Okropny Maciuś

Transkrypt

Okropny Maciuś
Małgorzata Strękowska-Zaremba
 scenariusz warsztatów 
Okropny Maciuś łapie gulgokura
autor: Małgorzata Strękowska-Zaremba
ilustrator: Marek Nawrocki
Warszawa : Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2012
książkę można kupić: http://www.nk.com.pl/okropny-macius-lapie-gulgokura/1508/ksiazka.html
Okropny Maciuś ratuje wszystkich
autor: Małgorzata Strękowska-Zaremba
ilustrator: Marek Nawrocki
Warszawa : Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2012
książkę można kupić: http://www.nk.com.pl/okropny-macius-ratuje-wszystkich/1482/ksiazka.html
Okropny Maciuś i Namolna Niania
autor: Małgorzata Strękowska-Zaremba
ilustrator: Marek Nawrocki
Warszawa : Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2012
książkę można kupić: http://www.nk.com.pl/okropny-macius-i-namolna-niania/1450/ksiazka.html
grupa wiekowa:
klasy 1–3 szkoły podstawowej
liczba uczestników:
do 20 osób
czas trwania zajęć:
od 1,15–1,5 godz.
autorka scenariusza:
Ewa Sularz
Cele
Zapoznanie uczniów z książką Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby „Okropny Maciuś i Namolna Niania”.
Pokazanie siły marzeń i możliwości kształtowania swojej rzeczywistości. Podkreślenie
niepowtarzalności każdej osoby.
Strona | 1
Materiały

karteczki samoprzylepne

plastelina

małe karteczki na zawód przyszłości

taśma klejąca

papier

wstążki

papier kolorowy

kawałki materiałów

bibuła

wykałaczki

tektura

sznurek

wytłoczki do jajek

pisaki

folia spożywcza

kredki
Organizacja sali
Tablica lub flipchart w miejscu widocznym dla wszystkich, rozsunięte ławki, przy każdej siedzą cztery
osoby. Przed zajęciami każda ławka pokryta folią spożywczą.
Przebieg zajęć
1.
Poznajemy się. Prowadzący przedstawia się i (jeśli to nowa dla dzieci sytuacja) oswaja je z miejscem, w którym się znalazły. Następnie rozdaje każdemu uczestnikowi samoprzylepne karteczki,
na których każde dziecko wpisuje swoje imię.
czas: 5 minut
2.
Prowadzący przedstawia bohatera zajęć i książeczkę „Okropny Maciuś i Namolna Niania”. Mówi,
że chłopiec ma na imię Maciuś, na podstawie opisu postaci na tablicy pojawia się portret
chłopca.
czas: 4 minuty
3.
Następuje odczytanie kilku fragmentów o marzeniach, przyjaciołach i psotach Okropnego Maciusia. Za przykład mogą posłużyć: namalowanie statku na ścianie domu, wycinanie dziur w zasłonach czy psoty w szkole. Do portretu Maciusia dodawane są elementy potrzebne każdemu
piratowi (szabla, statek, przepaska na oko...). Prowadzący słucha propozycji i ich symbole rysuje
na tablicy.
czas: 10 minut
4.
Pojawienie się Namolnej Niani i jej próby utemperowania Maciusia. Pytanie do dzieci: co znaczy
słówko „utemperować”? Odpowiedzi zgłaszających się dzieci i wyjaśnienie. Zacytowane wybrane
sposoby chłopca na nianię.
czas: 10 minut
5.
Prowadzący informuje uczniów o przejściu do części plastycznej. Mówi, że po zapoznaniu się
z bohaterem książeczki, który swoją rzeczywistość zmieniał, nadszedł czas, żeby każdy z uczestników urządził swój świat. I tak jak Maciuś, by każdy pomyślał o przyszłości i tym, kim chce
zostać.
6.
Każdy uczestnik stworzy własny statek, którego zostanie kapitanem, i dopłynie na wyspę
przyszłości, czyli do miejsca, w którym będą zrealizowane plany.
7.
Prowadzący rozdaje na każdy stolik materiały plastyczne potrzebne do stworzenia morza (na
Strona | 2
folię uczniowie przyklejają kawałki niebieskiej i srebrnej krepiny, papieru kolorowego oraz folii
aluminiowej imitujące fale, tworzą stworzenia morskie, piasek...).
czas: 7 minut
8.
Po ukończeniu morza prowadzący rozdaje uczestnikom materiały do stworzenia niewielkich
statków (tektura, pojedyncze wytłoczki po jajkach, skorupki orzecha...), kawałki wstążek czy
tkanin na żagle, wykałaczki, plastelinę, inne potrzebne materiały... – miejsce na inwencję dzieci.
Tworzą swoje statki.
czas: 10 minut
9.
Po ukończeniu prowadzący informuje, że każdy kapitan i statek muszą zacumować na swojej
wyspie. Uczestnicy stworzą swoje wyspy przyszłości, czyli miejsca, gdzie marzenia każdego będą
spełnione.
10. Każdy uczestnik otrzymuje koło z papieru, symbolizujące wyspę. Ustawiają na morzu i cumują
statek. Każde dziecko otrzymuje materiały potrzebne do stworzenia swojego spełnionego marzenia. Na początku każde dziecko na małej karteczce zapisuje, kim chce być w przyszłości, i na
plastelinie i wykałaczce przymocowuje to na środku wyspy.
czas: 3 minuty
11. Uczniowie przystępują do pracy. Prowadzący podpowiada, co może się na wyspie znaleźć, np.
figurki ludzi, zwierzęta, dom, miejsce pracy, roślinność, czy wyspa to miasto, czy wioska... Tak,
żeby dziecko było w tym miejscu szczęśliwe.
czas: 12 minut
12. Po skończonej pracy uczestnicy dostają nici lub taśmę klejącą lub kredę i mają przeprowadzić te
nici od swojej wyspy do wysp tych osób, których zawody/profesje będą im w przyszłości potrzebne (np. kierowca rajdowy pociągnie nitkę do m.in. mechanika samochodowego). Każde
dziecko robi co najmniej trzy powiązania (UWAGA! W trakcie tworzenia powiązań ważne, żeby
nie było dziecka niepowiązanego. Ważne też, żeby jeśli dwoje dzieci wybrało ten sam zawód np.
mechanik samochodowy, żeby kierowca rajdowy podciągnął nitkę do każdego z nich, a nie do
wybranego).
czas: 10 minut
13. W czasie podsumowania uczestnicy robią obchód powstałej wielkiej pajęczyny powiązań,
prowadzący podkreśla wyjątkowość każdego marzenia i prawo dzieci do realizacji swoich
planów. Podkreśla ważność każdego elementu. Nawet najbardziej niezwykłe marzenia zasługują
na spełnienie, a nie utemperowanie.
czas: 8 minut
14. Na zakończenie dzieci śpiewają piracką piosenkę Okropnego Maciusia: „Hula hej! Hula hej!
Strona | 3