Nie chodzi tutaj tylko o Fergusona, ale również o wiele innych
osób, wypowiadających się na łamach gazet czy w telewizji”.
Ciśnienie zdawało się rosnąć z każdym dniem, lecz nagle, jak
za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszystko zaczęło się
znów układać. Najpierw David wszedł na boisko z ławki rezerwowych w meczu z Rumunią, a następnie zagrał w kolejnym
spotkaniu, przeciwko Kolumbii. Wtedy pokazał klasę, zdobywając wspaniałą bramkę z rzutu wolnego, a jego drużyna wygrała
2:0. Dobra passa była jednak chwilowa. Forma Beckhama sprawiła, że znalazł się w wyjściowym składzie na potyczkę z Argentyną. Chwilę po rozpoczęciu drugiej połowy spotkania David
został sfaulowany przez kapitana Argentyny, Diega Simeone,
i w bardzo głupim rewanżu, leżąc na boisku, uderzył go piętą
w łydkę. Simeone natychmiast padł na murawę w teatralnym geście, udając niesamowity ból. Oczywiście, patrząc na to obecnie,
nie ma najmniejszych wątpliwości co do aktorstwa Argentyńczyka, jednak cel został osiągnięty i David zobaczył czerwoną
kartkę, zmuszającą go do opuszczenia boiska. Nikt nie potrafił
zrozumieć, dlaczego cała sytuacja nie zakończyła się tylko żółtą kartką, ostrzeżeniem, które byłoby odpowiednim wymiarem
kary za takie zachowanie.
W tamtym feralnym momencie los Anglii (oraz Davida) został przypieczętowany. Pozostałych dziesięciu członków drużyny wspięło się na wyżyny swoich możliwości, lecz mecz zakończył się remisem 2:2, a Argentyna okazała się lepsza w serii rzutów karnych, wygrywając 4:3. Anglia nie tylko przegrała mecz
– straciła również szanse na zdobycie Pucharu Świata. Glenn
Hoddle był wściekły, jego wcześniejsze ostrzeżenia, że David
powinien zacząć panować nad swoim zachowaniem, poszły na
marne, a konsekwencje braku kontroli były już znane wszystkim.
Punkt widzenia Hoddle’a był całkowicie niezrozumiały,
a wskazanie zachowania Beckhama jako punktu zwrotnego meczu obróciło się przeciwko Davidowi. Pozostali obserwatorzy
nie byli zaskoczeni. Sir Bobby Charlton wystarczająco długo
przebywał w świecie futbolu, aby wiedzieć, jak zareagują fani,
i starał się działać zapobiegawczo. „Nie można rzucić go na
pożarcie wilkom – apelował. – Widziałem się z nim chwilę po
meczu i był wyraźnie przybity. Zdał już sobie sprawę, co uczynił. Nie oglądałem żadnych powtórek, ale David Beckham został sfaulowany, zareagował lekkim kopnięciem, za co otrzymał
czerwoną kartkę. To wszystko działo się po wspaniałej pierwszej połowie dla Anglii i z pewnością trudno się gra w osłabieniu przeciwko jednej z najlepszych drużyn na świecie. Wszyscy
doskonale wiedzą, jakie były konsekwencje takiego zachowania.
To młody chłopak i już zapłacił za to wysoką cenę. Jestem pewien, że będzie miał okazję pokazać na kolejnych mistrzostwach