Warszawa w legendzie

Transkrypt

Warszawa w legendzie
Scenariusz zajęć integralnych
Dzień aktywności klasa II b
Prowadząca zajęcia: Mariola Zimna
Temat bloku: Moja Ojczyzna
Temat dnia: Warszawa w legendzie
Termin zajęć: 14.11. 2008r.
Cele ogólne:
- poznanie znaków rzymskich I - XII
- utrwalanie pisowni nazw miast i rzek wielką literą
- poznanie herbu Warszawy i legendy związanej z powstaniem stolicy
- kształcenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem
- nabywanie umiejętności budowania kilkuzdaniowej wypowiedzi na określony temat
- rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej
Cele operacyjne:
Uczeń:
-
-
przyporządkuje liczbom arabskim znaki rzymskie (przynajmniej 8 z 12 przykładów)
70% uczniów zaznaczy na mapie połoŜenie Warszawy i rzekę Wisłę, zapisze nazwy
uwzględniając pisownię wielką literą
70% uczniów prawidłowo opisze ilustrację przedstawiającą herb Warszawy
uczniowie udzielą prawidłowej odpowiedzi na 3 z 4 pytań dotyczących czasu i
miejsca akcji, głównych bohaterów legendy oraz wskazania właściwego źródła
informacji
3 z 4 grup prawidłowo ułoŜy z rozsypanki wyrazowej tytuł ilustracji
opowie treść legendy fragmentami lub w całości
zaśpiewa piosenkę i zilustruje ją ruchem
wykona płaskorzeźbę przedstawiającą herb wybranej miejscowości
Metody pracy:
-
słowna – rozmowa
oglądowa – pokaz, obserwacja
działania praktyczne
aktywizujące-„ burza mózgów”
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita
- grupowa jednolita, zróŜnicowana
Środki dydaktyczne:
- Rebus
- Mapa fizyczna Polski
- Wizerunek herbu Warszawy
- Wizerunek herbu Poznania
- Wizerunek herbu Tarnowa Podgórnego
- Ilustracje do legendy
- Podręcznik – tekst legendy W. Chotomskiej „Wars i Sawa”
- Karty pracy z zadaniami
- Płyta z piosenką „Na warszawskim moście”
- Karty pracy z zadaniami matematycznymi - Matematyka, kształcenie zintegrowane w
klasie 2, część 1.
- Rysunki z wizerunkami herbów do prac plastycznych
Zapis w dzienniku:
Znaki rzymskie. Opowiadanie legendy o Warszawie na podstawie tekstu „Wars i Sawa”
oraz kolejności wyodrębnionych zdarzeń. Wielka litera w nazwach miast i rzek. Improwizacja
ruchowa piosenki „Na warszawskim moście”. Wykonanie płaskorzeźby: herb wybranej
miejscowości. Znaki rzymskie.
Przebieg zajęć
Poznanie
znaków
rzymskich.
Zapisywanie
liczb przy
pomocy
znaków
rzymskich od IXII.
Warunki
pobudzające
do
aktywności
Karty pracy
Zadania dla uczniów Czynności
uczniów
Obszary
aktywności
Poznawanie znaków
rzymskich.
Przyporządkowywanie
liczbom odpowiednich
znaków rzymskich.
Uczniowie
matematyczna
poznają znaki,
którymi
posługiwali się
Rzymianie.
Przyporządkowują
liczbom arabskim
odpowiadające im
znaki rzymskie .
Rozwiązywanie
rebusu i
wypowiadanie
się na temat
miasta
Warszawy.
Wskazywanie
na mapie
połoŜenia
Warszawy oraz
Wisły. Wielka
litera w
nazwach miast i
rzek.
Rebus.
Rozwiązywanie
rebusu. Wypowiadanie
się na temat
Warszawy.
Uczniowie
polonistyczna
rozwiązują rebus i
wypowiadają się
na temat
Warszawy
Mapa fizyczna
Polski.
Karta pracy z
mapką.
Wskazanie i
zaznaczenie połoŜenia
Warszawy i rzeki
Wisły na mapie.
Dzieci zaznaczają społecznopołoŜenie
przyrodnicza
Warszawy i Wisły
na mapkach
konturowych
Polski.
Wypowiadanie
się na temat
wyglądu herbu
Warszawy.
Wizerunek
herbu
Warszawy.
Ustnie opisze co jest w
herbie Warszawy.
WyróŜni
charakterystyczne
cechy postaci.
Opisywanie herbu
Warszawy.
Uczniowie
oglądają
wizerunek herbu i
wypowiadają się
na temat
Karty pracy.
Opisywanie
herbu
Warszawy.
Odczytanie
treści legendy
przez
nauczyciela.
Treść legendy
„Wars i Sawa”
W.
Chotomskiej.
Wysłuchanie treści
legendy i wyjaśnianie
niezrozumiałych
wyrazów.
polonistyczna
Uczniowie
uzupełniają zdania
z lukami, Układają
opis z rozsypanki
zdaniowej, kończą
rozpoczęte zdania.
Nauczyciel czyta
głośno treść
legendy, a
uczniowie –
słuchają i
wyjaśniają
niezrozumiałe
polonistyczna
wyrazy
Sprawdzenie
zrozumienia
treści legendy.
Karty pracy
Ciche czytanie ze
zrozumieniem.
Zaznaczanie właściwej
odpowiedzi.
Uczniowie czytają polonistyczna
cicho i zaznaczają
właściwe
odpowiedzi.
Układanie
rozsypanki
wyrazowej.
Nadawanie
tytułów
ilustracjom .
Zaśpiewanie
piosenki i
zilustrowanie
jej ruchem.
Ilustracje.
Rozsypanka
wyrazowa.
Porządkowanie
rozsypanki wyrazowej
i nadawanie tytułów
ilustracjom.
Uczniowie w
polonistyczna
grupach odczytują
wyrazy i nadają
tytuł ilustracjom.
Płyta z
nagraniem
piosenki
„Warszawskie
mosty”.
Zdania
ułoŜone
zgodnie z
kolejnością
zdarzeń.
Ruchowe
inscenizowanie słów
piosenki.
Uczniowie
muzycznozaśpiewają
ruchowa
piosenkę i
uczestniczą w
zabawie ruchowej.
Uczniowie
polonistyczna
opowiadają
fragmentami lub w
całości treść
legendy zgodnie z
kolejnością
zdarzeń. Ocena
uczniów.
Opowiadanie
treści legendy
przez uczniów.
Rozpoznawanie
herbów
najbliŜszych
miejscowości:
Poznania,
Tarnowa
Podgórnego.
Wykonanie
płaskorzeźby
wybranego
herbu.
Rysunki
herbów
najbliŜszych
miejscowości.
Gazetka
lokalna
„Sąsiadka”.
Plastelina.
Opowiadanie treści
legendy fragmentami
lub w całości.
Rozpoznawanie herbu
Poznania i Tarnowa
Podgórnego.
Zwrócenie uwagi na
poszczególne
elementy i kolory.
Uczniowie
rozpoznają herby
najbliŜszych
miejscowości.
Wybierają
dowolny herb i
wykonują
płaskorzeźbę z
plasteliny.
plastycznotechniczna