Dzień aktywności -scenariusz

Transkrypt

Dzień aktywności -scenariusz
Lidia Świerkiel
S.P. Przeźmierowo
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Dzień aktywności – klasa IIIc
Data: 5.04.2006r.
Temat bloku : Zwyczaje i tradycje ludowe.
Temat dnia : Na ludową nutę.
Czas trwania zajęć : 4 godziny
Cele ogólne:





doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
poznanie charakterystycznych cech folkloru polskiego
poszerzenie czynnego słownictwa uczniów
doskonalenie wykonywania działań sposobem pisemnym
budzenie szacunku dla tradycji i kultury narodowej
Cele szczegółowe:
Uczeń:
 dostrzeże i opisze charakterystyczne cechy strojów ludowych z różnych regionów
Polski
 powie kilka zdań opisujących wybrany strój ludowy
 zredaguje opis stroju z wykorzystaniem podanego słownictwa
 umieści na mapie Polski stroje zgodnie z regionem, z którego pochodzą
 zaśpiewa znane piosenki ludowe
 przeczyta wiersz z odpowiednią intonacją
 określi nastrój utworu
 wykona podstawowy krok tańca ludowego- oberka
 uwzględni wielkość, kształt i kolorystykę w plastycznym przedstawieniu wybranego
stroju ludowego
 rozwiązuje zadania rozmaite stosując dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie
sposobem pisemnym
 umie współpracować w zespole
 rozumie potrzebę kultywowania tradycji ludowych
Metody:
 słowne : praca z tekstem, rozmowa, opis,
 oglądowe: pokaz, obserwacja
 działania praktyczne: drama
Formy pracy:
 zbiorowa
 indywidualna jednolita i zróżnicowana
 zespołowa jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne: karty pracy, eksponaty strojów ludowych (krakowski, łowicki, wielkopolski,
kaszubski), magnetyczne sylwety strojów ludowych, mapa Polski, kartoniki z nazwami strojów,
ilustracje przedstawiające stroje z różnych regionów Polski, płyta z piosenkami w wykonaniu
zespołu „Mazowsze”
Zapis w dzienniku: Słuchanie ludowych piosenek. Improwizowanie ruchem ich treści i melodii.
Redagowanie opisu stroju ludowego z określonego regionu Polski. Przymiotnik jako określenie
rzeczownika. Rozwiązywanie zadań rozmaitych. Plastyczne wykonanie projektu stroju ludowego z
wybranego regionu Polski. Nauka piosenki „Taniec.” Cechy charakterystyczne oberka. - nauka
kroku podstawowego.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
(4 h)
1. Słuchanie ludowych piosenek w wykonaniu zespołu „Mazowsze”.
Improwizowanie przez dzieci ruchem treści i melodii.
Podkreślenie roli zespołów pieśni i tańca w popularyzowaniu muzyki ludowej
na całym świecie.
2.Rozmowa na temat polskich strojów ludowych na podstawie ilustracji
w podręczniku i zgromadzonych materiałów: plansze, ilustracje. (P. str 36 -37)
- Jakie są cechy charakterystyczne strojów ludowych z różnych regionów Polski?
- W jakich okolicznościach widziałeś dorosłych i dzieci w strojach ludowych?
Wypowiedzi dzieci o strojach, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami.
3. Nazywanie strojów ludowych przedstawionych na ilustracjach. Umieszczanie
plansz magnetycznych ze strojami na mapie Polski , zgodnie z regionem ,
z którego on pochodzi.
4. Drama: Pokaz mody ludowych strojów polskich: łowickiego, wielkopolskiego,
krakowskiego i kaszubskiego
-Jedna osoba wchodzi w rolę prowadzącego pokaz mówiąc: „ Rozpoczynamy
pokaz ludowych strojów polskich przygotowane przez koleżanki z Dziecięcego
Zespołu Pieśni i Tańca „ Modraki”. Oto pierwsza uczestniczka pokazu w stroju
łowickim.”
-Dziewczynki kolejno prezentują swoje stroje przechodząc po obwodzie koła.
Następnie dokonują ich opisu, np. „ Oto ludowy strój łowicki dla dziewczynki.
Składa się on…”.
5.Próby ustnego opisywania wybranego z prezentowanych strojów.
6.Zabawa ruchowa przy piosence „Grożony”.
7.Redagowanie opisu stroju ludowego na podstawie bezpośredniej obserwacji
i zaproponowanego słownictwa.
Podział klasy na zespoły.
W każdym zespole jest jedna dziewczynka ubrana w strój ludowy. Uczniowie
otrzymują wcześniej karty pracy, na których zespołowo redagują opis.
8.Prezentowanie sporządzonych opisów przez przedstawicieli grup – wyraziste
czytanie.
Wyrażanie sądów na temat prezentowanych opisów
Wyróżnianie w opisie przymiotników.
9.Rozwiązywanie zadań rozmaitych – wykonywanie obliczeń sposobem pisemnym.
(K.7)
10. Nauka piosenki pt. „Taniec”
Określanie nastroju w utworze.
Głośne jednostkowe czytanie fragmentów dotyczących wyróżnionych obrazów.
Czytanie tekstu z odpowiednią intonacją.
11. Porównywanie metrum na ¾ i ⅜.
Wyklaskiwanie i wytupywanie rytmów w metrum na ⅜.
12. Charakterystyczne cechy oberka – ludowego taca polskiego.
13. Nauka kroku podstawowego tańca- oberek.
14. Plastyczne wykonanie projektu stroju ludowego – praca w grupach.
Każda grupa wykonuje wcześniej opisywany przez siebie strój.
Ustalenie podziału obowiązków w zespole: rysowanie, malowanie wycinanie,
ozdabianie.
15. Urządzenie wystawki prac.
16. Podsumowanie dnia i samoocena.
17. W domu: K. 24 ćw. 1,4, i 5.