SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WADY POSTAWY Tok lekcyjny Czynności

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WADY POSTAWY Tok lekcyjny Czynności
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WADY POSTAWY
Miejsce zajęć: sala lekcyjna
Ćwiczący: dziewczęta z klasy sportowej IA
Liczba: 12
Temat: Moja postawa ciała-czy nie mam wady postawy?
Cel ogólny: Rozpoznawanie i nazywanie podstawowych wad postawy. Kontrola zdrowia.
Cele szczegółowe:
− uczeń poznaje sposób oględzin postawy ciała do kontrolowania postawy swojej i koleżanek,
− uczeń umie odróżniać postawy ciała: postawę prawidłową, wadliwą oraz postawę z wadami.
Formy pracy:
Praca w małych grupach, praca indywidualna
Metody pracy:
Wykład
Środki dydaktyczne:
Rzutnik, prezentacja multimedialna, kartki z zadaniami, karty do badania postawy, długopisy,
karimaty
Przebieg zajęć:
Tok lekcyjny
Czynności nauczyciela
Czas Czynności ucznia
1. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Ćwiczenia
organizacyjnoporządkowe.
Zbiórka, powitanie.
Podanie zadań lekcji.
2. Rozmowa
wprowadzająca
na temat
podstawowej
terminologii zajęć.
Postawa prawidłowa - podanie definicji
Dowolna osoba
i prezentacja na wybranej uczennicy.
uczestniczy w pokazie
Postawa wadliwa - wtedy, kiedy pewne
nauczyciela.
elementy odbiegają od wzorca postawy
poprawnej. Odchylenia te są odwracalne.
5min
Wada postawy - zmiana wyprostowanej,
swobodnej pozycji ciała, która
zdecydowanie różni się od ukształtowań
typowych dla danej płci, wieku, budowy
konstytucjonalnej. Wady postawy
są wynikiem zmian patologicznych.
Na lekcji zapoznam uczennice z jedną
10
Uczniowie obserwują
z metod badania postawy ciała. Metoda min prezentację.
to jest bardzo łatwa do przeprowadzenia,
ale też jest dobra, jeśli chodzi
o wykrywanie pewnych odchyleń
postawy. Jej jedynym minusem zdaje
się być subiektywizm oceny.
Badaniu podlegać będą następujące
elementy:
3. Prezentacja
multimedialna
z postawami
wadliwymi oraz
przyczynami ich
powstawania.
Uczennice siedzą
w ławkach. Ubrane
są w strój
2min gimnastyczny (bluzki
są dopasowane,
opinające sylwetkę).
- w płaszczyźnie strzałkowej, czyli
patrząc z boku: głowa, barki, łopatki,
klatka piersiowa, brzuch, plecy,
- w płaszczyźnie czołowej, patrząc
z przodu: barki, klatka piersiowa,
trójkąty talii, kolana,
- w płaszczyźnie czołowej, patrzą z tyłu:
barki, łopatki, kręgosłup, stopy.
2. CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Badanie postawy Na środek wychodzą „specjaliści”
20
ciała.
i pokazują, jak ich koleżanki mają
min
zbadać pierwszy punkt na naszym ciele.
Punktem tym będzie ustawienie głowy.
Przypominamy, żeby pozycja była
naturalna bez napinania mięśniowego.
Następnie dwójka naszych
„specjalistów” pokazuje następny punkt,
jakim jest ustawienie barków i tak po
kolei badają wszystkie punkty na ciele.
Uczennice dobierają
się w pary i badają
siebie nawzajem.
Do swoich kart
wpisują uzyskane
wyniki.
3. CZĘŚĆ KOŃCOWA
Przeprowadzamy rozmowę, aby
1. Podsumowanie
i omówienie lekcji. sprawdzić, jakie wady postawy
zapamiętali uczniowie i czym się one
charakteryzują. Następnie każdy
z uczniów dostaje komplety rysunków.
2. Zadanie pracy
domowej.
Pokaz przykładowych ilustracji,
wytłumaczenie zadania.
5min Uczniowie mają
zaznaczyć
na rysunkach
nieprawidłowości
i odchylenia
w prezentowanych
postawach.
3min W domu na kartce
z bloku technicznego
odbiją sklepienie
swoich stóp
i przynoszą
je na następną lekcję.
Opracowała: Danuta Małachowska -Pardo
LITERATURA
1. „Teoria i metodyka sportu” T. Ulatowski Sport i Turystyka.
2. Podstawy teoretyczne programu „Trzymaj formę” Warszawa 2009r.
3. „Korekta wada postawy”, M. Kutzner-Kozińska.