Autor: mgr Teresa Ładziak

Transkrypt

Autor: mgr Teresa Ładziak
Autor: mgr Teresa Ładziak
Gimnazjum im. ks. P. Wawrzyniaka
w Mogilnie
W swojej pracy jako nauczyciel techniki wykorzystuję komputer do
realizacji tematów z rysunku technicznego. Zdaję sobie sprawę, że
w dobie komputerów tradycyjne przyrządy kreślarskie przechodzą do
lamusa. W związku z tym w miarę możliwości wykorzystuję do rysunku
pracownię komputerową. Przygotowuję prezentację nowych wiadomości
w programie PowerPoint oraz ćwiczenia w programie Micrografx –
Designer 4.0 PL. Lekcja z komputerem staje się atrakcyjniejsza,
i bardziej mobilizuje ucznia do działania. Ponadto wykonane rysunki za
pomocą komputera są doskonałe pod względem wykonania, uczeń
o mniejszych zdolnościach rysunkowych ma wyrównane szanse,
oceniam tylko stronę merytoryczną.
Poniżej przedstawiam scenariusz takiej lekcji.
dla gimnazjum
1. Przedmiot: Technika
2. Temat: Poznajemy elementy i zasady wymiarowania
3. Kasa: II
4. Literatura: „Nauczanie rysunku technicznego” – A. Szczepkowski ,
„Technika i wychowanie komunikacyjne dla gimnazjum” (część I) –
W. Czyżewski
5. Cele lekcji:
Treści nauczania:
Zasady rysunku technicznego- rzut i wymiarowanie
1
Cele operacyjne (szczegółowe):
• Uczeń zna:
o jakie są elementy i zasady wymiarowania przedmiotu
• Uczeń potrafi:
o zwymiarować rysunek techniczny przedmiotu
o dokonać analizy zwymiarowanego przedmiotu
• postawy uczniów:
o świadome wykorzystanie możliwości programów
komputerowych do rozwiązywania problemów z różnych
dziedzin życia zawodowego i społecznego;
o kształtowanie umiejętności pracy w zespole;
o dbałości o rzetelność i estetykę wykonywanych ćwiczeń;
Metody nauczania
• pogadanka;
• pokaz;
• praca z komputerem
• ćwiczenia
Pomoce dydaktyczne i środki techniczne:
•
•
•
•
•
pracownia informatyczna - 10 komputerów
oprogramowanie : Program Micrografx – Designer 4.0 pl
własny program w formie prezentacji – Wymiarowanie;
dyskietki;
rysunki techniczne przedmiotów do zwymiarowania
Przebieg lekcji:
1.
2.
3.
Sprawdzenie obecności
Przypomnienie zasad rysowania rysunku technicznego – ocena
odpowiedzi uczniów
Wprowadzenie do tematu – pogadanka
N: aby części maszynowe działały niezawodnie, muszą być
wykonane bardzo dokładnie. Wykonawca aby mógł wykonać część
2
maszyny dokładnie oprócz rzutów prostokątnych , jaki rysunek
powinien otrzymać, co musiałoby być na tym rysunku?
U: rysunek zawierający wymiary
N: oczywiście! Tak więc na dzisiejszej lekcji poznamy elementy
i zasady wymiarowania.
4. Podanie i zapisanie tematu do zeszytu
5. Włączenie komputerów i uruchomienie prezentacji -Wymiarowanie
6. Poznawanie elementów wymiarowania na podstawie prezentacji
7. Wspólne omówienie elementów wymiarowania
8. Poznawanie zasad wymiarowania na podst. prezentacji
9. Ćwiczenia w rysowaniu – uczniowie wykreślają linie pomocnicze
i elementy wymiarowania, wyznaczają wymiary na rysunku
w programie komputerowym Micrografx - Designer
10. Sprawdzenie poprawności wykonywania rysunków i nanoszenia
wymiarów – wystawienie ocen uczniom, którzy wykonali zadanie
bezbłędnie.
11. Podsumowanie – wykonanie notatki w zeszycie
Autor: mgr Teresa Ładziak
3