Warzywa kolorowe, smaczne i zdrowe

Transkrypt

Warzywa kolorowe, smaczne i zdrowe
Scenariusz zajęć otwartych z zakresu
Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka
Temat: Warzywa kolorowe-smaczne i zdrowe – zajęcia otwarte w ramach
wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci i ich rodziców.
Data: 08.05.2014 r.
Miejsce zajęć: świetlica SOSW
Czas trwania: 60 min.
Uczestnicy: Dzieci uczestniczące w zajęciach Wczesnego Wspomagania
Rozwoju Dziecka wraz z rodzicami
Prowadzące: Małgorzata Bruzda, Iwona Gorlewska, Anna Kołomańska,
Justyna Welenc-Dubińska, Elżbieta Rosman – Zembrzuska.
Cele główne:
1. Utrwalanie znajomości nazewnictwa warzyw.
2. Rozwijanie procesów percepcyjno-motorycznych oraz wdrażanie
do koncentracji uwagi.
3. Poznanie różnorodnych zabaw w celu rozwijania wyobraźni
i utrwalania zdobytych wiadomości.
4. Integrowanie dzieci i rodziców podczas wspólnych zabaw
5. Czynne uczestnictwo rodziców w zabawach i zadaniach stawianych
dzieciom.
Cele operacyjne:
Dziecko:










Czynnie uczestniczy w zajęciach,
Wie, jak zachować się w grupie innych dzieci w obecności rodziców,
Rozwija śmiałość w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi,
Skupia uwagę na wykonywanej czynności,
Potrafi utrzymać równowagę podczas przechodzenia po ławeczce
gimnastycznej.
Koordynuje ruchy w zakresie dużej i małej motoryki.
Rozwija koordynację i aktywność ruchową,
Segreguje elementy, dobiera obrazek do konkretu,
Aktywnie uczestniczy w przygotowywaniu kanapek,
Kulturalnie zachowuje się podczas posiłku.
Cele dla rodziców – korzyści:
 Możliwość obserwacji własnego dziecka na tle grupy rówieśniczej,
 Wzmacnianie więzi „ja – własne dziecko”, próba zrozumienia jego
zachowań,
 Wspieranie dziecka w jego działaniach.
Stosowane metody pracy: słowna-rozmowa kierowana, pokaz, praktycznego
działania;
Forma organizacyjna: zajęcia zespołowe, indywidualne;
Środki dydaktyczne:
Identyfikatory, warzywa, obrazki warzyw, karty pracy, krążki gumowe,
deskorolka,
ławka
gimnastyczna,
pachołki,
produkty
potrzebne
do wykonania kanapek, ręczniczki papierowe, mydło, fartuszki, talerzyki,
noże plastikowe, miski lub plastikowe pojemniki, bibuła pocięta na kawałki,
kredki.
PPRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie uczestników zajęć i omówienie celów – osoba prowadząca
wita uczestników zajęć, przedstawia cele spotkania oraz zaprasza
do wspólnej zabawy. Wierszyk na przywitanie:
Gdy się dzieci chcą przywitać
To „Dzień dobry” mówią wszystkim.
Uśmiech miły posyłają,
Prawą rączką pomachają.
Dzieci, rodzice oraz osoby prowadzące zajęcia otrzymują identyfikatory
– warzywa z imionami. Następnie osoba prowadząca przybliża dzieciom
temat zajęć.
2. Zabawa „Połącz połówki” – prowadzący rozkłada pokrojone na pół
warzywa. Zadaniem dziecka jest odnalezienie obydwu części.
3. Zabawa dydaktyczna „Dobierania obrazka do konkretu”.
4. „Sałatka warzywna” – dzieci i rodzice mają naklejone emblematy
warzyw. Na hasło np. „Marchewki” osoby z takimi identyfikatorami
wykonują prezentowane przez prowadzącego ćwiczenie ruchowe.
5. „Tor przeszkód” – na polecenie prowadzącego dziecko wybiera dowolne
warzywo i trzymając je we wskazany sposób przechodzi po ławeczce
gimnastycznej stopa za stopą, wrzuca warzywo do miseczki. Wraca
skacząc obunóż po krążkach lub w inny sposób (adekwatnie do
możliwości motorycznych)
6. Zabawa dla rodziców – slalom na deskorolkach. Dorośli dzielą się
na 2 grupy. Każda z grup otrzymuje deskorolkę. Zawodnicy w siadzie
na deskorolce przewożą warzywa i wrzucają je do pojemników.
Dzieci dopingują rodzicom. Zwycięża grupa, która jako pierwsza zdoła
przewieźć wszystkie warzywa.
7. Ćwiczenie manualne – dziecko pogrubia kontury warzyw wyznaczone
punktami.
8. Przygotowanie kanapek. Poczęstunek. Kształtowanie umiejętności
samoobsługowych,
zwrócenie
uwagi
na
prawidłowy
chwyt
i posługiwanie się sztućcami oraz kulturalne zachowanie się przy stole
9. Podziękowanie za wspólną zabawę i omówienie zajęć z rodzicami.

Podobne dokumenty