Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Hurtownia sprzętu komputerowego. Raporty bazy
danych
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych
liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:
6) tworzy bazę danych, posługuje się formularzami, porządkuje dane, wyszukuje informacje,
stosując filtrowanie.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Rozumie pojęcie raportów z bazy danych
● Zna zastosowanie raportów w bazach danych
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi stworzyć raport bazy danych
wspomagających pasków narzędzi
● Potrafi modyfikować raport w bazie danych
za
pomocą
przybornika
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje społeczne
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
●
Film (samouczek): „Hurtownia sprzętu komputerowego - raporty”
Prezentacja zawierająca zestaw ćwiczeń: „Raporty bazy danych”
Komputery podłączone do Internetu
Zestaw ćwiczeń do samodzielnej realizacji przez uczniów
Rzutnik
Tablica
Metody nauczania:
●
●
●
●
Eksponujące: film
Podające: opis
Problemowe: rozmowa kierowana
Praktyczne: ćwiczenia
1
i innych
Formy pracy:
●
●
Zbiorowa
Indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel pyta uczniów, czy istnieją sytuacje, gdy wygodniej przegląda im się dokument
papierowy niż na komputerze. Uczniowie odpowiadają, nauczyciel komentuje odpowiedzi.
Podkreśla, iż w Polsce wciąż istnieją określone typy dokumentów, które muszą być
składowane w postaci papierowej ze względu na obowiązujące prawo. Nauczyciel pyta
następnie, czy zdaniem uczniów dane prezentowane w formularzach i na wydrukach
powinny wyglądać podobnie, czy też ograniczenia rozmiaru kartki powinny wpływać na
sposób prezentacji danych. Nauczyciel wysłuchuje odpowiedzi i je komentuje. Wspomina
następnie, że nasze przyzwyczajenia do papieru są na tyle silne, iż lubimy, by dokumenty
elektroniczne przypominały te tradycyjne. Podaje przykłady plików pdf i e-booków. Podkreśla
iż w firmach handlowych, które prowadzą działalność na dużą skalę, np. w hurtowniach,
tworzenie papierowej dokumentacji lub jej elektronicznych odpowiedników jest szczególnie
istotne.
Etap realizacji
Nauczyciel tłumaczy uczniom, że popularne systemu bazodanowe, takie jak np. Access,
oferują możliwość tworzenia raportów – dokumentów, które wyświetlają dane w sposób
czytelny na kartce lub jej elektronicznym odpowiedniku, a także są w stanie przedstawić
pewne statystyki związane z danymi. Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Hurtownia
sprzętu komputerowego - raporty”, na temat tworzenia raportów w hurtowni sprzętu
komputerowego. Podkreśla istotność estetyki i przejrzystości projektowanych raportów,
podkreślając, że raporty w hurtowniach są zazwyczaj obszernymi dokumentami. Następnie
prosi uczniów, by powtórzyli operację przedstawione w samouczku. Nauczyciel obserwuje
pracę uczniów. Każdego ucznia prosi indywidualnie o wykonanie określonych poprawek,
zwiększających czytelność raportu. Uczniowie modyfikują swoje formularze i pokazują
nauczycielowi.
Nauczyciel przedstawia prezentację pt. „Raporty bazy danych”, zawierającą zestaw ćwiczeń,
a następnie przydziela po jednym zadaniu każdemu uczniowi. Uczniowie wykonują
przydzielone im zadania. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i, w razie konieczności,
pomaga.
Etap końcowy
Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. Omawiają sposób pracy nad ich przygotowaniem
oraz ewentualne popełnione błędy. Nauczyciel komentuje pracę uczniów.
Zadanie domowe:
Zastanów się, jakie typy dokumentów preferujesz w postaci papierowej, a jakie
w elektronicznej. Czy potrafisz uzasadnić swoje preferencje?
Słowa kluczowe:
baza danych, raport, dokument elektroniczny
2