Zasady wymiarowania

Transkrypt

Zasady wymiarowania
KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI
TEMAT JEDNOSTKI METODYCZNEJ: Rysunek techniczny.
TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Podstawowe wiadomości na temat wymiarowania
rysunku technicznego.
CELE LEKCJI:
POZNAWCZE:
•
•
•
Zna rodzaje linii rysunkowych;
Zna podstawowe zasady wymiarowania rysunku technicznego;
Zna podstawowe symbole stosowane w rysunku technicznym.
KSZTAŁCĄCE:
•
•
Potrafi rozróŜnić poszczególne linie rysunkowe;
Umie poprawnie zastosować poznane zasady wymiarowania rysunku technicznego.
WYCHOWAWCZE:
•
•
Uczeń uczy się staranności i dokładności;
Postępuje zgodnie z poznanymi zasadami wymiarowania.
METODY NAUCZANIA:
•
•
Pogadanka;
Omówienie z objaśnieniem.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
•
•
Przyrządy kreślarskie;
Rysunek techniczny.
FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW:
•
•
Praca indywidualna;
Praca w grupie.
CZAS TRWANIA LEKCJI:
45 minut
KAROLINA MAREK
PRZEBIEG LEKCJI:
L.P
1.
OGNIWA LEKCJI
STWORZENIE
ŁADU
ZEWNĘTRZNEGO
I
WEWNĘTRZNEGO
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
•
•
•
•
•
•
•
2.
POZNANIE
FAKTÓW NA
LEKCJI
•
•
3.
4.
5.
6.
KSZTAŁTOWANIE
POJĘĆ
WIĄZANIE TEORII
Z PRAKTYKĄ
KSZTAŁTOWANIE
UMIEJĘTNOŚCI I
NAWYKÓW
UTRWALENIE
WIADOMOŚCI I
UMIEJĘTNOŚCI
OCENA I
KONTROLA
Wprowadzenie do tematu lekcji
(zadaje pytania - załącznik 1)
Pokazuje zwymiarowany
rysunek techniczny
Na tablicy rysuje przykładową
figurę na podstawie, której
omawia zasady wymiarowania
(załącznik 2)
Nauczyciel rozdaje zasady
sporządzania rysunku
technicznego (notatka załącznik nr 3)
•
•
•
•
•
•
•
Witają
nauczyciela
Podają
obecności
Zapisują
temat lekcji
w zeszytach
Odpowiadają
na pytania
nauczyciela
Oglądają
przykładowy
rysunek
techniczny
Słuchają
nauczyciela
CZAS
TRWANIA
LEKCJI
5 minut
17 minut
Wklejają
notatkę w
zeszytach
3
minuty
Wykonują
polecenia
15 minut
•
Nauczyciel podaje uczniom
polecenie przerysowania figury
z tablicy
•
Zwraca uwagę na poprawne
przerysowanie
•
Koordynuje prace uczniów
•
Podsumowanie lekcji (zadaje
pytania - załącznik 4)
•
Odpowiadają
na pytania
4 minuty
Ocenia aktywność uczniów
oraz wpisuje plusy do
dziennika
śegna się z klasą
•
Ŝegnają się z
nauczycielem
1 minuta
•
7.
Przywitanie z uczniami
Sprawdza obecność
Podaje temat lekcji
Utrwala wiadomości z
poprzedniej lekcji
Informuje o moŜliwości
zdobycia plusów za aktywność
CZYNNOŚCI
UCZNIÓW
•
Załącznik 1
•
- Czy ktoś widział zwymiarowane rysunki?
- Jak myślicie co oznacza słowo „wymiarowanie”?
- Po co wymiaruje się przedmioty?
- Czy wymiarowanie jest przydatną umiejętnością, jeśli tak to dlaczego?
- Czy ktoś potrafi podać przykłady zawodów, w których wymiarowanie jest bardzo waŜne?
Załącznik 2
Załącznik 3
ZASADY SPORZĄDZANIA RYSUNKU TECHNICZNEGO:
1. Rysunek wykonujemy ołówkiem przy uŜyciu przyborów kreślarskich (linijka, ekierka, cyrkiel itd.);
2. Zarys przedmiotu (widoczne krawędzie) rysujemy zawsze linią gruba (ołówek B - miękki);
3. Wszystkie linie wymiarowe, linie pomocnicze i osie symetrii rysujemy linią cienką (ołówek H);
4. JeŜeli przedmiot ma oś symetrii, to zaczynamy od narysowania tej osi;
5. Linie wymiarowe kończymy zaczernionymi grotami strzałek; linie te rysujemy w odległości 10 mm od zarysu
przedmiotu;
6. Linie pomocnicze przeciągnięte są ok. 2 mm poza odpowiadające im linie wymiarowe;
7. Odległość między równoległymi liniami wymiarowymi wynosi 7 mm;
8. Wszystkie wymiary na rysunku technicznym podajemy w milimetrach, ale bez pisania miana (mm);
9. Liczby wymiarowe pisane są pismem technicznym, którego wysokość wynosi min. 3,5 mm
10. Liczby wymiarowe piszemy nad linią wymiarową (patrząc od dołu i od prawej strony) i w połowie jej
długości, około l mm nad linią;
11. Nie podajemy wymiarów oczywistych, tj. takich, które moŜna obliczyć;
12. Wymiary na rysunku nie mogą się powtarzać oraz nie mogą się krzyŜować;
13. Wymiarowanie rozpoczynamy od podawania wymiarów najmniejszych;
14. Nie zamyka się równieŜ łańcucha wymiarowego;
15. Środek otworu podaje się dwoma wymiarami;
16. Średnice otworów do 10 mm podaje się na zewnątrz otworu (strzałki skierowane do środka otworu), a
powyŜej 10 mm wewnątrz otworu (strzałki skierowane na zewnątrz środka otworu);
17. Grubość przedmiotu podaje się literą „x”, średnicę ∅ (fi), a promień „R”;
18. Osie otworów do 12 mm zaznacza się liniami ciągłymi cienkimi, a powyŜej 12 mm liniami punktowanymi
cienkimi;
19. Rysunek po zwymiarowaniu powinien być czytelny;
Załącznik 4
- Jaką linią rysujemy linie wymiarowe, pomocnicze linie wymiarowe, osie symetrii oraz widoczne krawędzie
przedmiotu?
- W jakiej odległości od zarysu przedmiotu znajdują się linie wymiarowe?
- Jaka powinna być odległość pomiędzy poszczególnymi liniami wymiarowymi?
- Jaki symbol stosujemy wymiarując średnice, a jaki wymiarując promień?
- Gdzie umieszczamy liczby wymiarowe?
Konspekt lekcji techniki opracowano na podstawie:
1. Łabecki L., Technika, Warszawa 2007

Podobne dokumenty