KONSPEKT ZAJĘ Ć PROWADZONYCH PRZEZ mgr Monikę

Transkrypt

KONSPEKT ZAJĘ Ć PROWADZONYCH PRZEZ mgr Monikę
01. 10.2003r.
KONSPEKT ZAJĘ Ć PROWADZONYCH PRZEZ
mgr Monikę Tarnawską
I.
Oś rodek tygodniowy: Jesień w ogrodzie.
Temat oś rodka dziennego: Warzywa –gotujemy zupę.
II.
Zagadnienia programowe:
Przygotowanie ucznia niepełnosprawnego intelektualnie w stopniu
umiarkowanym i znacznym do samodzielnoś ci i niezależ noś ci, polegają cej na:
- rozwijaniu umiejętnoś ci i sprawnoś ci niezbędnych w codziennych sytuacjach,
zwią zanych między innymi z przygotowaniem posiłkó w. Kształtowanie w tym
zakresie nawykó w i postaw ogó lnie akceptowanych.
Cele zajęć:
Cel ogó lny: Wyrabianie umiejętnoś ci samodzielnego radzenia sobie
z przygotowaniem prostych posiłkó w. Kształtowanie nawykó w
higienicznych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wie
potrafi
- gdzie rosną warzywa,
kiedy się je zbiera,
jak przechowuje na zimę.
- rozró ż niać i nazywać warzywa,
oczyś cić i odpowiednio pokroić na zupę,
pracować w zespole,
ugotować zupę jarzynową ,
nakryć do stołu,
kulturalnie spoż yć posiłek.
rozumie - pojęcia warzywa, zupa, talerz, łyż ka, obrus, higiena,
zbiory, spoż ywanie, wrzą tek, kuchenka elektryczna lub
gazowa, znaczenie przygotowania posiłkó w.
Metody pracy: słowna, praktycznego działania, elementy metody oś rodkó w
pracy, oglą dowa.
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com
Ś rodki dydaktyczne: warzywa, deseczki, miska, garnek, ś ciereczki, noż yki, łyż ki,
obrus, talerze, kuchenka, chochelka, przyprawy, mą ka,
ś mietana oraz:
- plansza ilustrują ca wyposaż enie kuchni
- ilustracje warzyw
- etykiety z napisami ró ż nych warzyw.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa psycho - edukacyjna w obszarze: komunikowania się
pt.: „Wszyscy razem" - wprowadzają ca do zajęć.
2. Ukazanie celu pracy - wzbudzanie zainteresowania
- nauczycie się samodzielnie ugotować zupę jarzynową z przyniesionych do
klasy warzyw
- wszyscy wspó lnie potem będziemy jeś ć zupę i przekonać się jak smakuje
- zrobicie mamie niespodziankę i w domu sami ugotujecie zupę jarzynową .
3. Praca poznawcza
- wprowadzenie do zajęć - pogadanka utrwalają ca takie pojęcia jak:
zupa, warzywa, zbiory, higiena, kultura spoż ywania posiłkó w
- segregowanie, nazywanie i liczenie warzyw
- tworzenie zbioru (warzywa) i podzbioró w (marchew, pietruszka, seler,
cebula, ziemniaki) - utrwalanie pojęcia liczb
- odwołanie się do wspomnień dzieci, jak mama gotuje zupę jarzynową .
- podział ucznió w na cztery grupy i przydział pracy ze szczegó łowymi
objaś nieniami.
4. Ekspresja:
I gr. - obiera ziemniaki
II gr. - obiera marchewki i pietruszki
zachowanie bezpieczeństwa
III gr. - obiera kapustę i cebulę
w czasie pracy
IV gr. - kroi warzywa
- w czasie przygotowania warzyw uczniowie z pomocą magnetofonu
ś piewają piosenkę pt.: „Na marchewki imieniny"
- każ da grupa pod nadzorem nauczyciela wrzuca warzywa do gotują cej się
wody
- w czasie gotowania się zupy (około 35 min.) uczniowie etykietują
pozostałe warzywa w zbiorach np. marchewki, ziemniaki
- liczą warzywa w każ dym zbiorze - utrwalanie liczb
- pró bują miękkoś ć warzyw w zupie - doprawiają przyprawami, smakują ,
podbijają ś mietaną , zagotowują itp. Zupa gotowa -stwierdzają chó rem
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com
I gr. - układa stoliki i nakrywa obrusem
II gr. - rozkłada talerze i łyż ki
III gr. - nalewa zupę do talerzy
IV gr. - podaje talerze z zupą każ demu dziecku
( nauczyciel czuwa i przestrzega zachowania bezpieczeństwa)
- przypomnienie form grzecznoś ciowych i form kulturalnego zachowania
się przy stole
- uczniowie siadaj ą przy stole i kulturalnie jedzą posiłek
- widoczne zadowolenie na twarzach z powodu sukcesu, efektu ich
samodzielnej pracy
- pochwała nauczyciela za dobrą wspó łpracę całego zespołu klasowego w
gotowaniu
- mycie naczyń i porzą dkowanie klasy
- wszyscy uczniowie otrzymują nagrodę: etykietki warzyw - z uś miechniętą
buzią - co znaczy: wspaniale pracowałeś !
- poż egnanie z klasą
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com

Podobne dokumenty