Koniec drogi jest tam, gdzie jej początek. Śladami Zielonego

Transkrypt

Koniec drogi jest tam, gdzie jej początek. Śladami Zielonego
Jolanta Samojluk
Scenariusz lekcji dla uczniów kl. II gimnazjum
TEMAT: Koniec drogi jest tam, gdzie jej początek. Śladami Zielonego Wędrowca.
CELE:
Uczeń:
- potrafi wyrazić własną opinię na temat przedstawienia,
- zna i nazywa wartości, emocje,
- rozumie treść przedstawienia,
- wyciąga wnioski z obejrzanego spektaklu,
- rysuje piktogram,
- rozumie pojęcie symbolu,
- wchodzi w rolę,
- efektywnie współpracuje w grupie.
METODY: rysunek, rzeźba
FORMY PRACY: praca w grupach
POMOCE:
arkusze szarego, czerwonego, białego, zielonego, niebieskiego papieru, flamastry, kredki,
kolorowy papier, klej, nożyczki, plakat z okręgiem, słownik frazeologiczny, kartki z
poleceniami dla grup
CZAS: dwie godziny lekcyjne
PRZEBIEG:
1. Uczniowie dzielą się wrażeniami po obejrzeniu przedstawienia Zielony Wędrowiec.
Zwracają uwagę na scenografię, kostiumy, rolę światła w przedstawieniu, muzykę, grę
aktorów.
2. Poinformowanie uczniów, że celem zajęć ma być odtworzenie wędrówki Zielonego
Wędrowca, głównego bohatera spektaklu.
3. Podział klasy na grupy (5). Rozdanie na kartkach zadań dla grup.
Grupa I
Zielony Wędrowiec jest mieszkańcem szarej krainy, Stworii. Pewnej nocy śni mu się zielona
kraina. Rano okazuje się, że sam jest cały zielony. Mieszkańcy Stworii ze względu na jego
odmienność odrzucają go. Bohater postanawia więc udowodnić im istnienie zielonej krainy.
Rusza w drogę.
1) Narysujcie piktogram (symboliczny obrazek) ukazujący Stworię.
Odpowiedzcie na pytanie:
- Z czym może kojarzyć się szara kraina? Weźcie pod uwagę ludzkie zachowania, postawy,
wartości.
2) Wybierzcie spośród siebie osobę, która odegra rolę rzeźby Zielonego Wędrowca. Następnie
wejdźcie w rolę rzeźbiarzy i uformujcie rzeźbę bohatera. Zielonego Wędrowca. Ukażcie jego
przeżycia podczas wizyty w szarej krainie, dodatkowo zadając mu pytania.
3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki
frazeologiczne związane z kolorem szarym.
Grupa II
Zielony Wędrowiec w czasie wędrówki trafił do Lazurii, błękitnej krainy. Tam spotkał
ślimaka, który ofiarował mu w swym domku schronienie przed lazurowym deszczem. Zielony
Wędrowiec z wdzięczności za pomoc podarował mu kilka zielonych piór. I tak zostali
przyjaciółmi.
1) Narysujcie piktogram (symboliczny obrazek) ukazujący Lazurię.
Odpowiedzcie na pytanie:
- Z czym może kojarzyć się błękitna kraina? Weźcie pod uwagę ludzkie zachowania,
postawy, wartości.
2) Wybierzcie spośród siebie osobę, która odegra rolę rzeźby Zielonego Wędrowca. Następnie
wejdźcie w rolę rzeźbiarzy i uformujcie rzeźbę bohatera. Zielonego Wędrowca. Ukażcie jego
przeżycia podczas wizyty w błękitnej krainie, dodatkowo zadając mu pytania.
3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki
frazeologiczne związane z kolorem niebieskim.
Grupa III
Zielony Wędrowiec w czasie wędrówki trafił do upalnego Pąsowego Królestwa. Tam spotkał
zrozpaczonego ptaka, który utraciwszy białe pióro (symbol oryginalności), został
zdetronizowany przez poddanych. Zielony Wędrowiec podarował mu więc zielone pióro,
pomagając mu w ten sposób odzyskać tron. W rewanżu ptak sprezentował mu ziarnko
czerwonego piasku. I tak zostali przyjaciółmi.
1) Narysujcie piktogram (symboliczny obrazek) ukazujący Pąsowe Królestwo.
Odpowiedzcie na pytanie:
- Z czym może kojarzyć się czerwona kraina? Weźcie pod uwagę ludzkie zachowania,
postawy, wartości.
2) Wybierzcie spośród siebie osobę, która odegra rolę rzeźby Zielonego Wędrowca. Następnie
wejdźcie w rolę rzeźbiarzy i uformujcie rzeźbę bohatera. Zielonego Wędrowca. Ukażcie jego
przeżycia podczas wizyty w czerwonej krainie, dodatkowo zadając mu pytania.
