcyjność inwestycyjna regionu /wykorzystaj
tablicę interaktywną, niech wszyscy uczniowie również widzą fragmenty
raportu/...to „kompleks czynników, które umożliwiają osiągnięcie korzyści
w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej i wynikających ze
specyficznych cech obszaru, w którym działalność ma miejsce”. Powiedz
również, że atrakcyjność inwestycyjną rozumieć można w kategoriach zdolności
skłonienia inwestorów do wyboru regionu jako miejsca lokalizacji inwestycji,
jest to również sposób pozyskania informacji o mocnych i słabych stronach
regionu.
Pokaż na tablicy interaktywnej /rozdaj również ksero uczniom, by mieli
informacje przed sobą/ zestawienie IbnGR – ocena atrakcyjności inwestycyjnej
regionów. Polec uczniom dokonanie krótkiej analizy i wyciągnięcie wniosków
dotyczących województwa łódzkiego oraz przedstawienie ich na forum.
Wypowiedzi uczniów powinny zawierać informacje: ... woj. łódzkie cechuje
przeciętny poziom atrakcyjności inwestycyjnej. Mankamentem regionu jest
słaba aktywność wobec inwestorów oraz niski poziom bezpieczeństwa
powszechnego. Dość dobra sytuacja odnotowana została w odniesieniu do
zasobów i kosztów pracy. Pozostałe czynniki plasują region w środku rankingu.
Po wnioskach uczniów powtórz, podkreśl znaczenie i krótko omów wymienione
czynniki atrakcyjności gospodarczej.
4. W dalszej kolejności zaproponuj uczniom obejrzenie fragmentu prezentacji
multimedialnej dotyczącej projektu „Piastowski Park Kultury”.
/Piastowski Park Kultury – projekt dotyczy stworzenia bazy turystyki kulturowej
oraz edukacyjnej, poznawczej województwa, która pozwoli stać się propozycją
dla szerokiej rzeszy odbiorców na aktywną, intelektualną oraz ciekawą formą
spędzania wolnego czasu. Realizacja projektu obejmie wdrożenie wizji rozwoju
miasta i gminy, czyli wizji ożywienia potencjału społecznego i gospodarczego
z korzyścią dla społeczności lokalnej, jak i mieszkańców województwa i kraju/
Poprowadź krótką rozmowę na temat projektu, idź w kierunku poszukiwania
szans rozwoju turystyki w regionie, zwróć uwagę na potrzebę stworzenia: bazy
gastronomicznej, bazy noclegowej, sieci dróg. Podkreśl też walory
przyrodnicze, zabytki i ciekawe miejsca regionu, możliwości rozwoju
agroturystyki, wykorzystania możliwości utworzenia podstrefy ekonomicznej.
Poinformuj uczniów o powstaniu i celach działania stowarzyszenie LOT.
/Powołanie Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Łęczyckiej cel:
uruchomienie branży turystycznej naszego regionu, które zrzeszałoby
przedsiębiorców i zajęła się profesjonalną sprzedażą tworzonych pakietów
turystycznych/
www.leczyca.info.pl
www.leczyca.pl
www.lodzkie.pl
4
5. W kolejnej części lekcji zastosuj rozmowę kierowaną z wykorzystaniem
burzy mózgów – poszukiwanie źródeł finansowania pomysłów oraz
wykonawców proponowanych działań. Uczniowie zgłaszają swoje propozycje
(np. fundusze pochodzące z budżetu samorządów lokalnych, z budżetu państwa,
a przede wszystkim możliwości wykorzystania funduszy unijnych przez
samorząd gminny i powiatowy, stowarzyszenia i instytucje). W zależności od
potrzeb uzupełnij wypowiedzi uczniów, podaj informacje o wniosku do Planu
Inwestycyjnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Łódzkiego na lata 2007- 2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego.
Jedna z uczennic, która wcześniej przygotowała pracę konkursową dotyczącą
wykorzystania środków unijnych przedstawi na forum klasy swoje
wnioski./materiał pomocniczy nr 4/
6. Zakończenie
Poszukiwanie informacji na stronach internetowych regionu /www.leczyca.pl
www.leczyca.info.pl www.lodzkie.pl/ analiza informacji.
Na zakończenie uczniowie odpowiadają na pytanie, czy swoją przyszłość wiążą
z regionem łęczyckim, czy widzą szanse rozwoju dla siebie, jakie mają plany na
przyszłość.
Życzeniami realizacji marzeń zakończ lekcję. Podsumuj aktywność uczniów
i zadaj pracę domową.
Praca domowa
Wybierz jedno dowolne zadanie i wykonaj je.
1. Przygotuj pisemne wystąpienie skierowane do instytucji, która mogłaby
współrealizować zaproponowane dziś działania, przekonaj o słuszności
proponowanych działań.
2. Zaprojektuj i wykonaj plakat informujący o szansach rozwoju regionu
łęczyckiego.
Przed wyjściem z sali poproś, by każdy uczeń na anonimowej kartce dokończył
zdanie: Dzisiejsza lekcja dała mi...
5