Szablon dla tlumaczy
Transkrypt
Szablon dla tlumaczy
Lekcja 8, 9 i 10 Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna Konspekt lekcji „Poczta elektroniczna” Temat: Poczta elektroniczna Czas: 3x45 minut Uczeń powinien znać pojęcia: Uczeń powinien posiadać umiejętności: uruchamianie klienta poczty elektronicznej, zapisywanie i wyszukiwanie plików Cele lekcji: Uczeń: • Potrafi wytłumaczyć znaczenie terminów związanych z kontem poczty elektronicznej. • Umie scharakteryzować metody stosowane przy łamaniu haseł. • Potrafi wyjaśnić przyczyny błędów, jakie są popełniane przy definiowaniu haseł. • Zna sposoby konstruować haseł łatwych do zapamiętania, a trudnych do złamania. • Wymienia rodzaje informacji, które trzeba umieścić w liście elektronicznym. • Wyjaśnienia zasady ochrony prywatności korespondencji elektronicznej. • Wyjaśnienia możliwości, jakie stwarza przesyłanie plików wraz z listami elektronicznymi. • Zna ograniczenia związane z przesyłaniem załączników do listów. • Umie wysłać list z załącznikiem i zapisać załącznik otrzymany wraz z listem. • Zna przeznaczenie książki adresowej programu pocztowego. • Potrafi dodawać i porządkować informacje w książce adresowej. • Wymienia możliwości, jakie daje grupowanie adresów. • Zna zasady dodawania adresów do grupy. • Potrafi tworzyć grupy adresów. • Potrafi wysyłać listy do grupy. • Potrafi ozdobić list elektroniczny papeterią. • Potrafi zaprojektować papeterię. Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie. Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja. Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe. Przebieg lekcji: 1. Część organizacyjna • Sprawdzenie obecności. • Zapisanie tematu w dzienniku. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji • Sprawdzenie prawidłowego stosowania terminów portal, katalog, wyszukiwarka. • Sprawdzenie umiejętności wykorzystywania w praktyce różnic w funkcjonowaniu katalogów i wyszukiwarek. • Sprawdzenie biegłości w obsłudze czytnika grup dyskusyjnych, poprawność uczestnictwa w dyskusji. Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji • Celem lekcji jest zapoznanie uczniów zasadami korzystania z poczty elektronicznej i ochroną jej przed dostępem osób niepowołanych. Podanie nowego materiału • Omówienie roli poczty elektronicznej jako narzędzia do komunikowania. • Wytłumaczenie znaczenia terminów klient pocztowy, identyfikator użytkownika, hasło do konta pocztowego, adres serwera smtp, adres serwera pop3. • Wyjaśnienie roli hasła do konta pocztowego. • Zwrócenie uwagi na konsekwencje, jakie może spowodować uzyskanie dostępu do skrzynki pocztowej przez osoby nieupoważnione. • Omówienie metod najczęściej stosowanych w celu poznania hasła. • Wyjaśnienie zasad konstruowania dobrych haseł. • Wyjaśnienie znaczenia pól, które znajdują się w formularzu listu elektronicznego. • Omówienie zasady ochrony prywatności korespondencji. • Wytłumaczenie zasad przesyłania plików w postaci załączników do poczty elektronicznej. • Sprawdzenie w praktyce, jak przebiega załączanie pliku do listu i zapisywanie załącznika otrzymanego wraz z listem. • Omówienie ułatwień stwarzanych przez książkę adresową. • Wyjaśnienie celu tworzenia grup adresów i sprawdzenie w praktyce, jak funkcjonuje grupa jako adresat listów. • Zapoznanie z możliwościami ozdabiania listów elektronicznych. • Kolejność pracy przy wykonywaniu własnego projektu papeterii. Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania • Podaj dane jakie są niezbędne do skonfigurowania klienta poczty elektronicznej. Utwórz nowe konto w programie Outlook Express. Skonfiguruj program Outlook Express jako klienta poczty elektronicznej. • Podaj jak zmienia się liczba możliwych do ułożenia 2 znakowych haseł w zależności od zestawu znaków, których można użyć w haśle. • Podaj jak zmienia się liczba możliwych do ułożenia 8 znakowych haseł w zależności od zestawu znaków, których można użyć w haśle. • Napisz i wyślij list sam do siebie. • Odbierz list elektroniczny. • Odpowiedz na list elektroniczny. • Zapoznaj się z przeznaczeniem folderów programu Outlook Express. • Usuń list. • Wyślij list z załącznikiem do siebie. • Zapisz załącznik otrzymany wraz z listem. • Dopisz adres do ksiązki adresowej Outlook Express. • Utwórz grupę w książce adresowej. • Wysyłają list do grupy. • Piszą list na kolorowej papeterii Outlook Express. • Projektują nową papeterię. W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia: • Zapisują na kartce dane niezbędne do skonfigurowania klient poczty elektronicznej. Uruchamiają Outlook Express. Zakładają nowe konto. pisują: nazwę nadawcy listu, adres skrzynki pocztowej, nazwy serwerów pocztowych, nazwę konta. • Wyliczają ile różnych haseł 2 znakowych można wygenerować z: samych cyfr, samych liter, cyfr i liter, cyfr oraz małych i wielkich liter i znaków !