3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki
frazeologiczne związane z kolorem czerwonym.
Grupa IV
Zielony Wędrowiec w czasie wędrówki trafił do mroźnej krainy Biała Biel. Zamieszkiwały ją
postacie, które co pewien czas cierpiały na skutek mrozu. Wskazały one bohaterowi drogę do
zielonej krainy, w zamian za co Zielony Wędrowiec podarował im ziarnko czerwonego
piasku. I tak zostali przyjaciółmi.
1) Narysujcie piktogram (symboliczny obrazek) ukazujący krainę Biała Biel.
Odpowiedzcie na pytanie:
- Z czym może kojarzyć się biała kraina? Weźcie pod uwagę ludzkie zachowania, postawy,
wartości.
2) Wybierzcie spośród siebie osobę, która odegra rolę rzeźby Zielonego Wędrowca. Następnie
wejdźcie w rolę rzeźbiarzy i uformujcie rzeźbę bohatera. Zielonego Wędrowca. Ukażcie jego
przeżycia podczas wizyty w białej krainie, dodatkowo zadając mu pytania.
3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki
frazeologiczne związane z kolorem białym.
Grupa V
Zielony Wędrowiec w czasie wędrówki szczęśliwie trafił do upragnionej zielonej krainy.
Przekonał się, że istnieje ona naprawdę. Zaczyna jednak tęsknić za szarą Stworią, ponieważ
czeka tam na niego szara Stworka. Powraca do szarej krainy, ale nikt nie wierzy w jego
słowa, gdyż bohater nie posiada zielonej kropli wody, dowodu istnienia zielonej krainy.
Tymczasem jego słowa potwierdza szpieg Stworian, podążający za Zielonym Wędrowcem
w celu udaremnienia mu wędrówki. Podróż zostaje szczęśliwie zakończona.
1) Narysujcie piktogram (symboliczny obrazek) ukazujący zieloną krainę.
Odpowiedzcie na pytanie:
- Z czym może kojarzyć się zielona kraina? Weźcie pod uwagę ludzkie zachowania, postawy,
wartości.
2) Wybierzcie spośród siebie osobę, która odegra rolę rzeźby Zielonego Wędrowca. Następnie
wejdźcie w rolę rzeźbiarzy i uformujcie rzeźbę bohatera. Zielonego Wędrowca. Ukażcie jego
przeżycia podczas wizyty w zielonej krainie, dodatkowo zadając mu pytania.
3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki
frazeologiczne związane z kolorem zielonym.
3. Prezentacja prac. Każda grupa po przedstawieniu swojego piktogramu, rzeźby i związków
frazeologicznych zaznacza na okręgu etap podróży Zielonego Wędrowca, określając
pojedynczym wyrazem lub wyrażeniem dany etap w symboliczny sposób.
Stworia
Tęczowy Most
Zielona Kraina
Lazuria
Biała Kraina
Czerwona Kraina
Efektem ma być symboliczny wizerunek drogi, która pokonał Zielony Wędrowiec.
4. Podsumowanie - wyciągnięcie wniosków.
Pytania:
- Czym okazała się droga dla Zielonego Wędrowca?
- Czy trudno ją było pokonać? Na czym polegał trud podróży?
- Jak się zakończyła wędrówka?
- Co symbolizuje Tęczowy Most?
- Jakie utwory z motywem podróży poznaliście do tej pory?
5. Dokończ zdanie.
Spektakl Zielony Wędrowiec uczy .....................
6. Zapis tematu lekcji.
Załącznik 1
Grupa I
Zielony Wędrowiec jest mieszkańcem szarej krainy, Stworii. Pewnej nocy śni mu się zielona
kraina. Rano okazuje się, że sam jest cały zielony. Mieszkańcy Stworii ze względu na jego
odmienność odrzucają go. Bohater postanawia więc udowodnić im istnienie zielonej krainy.
Rusza w drogę.
1) Narysujcie piktogram (symboliczny obrazek) ukazujący Stworię.
Odpowiedzcie na pytanie:
- Z czym może kojarzyć się szara kraina? Weźcie pod uwagę ludzkie zachowania, postawy,
wartości.
2) Wybierzcie spośród siebie osobę, która odegra rolę rzeźby Zielonego Wędrowca. Następnie
wejdźcie w rolę rzeźbiarzy i uformujcie rzeźbę bohatera. Zielonego Wędrowca. Ukażcie jego
przeżycia podczas wizyty w szarej krainie, dodatkowo zadając mu pytania.
3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki
frazeologiczne związane z kolorem szarym.
.......................................................................................................................................................
