Zajęcia realizowane w ramach projektu pn. „Indywidualizacja

Transkrypt

Zajęcia realizowane w ramach projektu pn. „Indywidualizacja
Zajęcia realizowane w ramach projektu
pn. „Indywidualizacja nauczania początkowego w Częstochowie”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Szkoła Podstawowa nr 13.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI ZE SPECYFICZNYMI TRUDNOŚCIAMI Z W
CZYTANIU I PISANIU, W TYM TAKŻE ZAGROŻONYCH RYZYKIEM DYSLEKSJI
Prowadzący/a zajęcia: Edyta Zgardowska
Temat zajęć: „Bawimy się literami”
Data przeprowadzenia zajęć: 3.10.2012r
Liczba godzin zajęć: 1 godzina
Uczestnicy zajęć: 6 osób
Metody: słowne, praktycznego działania, zabawowe, pokaz
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki: tablice demonstracyjne z alfabetem drukowanym i pisanym, karta pracy,
magnetofon, płyta CD, sylwety wyciętych kwiatów, kartoniki z literami, kredki, długopisy
Cele ogólne:
Wyrównywanie istniejących braków
Eliminacja niepowodzeń szkolnych
Stworzenie możliwości wszechstronnego rozwoju umysłowego, psychicznego i
społecznego dziecka
Dostrzeganie indywidualnych potrzeb dziecka
Cele szczegółowe:
Dzieci:
Rozpoznaje i nazywa litery w alfabecie
Wyróżnia głoski, samogłoski i spółgłoski
Wie co to są dwuznaki i umie je wymienić
Słucha ze zrozumieniem poleceń
Współpracuje w zespole
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i zapoznanie z tematem zajęć.
2. Zabawa integracyjna „Nasz aerobik przy muzyce” dzieci wykonują ćwiczenia
gimnastyczne pokazywane przez wybranego ucznia.
1
Zajęcia realizowane w ramach projektu
pn. „Indywidualizacja nauczania początkowego w Częstochowie”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3. Przypomnienie alfabetu (tablice demonstracyjne).
Co zostało przedstawione na tablicy?
Co to jest alfabet?
Co to są dwuznaki?
Wskazywanie na tablicy liter odpowiadającym samogłoskom i spółgłoskom.
Mówienie alfabetu z pamięci.
4. Zabawa „Sąsiedzi” – Dziecko podaje wybraną literę alfabetu, a inne dziecko mówi, które
litery są jej sąsiadami w alfabecie np. g-f,h. Dziecko podaje sąsiadów litery, a inne dziecko
musi powiedzieć o którą literę chodzi. Zabawa „Biegające literki” – Dzieci mają kartoniki z
poznanymi literami przypiętymi do ubrań. Biegają swobodnie po sali. Na sygnał ustawiają
się wg. poleceń nauczyciela np. utwórzcie sylabę, wyraz dwusylabowy, ustawcie się łącząc
dwie samogłoski itp.
5. Wypełnianie kart pracy (zamalowywanie samogłosek na czerwono, spółgłosek na niebiesko,
wskazywanie liczby głosek i liter w wyrazie.
6. Ewaluacja – napisanie swojego imienia na sylwecie wyciętego kwiatka. Na płatkach dzieci
tworzą inne wyrazy ułożone z liter swojego imienia.
7. Ocena aktywności dzieci.
Edyta Zgardowska
2

Podobne dokumenty