wzór konspektu szkolenia przebieg szkolenia

Transkrypt

wzór konspektu szkolenia przebieg szkolenia
WZÓR KONSPEKTU SZKOLENIA
TEMAT WARSZTATU
CELE
GRUPA DOCELOWA
CZAS TRWANIA
WARSZTATU
POTRZEBNE
MATERIAŁY
ŻRÓDŁO WARSZTATU
Płeć kulturowa - gender
• Rozpoznanie różnic między płcią kulturową a płcią biologiczną
• Identyfikacja ról typowych dla kobiet i mężczyzn w obrębie danej kultury
• Poznanie negatywnych skutków stereotypów odczuwalnych przez jednostkę bądź
całość społeczeństwa
• Zaznajomienie się z pojęciem kulturowo uwarunkowanej dyskryminacji na tle płci i
związanej z nią przemocą
Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna
1 h 30 min
Arkusze papieru, mazaki
„Podręcznik świadomości genderowej” Stowarzyszenie Amnesty International, Warszawa,
2006
Użyte skróty:
OU- osoba uczestnicząca w zajęciach
OP- osoba prowadząca zajęcia
PRZEBIEG SZKOLENIA
NAZWA ĆWICZENIA
Rozgrzewka
OPIS ĆWICZENIA
CZAS
POTRZEBNE
MATERIAŁY
Omów w skrócie pojęcia płeć biologiczna i płeć kulturowa 5 min Arkusze
(oba pojęcia powinny być zapisane na arkuszu papieru bądź
papieru,
wyświetlone na projektorze przed rozpoczęciem sesji)
mazaki
PŁEĆ KULTUROWA (GENDER)
Odnosi się do przywilejów socjalnych oraz perspektyw, które
wynikają z faktu bycia kobietą bądź mężczyzną, a także do relacji
pomiędzy kobietami i mężczyznami, dziewczynkami i chłopcami,
jak również do relacji istniejących w kręgu samych kobiet i samych
mężczyzn. Wyżej wspomniane przywileje, perspektywy oraz relacje
generowane są przez dane społeczeństwo i nabywane w procesie
socjalizacji.
Quiz: płeć
biologiczna a płeć
kulturowa
PŁEĆ BILOGICZNA (SEX)
Odnosi się do biologicznej klasyfikacji na osobniki płci męskiej oraz
osobniki płci żeńskiej
Sesję można rozpocząć od wysłuchania popularnej piosenki, która 15
jest przykładem, że stereotypy nie należą do przeszłości i dalej min
funkcjonują we współczesnej kulturze.
Fakultatywnie:
przygotowana
piosenka oraz
sprzęt do jej
Poproś osoby uczestniczące, by stanęły w kręgu. Wyjaśnij,
że będziesz wyczytywać różne stwierdzenia. Jeżeli OU uznają,
że dotyczą one płci biologicznej (s), wykonują pojedynczy podskok.
Jeżeli uznają, ze dotyczą one płci kulturowej (g), kucają.
Przeczytaj następujące stwierdzenia:
• Kobiety rodzą dzieci, mężczyźni nie rodzą dzieci (s)
• Małe dziewczynki są łagodne i nieśmiałe; chłopcy
są twardzi i zuchwali (g)
• W wielu krajach kobiety zarabiają 70 % tego, co mężczyźni
(g)
• Kobiety mogą karmić piersią; mężczyźni do karmienia
potrzebują butelki (s)
• Kobiety są odpowiedzialne za wychowanie dzieci (g)
• Mężczyźni podejmują decyzje w domu (g)
• W starożytnym Egipcie mężczyźni zostawali w domu i tkali
a kobiety dbały o rodzinny interes (g)
• Chłopcy przechodzą mutację w okresie dojrzewania,
a dziewczynki nie (s)
• Kobietom zabrania się wykonywania niebezpiecznych prac
np. w górnictwie; mężczyźni pracują w takich warunkach
na własne ryzyko (g)
• Policjanci w większości krajów to przeważnie mężczyźni (g)
• Na stanowiskach prezydentów, członków parlamentu
oraz menadżerów jest mniej kobiet niż mężczyzn (g)
Poproś osoby uczestniczące, żeby usiadły. Zapytaj co rozumieją
podpoję ciem kulturowo uwarunkowana rola. Podsumuj wspólna
próbę zdefiniowania w/w pojęcia, zwracając szczególną uwagę
na fakt, że sposób definiowania kulturowo uwarunkowanych ról jest
jednym z konstytutywnych elementów każdej kultury,
w której kobiety często pełnią funkcje drugorzędne w stosunku do
mężczyzn.