Grupa II
Zielony Wędrowiec w czasie wędrówki trafił do Lazurii, błękitnej krainy. Tam spotkał
ślimaka, który ofiarował mu w swym domku schronienie przed lazurowym deszczem. Zielony
Wędrowiec z wdzięczności za pomoc podarował mu kilka zielonych piór. I tak zostali
przyjaciółmi.
1) Narysujcie piktogram (symboliczny obrazek) ukazujący Lazurię.
Odpowiedzcie na pytanie:
- Z czym może kojarzyć się błękitna kraina? Weźcie pod uwagę ludzkie zachowania,
postawy, wartości.
2) Wybierzcie spośród siebie osobę, która odegra rolę rzeźby Zielonego Wędrowca. Następnie
wejdźcie w rolę rzeźbiarzy i uformujcie rzeźbę bohatera. Zielonego Wędrowca. Ukażcie jego
przeżycia podczas wizyty w błękitnej krainie, dodatkowo zadając mu pytania.
3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki
frazeologiczne związane z kolorem niebieskim.
.......................................................................................................................................................
Grupa III
Zielony Wędrowiec w czasie wędrówki trafił do upalnego Pąsowego Królestwa. Tam spotkał
zrozpaczonego ptaka, który utraciwszy białe pióro (symbol oryginalności), został
zdetronizowany przez poddanych. Zielony Wędrowiec podarował mu więc zielone pióro,
pomagając mu w ten sposób odzyskać tron. W rewanżu ptak sprezentował mu ziarnko
czerwonego piasku. I tak zostali przyjaciółmi.
1) Narysujcie piktogram (symboliczny obrazek) ukazujący Pąsowe Królestwo.
Odpowiedzcie na pytanie:
- Z czym może kojarzyć się czerwona kraina? Weźcie pod uwagę ludzkie zachowania,
postawy, wartości.
2) Wybierzcie spośród siebie osobę, która odegra rolę rzeźby Zielonego Wędrowca. Następnie
wejdźcie w rolę rzeźbiarzy i uformujcie rzeźbę bohatera. Zielonego Wędrowca. Ukażcie jego
przeżycia podczas wizyty w czerwonej krainie, dodatkowo zadając mu pytania.
3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki
frazeologiczne związane z kolorem czerwonym.
.......................................................................................................................................................
Grupa IV
Zielony Wędrowiec w czasie wędrówki trafił do mroźnej krainy Biała Biel. Zamieszkiwały ją
postacie, które co pewien czas cierpiały na skutek mrozu. Wskazały one bohaterowi drogę do
zielonej krainy, w zamian za co Zielony Wędrowiec podarował im ziarnko czerwonego
piasku. I tak zostali przyjaciółmi.
1) Narysujcie piktogram (symboliczny obrazek) ukazujący krainę Biała Biel.
Odpowiedzcie na pytanie:
- Z czym może kojarzyć się biała kraina? Weźcie pod uwagę ludzkie zachowania, postawy,
wartości.
2) Wybierzcie spośród siebie osobę, która odegra rolę rzeźby Zielonego Wędrowca. Następnie
wejdźcie w rolę rzeźbiarzy i uformujcie rzeźbę bohatera. Zielonego Wędrowca. Ukażcie jego
przeżycia podczas wizyty w białej krainie, dodatkowo zadając mu pytania.
3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki
frazeologiczne związane z kolorem białym.
.......................................................................................................................................................
Grupa V
Zielony Wędrowiec w czasie wędrówki szczęśliwie trafił do upragnionej zielonej krainy.
Przekonał się, że istnieje ona naprawdę. Zaczyna jednak tęsknić za szarą Stworią, ponieważ
czeka tam na niego szara Stworka. Powraca do szarej krainy, ale nikt nie wierzy w jego
słowa, gdyż bohater nie posiada zielonej kropli wody, dowodu istnienia zielonej krainy.
Tymczasem jego słowa potwierdza szpieg Stworian, podążający za Zielonym Wędrowcem
w celu udaremnienia mu wędrówki. Podróż zostaje szczęśliwie zakończona.
1) Narysujcie piktogram (symboliczny obrazek) ukazujący zieloną krainę.
Odpowiedzcie na pytanie:
- Z czym może kojarzyć się zielona kraina? Weźcie pod uwagę ludzkie zachowania, postawy,
wartości.
2) Wybierzcie spośród siebie osobę, która odegra rolę rzeźby Zielonego Wędrowca. Następnie
wejdźcie w rolę rzeźbiarzy i uformujcie rzeźbę bohatera. Zielonego Wędrowca. Ukażcie jego
przeżycia podczas wizyty w zielonej krainie, dodatkowo zadając mu pytania.
3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki
frazeologiczne związane z kolorem zielonym.
.......................................................................................................................................................
Załącznik 2
Tęczowy Most

Podobne dokumenty