Zapoznaj się z całym konspektem lekcji

Transkrypt

Zapoznaj się z całym konspektem lekcji
KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ
TEMAT: Step Aerobik – ćwiczenia przy muzyce.
Prowadzacy : mgr Beata Hołowko
Data : 25.03.2014 rok
Miejsce zajęć: mała sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 10
Klasa: III B
Czas trwania zajęć: 45 min
Przybory: magnetofon, płyty z muzyką, stepy, maty do ćwiczeń, ciężąrki
CELE GŁÓWNE:
1. Umiejętności: Uczeń umie dostosować ruch do muzyki, umie wykonać podstawowe
kroki (step touch, step out, basic step, heel back, v step, mambo, knee up, 3 knee up),
umie łączyć poszczególne kroki w jedną całość wraz z pracą ramion, potrafi wykonać
i powtórzyć układ choreograficzny
2. Wiadomości: Uczeń zna ciekawe połączenia kroków na stepie tworzących
choreografię, zna komendy i nazewnictwo podstawowych kroków, zna ćwiczenia
kształtujące mięśnie ud, brzucha i pośladków, zna ćwiczenia kształtujące mięśnie
ramion, dostrzega pozytywną rolę muzyki na lekcjach wychowania fizycznego.
3. Sprawność motoryczna: rozwinie siłę mięśni nóg i pośladków , wzmocni siłę mięśni
ramion i brzucha, poprawi kondycję i rozwinie koordynację ruchową przy muzyce,
zwiększenie poczucia rytmu, poprawa bodzców wzrokowo - słuchowych.
4. Akcent wychowawczy: Uczeń doceni zdrowotne walory aktywności ruchowej,
przyjmie prawidłową postawę ciała podczas ćwiczeń, współuczestniczy w organizacji
zajęć, zachowanie bezpieczeństwa podczas zajęć.
Metody: naśladowcza –ścisła, odtwórcza.
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE
TOK LEKCJI
1.Zorganizowanie grupy
2. Część główna
lekcji
rozgrzewka
(przygotowanie
organizmu do
wysiłku)
DOZOWANIE
1. Zbiórka
1 min
2.Powitanie grupy
3. Sprawdzenie obecności i gotowości do
zajęć
4. Podanie tematu lekcji
5. Zachęcenie do udziału w lekcji
6. Pogadanka na temat ogólnego
znaczenia pojęcia - fitness
1-8
1-8
1-8
1-8
1-8
1-8
1-8
marsz
step touch w linii
2* step touch
step out
step out, R w górę,
step out, RR w górę,
step out, R w przód,
5 min
UWAGI
ORGANIZACYJNO –
METODYCZNE
 Zbiórka w szeregu


Obuwie i strój
sportowy, odłożenie
biżuterii, zegarków
Uczennice naśladują
ruchy nauczyciela.
 Rozsypka
(szachownica)
przodem do nauczyciela
1-8 step out RR w przód,
1-8 kolano
1-8 2*kolano
Ćwiczenia
przygotowujące organizm
do wysiłku, rozgrzewające
mięśnie NN, RR i
pośladków.
j.w. ale połowa bloku
j.w. ale ¼ bloku
Ćw. rozciągające – stretching.
- nauka
poszczególnych
kroków
• łączenie kroków
w całość
• doskonalenie
układu ćwiczeń
Nauka kroków ich nazewnictwa w lekcji
Step Aerobik: Basic step, knee up, 3
kneeup, mambo, v-step, 2 mambo .
1-8 Basic step x2
1-8 Knee up x2
1-8 3 Knee up
1-8 Knee up x2
Powtarzamy kilka razy na PN i LN

25 min

1-8 V-step x 2
1-12 mambo x4
1-4 Knee up
Uczennice naśladują
kroki i figury
dyktowane przez
nauczyciela.
Nauczyciel objaśnia
wykonanie, technikę,
nazewnictwo i
poprawia ćwiczące.

Nauka fragmentami,
które połączone w
całość tworzą układ
choreograficzny

Nauczyciel dyktuje
tempo ćwiczeń.
Ćwiczenia
wykonywane są w 3
różnych tempach.
Powtaczamy kilka razy na PN i LN.
- uspokojenie
organizmu po
wysiłku
• stretching przy
muzyce
1-5 2 mambo
6-8 mambo
1-8 2 knee up (na zmianę)
1-8 Quastskwar x 2
Połączenie wszystkich sekwencji w jedną
całość.
Powtarzamy na prawą i lewą stronę aż do
Opanowania.
Zamiana prowadzącej z nauczyciela na
uczennicę.
Ćwiczenia kształtujące mięśnie ramion:
1. Unoszenie stepu do linii ramion
przed sobą.
2. Unoszenie ramion w przód, w
bok i do góry z ciężarkami.
Ćwiczenia kształtujące mięśnie
pośladków i ud:
1. Składy
2. Wypady na PN i LN
3. Unoszenie nóg w klęku
podpartym na przedramionach.
Ćwiczenia kształtujące mięśnie brzuch:
1. Deska
2.Skłony tułowia w przód w leżeniu
10 min

tyłem na stepie, ramiona wyciągamy w
przód, a następnie na przemiennie do
prawej i lewej nogi.
3. Część
organizacyjno –
porządkowa
1. Siad rozkroczny, skłon tułowia w bok, 3 min
przedramię oprzeć na podłodze, drugie
ramię nad głową, wytrzymać
2. Siad prosty, ugięcie PN w kolanie i
postawienie nogi na podłodze na
zewnątrz lewego kolana, skręt tułowia
w prawo i przyciągnięcie prawego
kolana do klatki piersiowej, wytrzymaj
3.Leżenie przodem, podpór na
przedramionach - unoszenie klatki
piersiowej w górę
4. Leżenie tyłem LN ugięta, PN w górze,
RR trzymają stopę, zmiana nóg
5. Siad klęczny, pośladki na piętachprzesuwamy tułów do przodu, RR w
przód, nie odrywając pięt od
pośladków
1. Uporządkowanie sali
1 min
2. Zbiórka w szeregu
3. Pogadanka
4. Pożegnanie grupy
 Muzyka relaksacyjna
Demonstrowanie przez N
ćwiczeń oddechowo rozciągających


pochwalenia uczennic
za zaangażowanie i
przygotowanie do
lekcji;
podsumowanie plusów i
wystawienie ocen

Podobne dokumenty