Słuchanie legendy pt.: „O tym jak powstało godło polskie”.

Transkrypt

Słuchanie legendy pt.: „O tym jak powstało godło polskie”.
Scenariusz zajęć dla dzieci 5 - letnich.
Temat: Słuchanie legendy pt.: „O tym jak powstało godło polskie”.
Cel poznawczy:
-zapoznanie z symbolami narodowymi: godło Polski, zapoznanie z legendą
związaną z powstaniem państwa polskiego.
Cel kształcący:
-utrwalenie wybranych zabytków Warszawy zabytków Warszawy, rozwijanie
słuchu fonematycznego, utrwalenie słów wiersza „Ojczyzna”W.
Domeradzkiego, utrwalenie liczebników porządkowych, ćwiczenia oddechowe.
Cel wychowawczy:
-wdraŜanie do poszanowania symboli narodowych, budzenie uczucia miłości i
przywiązania do własnej ojczyzny, wdraŜanie do przestrzegania praw i
obowiązków.
Metody:
- słowna
- czynna
- oglądowa
Formy:
Praca indywidualna i z całą grupą.
Pomoce i środki dydaktyczne: ilustracje głównych miast polskich, mapa
Polski, ilustracje do legendy, obrazki waŜniejszych miejsc i zabytków
Warszawy, chorągiewka biało-czerwona dla kaŜdego dziecka, karta pracy,
serwetki papierowe.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa Przyjazny gest.
Nauczycielka włącza utwór F. Szopena. Dzieci spacerują
spokojnie i wykonują polecenia wypowiadane przez nauczycielkę:
- uśmiechnij się do kolegi,
- przywitaj się uprzejmie,
- pogłaszcz kolegę po policzku,
- przytul kolegę lub koleŜankę,
- spójrz koledze w oczy.
2. Powitanie-Iskierka przyjaźni.
3. Ustawienie w kole, śpiew piosenki „Polskie ABC”
4. Słuchanie legendy opowiadanej przez nauczyciela.
5. Rozmowa na temat legendy.
• Wyjaśnienie niezrozumiałych pojęć i zwrotów.
• Udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela dotyczące treści legendy.
6. Oglądanie godła Polski.
• Opisywanie jego wyglądu; wyjaśnienie, dlaczego właśnie orzeł znalazł
się w godle.
• Wyjaśnienie, w jakich miejscach moŜna spotkać godło państwowe.
7. Rebus fonetyczny: „Z jakiego pochodzą dzieci?”
Nauczyciel pokazuje sylwety chłopca i dziewczynki, prosi, aby dzieci odgadły,
z jakiego kraju oni pochodzą. Dzieci róŜnicują pierwsze głoski w nazwach
przedmiotów przedstawionych na obrazkach, łączą je po przypomnieniu
wszystkich podanych głosek przez nauczyciela i odgadują nazwę kraju. Np.
pies, oko, lalka, sanki, kot, arbuz – Polska.
− Jak nazywa się nasz kraj?
− JeŜeli nasz kraj nazywa się Polska, to kim my jesteśmy?
− Jakim językiem się porozumiewamy?
− Jak nazywa się stolica Polski?
Recytacja wiersza W. Domeradzkiego „Ojczyzna”
8. Słuchanie hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.
• Wyjaśnienie, w jakich okolicznościach moŜna go usłyszeć.
• Omówienie zasad zachowania się podczas słuchania i śpiewania hymnu;
• Wyjaśnienie znaczenia wypowiedzeń: Mieszkamy w Polsce. Jesteśmy
Polakami.
9. Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał – Polska.
Dzieci maszerują w róŜnych kierunkach sali podczas wypowiadania przez
nauczyciela dowolnych słów. Kiedy usłyszą słowo: Polska, muszą jak
najszybciej unieść do góry chorągiewkę.
10. Zabawa dydaktyczna Poznajemy nasz kraj.
Nauczyciel przygotowuje obrazki dotyczące róŜnych regionów Polski oraz
nagrania odgłosów kojarzących się z wybranymi miejscami Polski, a dzieci –
po odgadnięciu miejsca – wskazują odpowiednie zdjęcia lub obrazki.
• Odczytanie nazw: Bałtyk, Kraków, Tatry, Warszawa, Gdańsk i umieszczenie
ich przy odpowiednich zdjęciach.
11. Ćwiczenia oddechowe - dzieci otrzymują białe i czerwone serwetki. Kiedy
słyszą utwór F. Szopena poruszają się rytmicznie po sali po sali , kiedy
muzyka milknie dmuchają na serwetki.
12. Zabawa „Który z kolei?”
Nauczyciel układa w szeregu herby róŜnych miast, pośród nich jest herb
stolicy Polski. Zadaniem ich jest udzielenie odpowiedzi na pytanie: Który z
kolei jest herb Warszawy? Za kaŜdym razem nauczyciel układa szereg z
herbów w inny sposób.
13. Dzieci powtarzają rymowankę jednocześnie wytupując, wyklaskując i
uderzając w kolana.
„Jesteśmy Polakami i
w Polsce mieszkamy”
14. Karty pracy-ćwiczenie percepcji wzrokowej.
15. Taniec podlaski „śuraw”.
Opracowała: Klaudia Kamecka