Bajki mądrej Sowy. Scenariusz spotkania biblioterapeutycznego dla

Transkrypt

Bajki mądrej Sowy. Scenariusz spotkania biblioterapeutycznego dla
Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu
Filia w Świdnicy
Agnieszka Nawrocka
Scenariusz spotkania biblioterapeutycznego
dla dzieci i uczniów
niepełnosprawnych intelektualnie
Temat: Bajki mądrej sowy
Czas trwania: 20 minut
Cele:
- zapoznanie dzieci z treścią bajki Czerwony Kapturek
- ćwiczenie umiejętności koncentracji uwagi
- rozwijanie twórczej wyobraźni dzieci
Metody: pogadanka, rozmowa,
Pomoce dydaktyczne: pacynka sowa, woreczek, książka Czerwony Kapturek, tekst zagadki o
sowie, tekst wierszyka o sowie, tekst Piosenki Czerwonego Kapturka, zakładki do książki
Przebieg spotkania
1. Powitanie dzieci. Przedstawienie celu spotkania
Prowadząca przedstawia siebie i swój zawód (pracuje w bibliotece, która nazywana jest
domem książek). Informuje dzieci, że poznają ciekawą bajkę, w której występują ludzie i
zwierzęta.
2. Ćwiczenie sensoryczne
Prowadząca wyjmuje z torby przygotowany woreczek, w którym została ukryta pacynka
sowy. Dzieci kolejno dotykają go rękoma i starają się odgadnąć nazwę schowanego w nim
przedmiotu.
3. Rozwiązanie zagadki o sowie
Prowadząca recytuje zagadkę o sowie
Ten ptak dobrze widzi w nocy,
bo ma bardzo wielkie oczy.
Nocą lata i poluje
i posępnie pohukuje.
4. Powitanie dzieci przez mądrą Sowę
1
Prowadząca wyjmuje z woreczka pacynkę sowy, która wita się kolejno z każdym dzieckiem i
prosi je o podanie imienia. Następnie prowadząca opowiada o życiu sowy, a potem recytuje
wiersz:
Świeci w lesie oczu dwoje,
lecz ja wcale się nie boję.
Właśnie przyszło mi do głowy,
by przeczytać bajkę sowy.
5. Zapoznanie dzieci z treścią rymowanej bajki o Czerwonym Kapturku.
Prowadząca czyta bajkę odwróconą ilustracjami w stronę dzieci, którą trzyma mądra Sowa.
6. Rozmowa kierowana
Dzieci odpowiadają na pytania (przykładowe):
- Co dziewczynka miała włożone na głowę?
- Do kogo mama wysłała ją z koszyczkiem?
-Co Czerwony Kapturek niósł chorej babci w koszyczku?
- Kogo spotkała w lesie?
- Co zrobił wilk z babcią, a potem z Czerwonym Kapturkiem?
- Kto uratował babcię i jej wnuczkę?
7. Słuchanie piosenki o Czerwonym Kapturku
Prowadząca śpiewa piosenkę. Dzieci klaszczą rytmicznie w takt melodii.
Nie Mruczek, nie Burek, nie jeż, nie ptak.
Czerwony Kapturek to ja zwę się tak.
Mam warkoczyk, modre oczki,
buzię mam jak mak.
Nie Mruczek, nie Burek, nie jeż, nie ptak.
Czerwony Kapturek to ja zwę się tak.
W tym domku przy mamie mój cały świat,
nie psocę, nie kłamię, a mam siedem lat.
Śpiewam piosnki, nie znam troski,
kocham cały świat.
Pobiegnę na wzgórek, a las mi gra.
Czerwony Kapturek, to ja, właśnie ja.
8. Zakończenie spotkania.
Sowa żegna się kolejno z każdym dzieckiem i wręcza na pamiątkę zakładkę do książki
wykonaną przez prowadzącą.
2