Scenka/pantomima Podziel OU na cztero- bądź pięcioosobowe grupy. Daj każdej grupie 30
kartkę z jednym z napisów: W BIURZE, W DOMU, W SKLEPIE, min
NA ULICY, W SZPITALU. Poproś każdą grupę o przygotowanie scenki,
która prezentowałaby typowe, uwarunkowane kulturowo i utrwalone
przez stereotypy role kobiet i mężczyzn w danych sytuacjach.
OU powinny starać się zawrzeć w swojej scence możliwie jak
najwięcej różnorodnych przykładów stereotypowego podziału. Może
być to np. reklama telewizyjna prezentująca kobietę w typowej
dla niej roli. Określ czas na przygotowanie scenek. Po prezentacji
każdej scenki zachęć uczestników do jej omówienia. Zaplanuj na to
odpowiednią ilość czasu. Po obejrzeniu wszystkich scenek zainicjuj
dyskusję na poniższe tematy:
• W jaki sposób zaprezentowane wcześniej stereotypy oraz
uwarunkowane kulturowo role mogą prowadzić
do dyskryminacji?
odtworzenia
Improwizacja/
odwrócenie ról
Ćwiczenie
wyciszające
emocje: krąg
• Jaki wpływ na życie kobiet mogą mieć te stereotypy
i związane z nimi przejawy dyskryminacji?
Podziel OU na czteroosobowe grupy. Przeprowadź krótką burzę 30
mózgów na temat ludowych opowieści, mitów, których głównym min
bohaterem jest kobieta bądź mężczyzna. Poproś każdą grupę
o wybranie jednej opowieści, w oparciu o którą będą pracować
podczas zajęć.
Wyjaśnij, że mają 10 minut na przygotowanie 3-minutowej scenki,
w której wszystkie żeńskie postacie stają się postaciami męskimi,
a męskie żeńskimi, na podstawie wybranej przez nich opowieści.
Podkreśl, że tylko ich płeć ulega zmianie, fabuła opowieści
pozostaje ta sama. Zwróć uwagę na fakt, że ich zadaniem
jest przedstawienie 3-minutowej scenki, a nie całej opowieści.
OU powinny wybrać jeden z kluczowych jej momentów,
w którym występują zarówno męskie jak i żeńskie postacie. Daj
OU czas na przygotowanie scenek. Powiedz, że poprosić każdą
z grup o zaprezentowanie scenki. Prezentujący powinni rozpocząć
swoje wystąpienie od krótkiego wprowadzenia oraz wyjaśnienia,
kto gra jaką postać. Poinformuj, że podczas prezentowania scenek
przez kolejne grupy, pozostałe OU stają się widownią.
Po obejrzeniu każdej scenki zaproś OU do jej omówienia.
Postarajcie się odpowiedzieć na następujące pytania:
• Czy społeczeństwo zaakceptowałoby kobietę/mężczyznę
zachowujących się w sposób zaprezentowany w scence?
Dlaczego tak/nie?
• Jakie zmiany musiałyby dokonać się w społeczeństwie,
żeby takie zachowania zostały zaakceptowane? (np.
z którymi stereotypami należałoby się w takim przypadku
zmierzyć?)
• Co możemy zrobić jako jednostki i jako społeczeństwo,
żeby stawić czoła tym stereotypom?
Podsumuj:
Kulturowo uwarunkowane role powstają i ulegają ciągłym zmianom
w każdej epoce, w ramach każdej klasy społecznej, wśród
reprezentantów różnych ras i kultur. Wszyscy możemy wziąć
na siebie odpowiedzialność ich dekonstruowania i odegrać ważną
rolę w tworzeniu nowego sposobu rozumienia kwestii, co to znaczy
być przedstawicielem płci żeńskiej lub płci męskiej, w tym samym
walczyć z dyskryminacją.
OU formują krąg i zaczynają kręcić się dookoła własnej osi. Każda
10
osoba podaje tytuł opowieści, którą chciałaby napisać. Opowieść
min
powinna dotyczyć kobiety stawiającej czoło stereotypom.