test nr 1 dla sędziów funkcyjnych

TEST NR 1
DLA SĘDZIÓW FUNKCYJNYCH
1.
1:05 przed końcem czwartej kwarty, drużyna A jest w posiadaniu piłki na swoim polu obrony. W tym momencie
trener B ukarany został faulem technicznym. Po wykonaniu rzutów wolnych drużynie A przyznano przerwę na
żądanie. Czy po jej zakończeniu wprowadzenie nastąpi z przedłużenia linii środkowej?
Prawidłowa odpowiedź: TAK
2.
A-4 przyznano jeden rzut wolny, a następnie B-4 otrzymuje dwa rzuty wolne. Po tym jak A-4 wykonał rzut
wolny, ale zanim sędzia wszedł do pola rzutów wolnych w celu wykonania pierwszego rzutu dla B-4, zmiennik
A-10 zgłasza zmianę. Czy należy przyznać tę zmianę?
3.
Tuż przed rozpoczęciem meczu sędziowie odkryli, że jeden z zawodników drużyny A nie jest jednym z pięciu
wyznaczonych do rozpoczęcia meczu. W takiej sytuacji sędziowie nakazali, by zawodnik ten był natychmiast
zastąpiony przez zawodnika pierwotnie wyznaczonego.
Czy trenera drużyny A należy ukarać ponadto faulem technicznym?
Prawidłowa odpowiedź: NIE
4.
W pierwszej połowie meczu A4 popełnił pięć fauli i opuścił boisko. W przerwie meczu, gdy szedł do szatni,
znieważył słownie sędziów, za co został ukarany faulem technicznym. Faul został zapisany A4 i drużyna B
otrzymała dwa rzuty wolne przed rozpoczęciem trzeciej kwarty. Czy prawidłowo?
5.
W przerwie pomiędzy drugą a trzecią kwartą meczu zostaje orzeczony faul techniczny dla grającego trenera A4
za jego osobiste niesportowe zachowanie. Czy faul ten ma zostać zapisany w rubryce trenera?
6.
Zawodnik A6 popełnił dwa faule niesportowe. Są to wszystkie faule, jakie popełnił ten zawodnik w tym meczu.
Czy w związku z tym, po ich zapisaniu, w pozostałych rubrykach dotyczących faulów tego zawodnika sekretarz
powinien wpisać literę „D”?
7.
Zawodnik A6 popełnił swój piąty faul, ale nie został o tym poinformowany. Sekretarz zauważył ten fakt już po
rozpoczęciu gry. Czy w takiej sytuacji sekretarz powinien natychmiast użyć sygnału, by powiadomić o tym
sędziów?
8.
Zaraz po orzeczeniu piłki przetrzymanej zawodniczka drużyny A ukarana została faulem technicznym. Po
wykonaniu 2 rzutów wolnych, grę należy wznowić zgodnie z kierunkiem strzałki?
9.
Gra jest zatrzymana z powodu kontuzji A5. Zostaje mu udzielona pomoc lekarska na boisku, po czym trener B
prosi o przerwę na żądanie. Czy po jej zakończeniu A5 będzie mógł pozostać w grze?
10. Po rzucie B5, A1 popełnia błąd ingerencji w lot piłki. Trener drużyny A prosi o przerwę na żądanie. Czy możemy