Umowa nr - eko

Transkrypt

Umowa nr - eko
WARSZTATY EKO - DOM – zbuduj własny dom:
 scenariusz zajęć dla dzieci 5- i 6-letnich
 czas trwania: 30 minut
 wielkość grupy: minimum 15 osób
1. CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE
OPIS OGÓLNY:
W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, jakie czynnik wpływają na nasze domy – wiatr, słońce, woda. Jak
możemy chronić dom przed nimi (np. zadrzewienie liściastymi drzewami od południa), a co możemy z
tych czynników uzyskać dobrego dla domu (m. in. do czego można wykorzystać deszczówkę). Zabawa
rysunkami.
Cel ogólny:

zapoznanie z czynnikami zewnętrznymi oddziaływującymi na domy oraz pokazaniem, jak je
można wykorzystać
Cele operacyjne:
Dziecko:
 wymienia rodzaje czynników zewnętrznych wpływających na budynek
 umie wskazać przykłady wykorzystania czynników zewnętrznych na korzyść budownictwa oraz
podać przykłady naturalnych sposobów ochrony budynku
Metody pracy:
 słowna – rozmowa
 czynna – teatralna – wykonywanie zadań stawianych dziecku
 percepcyjna – oparta na bezpośrednim spostrzeganiu
 metody aktywizujące
Pomoce do zajęć:
 plansze rysunkowe - piktogramy
 latarki – 3 szt.
 arkusze tektury – 3 szt.
 zraszacz do kwiatów – 3 szt.
 przykład domu energooszczędnego
1
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa na temat domu i czynników na niego wpływających – nauczycielka wypowiada zdanie
wprowadzające: „Ludzie zaczęli budować domy, aby ochronić się przed światem zewnętrznym i
znaleźć przytulne i ciepłe miejsce do mieszkania”, a następnie pyta dzieci: „Jak myślicie, przed
czym chronimy się w domach? Jakie czynniki wpływają na budynki, w których przebywamy?
Dzieci mogą odpowiedzieć: przed zimnem, deszczem, nadmiernym słońcem…..
2. Inscenizacja z omówieniem – nauczycielka rozdaje role dzieciom (można wykorzystać karty z
obrazkami) , które będą odgrywać role: domku i jego mieszkańca, słońca, wiatru, deszczu,
ptaków, roślin (4 dzieci ustawia się w formie domku - 2 pary na stojąco trzymają się w górze za
ręce, pod nimi siada w kucki jedno dziecko jako mieszkaniec, pozostałe dzieci po kolei w trzech
grupach grają słońce (latarki), wiatr (machają tekturą), deszcz (zraszacz do kwiatów). Dzieci
mogą również wykorzystać ćwiczenia ortofoniczne: naśladować szum wiatru, szum deszczu.
Następnie nauczycielka zaprasza dzieci do podzielenia się wrażeniami – jak to jest być
mieszkańcem domu – co się podobało, a co przeszkadzało? Jak czuły się dzieci grające dom oraz
pozostałe role? Nauczycielka na tablicy przyczepia rysunek domu (zdj. 2a) oraz symbole
czynników zewnętrznych. Podsumowuje ,jakie czynniki zewnętrzne działają na domy i dodaję, że
oprócz tych wymienionych jest jeszcze śnieg, …. Zadaje pytanie – „Czy możemy wykorzystać
wiatr, słońce, deszcz na potrzeby człowieka, tak aby służyły jemu, np. do pozyskania energii? Dla
ułatwienia po chwili rozdaje dzieciom obrazki z wiatrakiem przydomowym, baterią słoneczną,
panelem fotowoltaicznym, zbiornikiem na deszczówkę i pokrótce wyjaśnia do czego służą…..
Wraca do zagadnienia związanego ze słońcem i jego nadmiarem w domu – co możemy
wykorzystać, aby latem mieć zacienione okna? Może to być drzewo liściaste, które zimą nie
zasłania światła, a latem daje cień. Dzieci ponownie zapraszane są do odegrania scenki, tym
razem wręczamy „domkowi” rysunek z wiatrakiem, panelami słonecznymi oraz wybieramy
jedno lub dwoje dzieci do odegrania drzewa. Dzieci grające wiatr, deszcz i słońce ponownie
podchodzą i grają swoje role ze zwróceniem uwagi na nowe „urządzenia”. Można na
zakończenie zrobić dzieciom zdjęcie.
3. Podsumowanie – nauczycielka ponownie prosie o zebranie się w kole, do rysunku nauczycielka
dodaje kolejne rysunki, obrazujące nowe rozwiązania i wykorzystanie czynników zewnętrznych.
Prosi każde dziecko o komentarz, jak się czuły w nowej sytuacji i co zapamiętają najbardziej z
inscenizacji i zmian, jakie poczynili.
4.
2
Nauczycielka może zaprezentować jeden dom z zastosowanymi urządzeniami (zdj. 9 ), o których
wcześniej była mowa.

Podobne dokumenty