@#$%^&*_?. • Wyliczają ile różnych haseł 8 znakowych można wygenerować z: samych cyfr, samych liter, cyfr i liter, cyfr oraz małych i wielkich liter i znaków !@#$%^&*_?. • Uruchamiają Outlook Express. Wyświetlają formularz do wpisywania listu. Wpisują: adres odbiorcy, temat i treść listu. Wysyłają list. • Uruchamiają Outlook Express. Klikają napis Skrzynka odbiorcza. Klikają nagłówek odebranego listu. Czytają jego treść. • Otwierają Skrzynkę Odbiorczą programu Outlook Express. Klikają ikonę Odpowiedz. Wpisują treść odpowiedzi. Klikają przycisk Wyślij. • Uruchamiają program Outlook Express. Sprawdzają zawartość folderów programu Outlook Express. Podają ich przeznaczenie. • Uruchamiają program Outlook Express. Wyświetlają zawartość foldera Skrzynka Odbiorcza. Zaznaczają list przeznaczony do usunięcia. Naciskają klawisz Del. Wyświetlają zawartość folderu Elementy usunięte. Ponownie zaznaczają nagłówek listu. Naciskają klawisz Del. • Uruchamiają Outlook Express. Wyświetlają formularz do wpisywania listu. Wpisują: adres odbiorcy, temat i treść listu. Wybierają polecenia: Wstaw, Plik załącznika. Dołączają do listu plik. Klikają przycisk Wyślij. • Uruchamiają Outlook Express. Odbierają list. Klikają napis Skrzynka odbiorcza. Klikają nagłówek odebranego listu. Klikają spinacz widoczny w dolnej części okna. Wybierają polecenie Zapisz załączniki. Posługując się oknem Zapisywanie załączników wybierają, które załączniki i gdzie mają zostać zapisane. Klikają przycisk Zapisz. • Uruchamiają program Outlook Express. Klikają przycisk Adresy. W oknie Książka adresowa klikają przycisk Nowy. Z menu Nowy wybierają Nowy kontakt. Wpisują dane zgodnie z ćwiczeniem 5.11 z podręcznika. Klikają przycisk OK. • Uruchamiają program Outlook Express. Wyświetlają okno Książka adresowa. Wpisują dane zgodnie z ćwiczeniem 5.13 z podręcznika. • Uruchamiają program Outlook Express. Postępują zgodnie z opisem do ćwiczenia ćwiczeniem 5.14 z podręcznika. • Uruchamiają program Outlook Express. Postępują zgodnie z opisem do ćwiczenia ćwiczeniem 5.15 z podręcznika. • Uruchamiają program Outlook Express. Postępują zgodnie z opisem do ćwiczenia ćwiczeniem 5.17 z podręcznika. Czynności końcowe • Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń. • Ocena pracy uczniów. • Samoocena uczniów. • Omówienie najciekawszych spostrzeżeń. Zakończenie lekcji • Podanie tematu następnej lekcji. Ćwiczenia Ćwiczenie 5.1. Znajdź w poprawnie skonfigurowanym programie Outlook Express wszystkie dane, które zostały wpisane dla danego konta. Zapisz je w zeszycie. Ćwiczenie 5.2. Wyjaśnij jakie znaczenie ma nazwa użytkownika. Zmień w niej jedną literę. Spróbuj wysłać list do siebie i odebrać go. Zaobserwuj czy wyświetlane są komunikaty o błędach. Zapisz je w zeszycie wraz z opisem po jakiej zmianie wystąpiły. Przywróć dotychczasowe ustawienia. Spróbuj wysłać list do siebie i odebrać go. Ćwiczenie 5.3. Wyjaśnij jakie znaczenie ma: adres poczty elektronicznej. Zmień w niej jedną literę. Spróbuj wysłać list do siebie i odebrać go. Zaobserwuj czy wyświetlane są komunikaty o błędach. Zapisz je w zeszycie wraz z opisem po jakiej zmianie wystąpiły. Przywróć dotychczasowe ustawienia. Spróbuj wysłać list do siebie i odebrać go. Ćwiczenie 5.4. Wyjaśnij jakie znaczenie ma: nazwa serwera SMTP. Zmień w niej jedną literę. Spróbuj wysłać list do siebie i odebrać go. Zaobserwuj czy wyświetlane są komunikaty o błędach. Zapisz je w zeszycie wraz z opisem po jakiej zmianie wystąpiły. Przywróć dotychczasowe ustawienia. Spróbuj wysłać list do siebie i odebrać go. Ćwiczenie 5.5. Wyjaśnij jakie znaczenie ma: nazwa serwera POP3. Zmień w niej jedną literę. Spróbuj wysłać list do siebie i odebrać go. Zaobserwuj czy wyświetlane są komunikaty o błędach. Zapisz je w zeszycie wraz z opisem po jakiej zmianie wystąpiły. Przywróć dotychczasowe ustawienia. Spróbuj wysłać list do siebie i odebrać go. Ćwiczenie 5.6. Wyjaśnij jakie znaczenie ma: hasło do skrzynki pocztowej. Zmień w nim jedną literę. Spróbuj wysłać list do siebie i odebrać go. Zaobserwuj czy wyświetlane są komunikaty o błędach. Zapisz je w zeszycie wraz z opisem po jakiej zmianie wystąpiły. Przywróć dotychczasowe ustawienia. Spróbuj wysłać list do siebie i odebrać go. Ćwiczenie 5.7. Wyjaśnij dlaczego odbieranie listów z załącznikami może być niebezpieczne. Znajdź w Internecie informacje o wirusach przesyłanych wraz z załącznikami. Ćwiczenie 5.8. Zaproponuj sposoby ochrony komputera przez zawirusowaniem drogą poczty elektronicznej. Sprawdź, które z nich zostały zastosowane w szkolnej pracowni komputerowej. Ćwiczenie 5.9. Chcesz przenieść plik, który znajduje się w szkolnej pracowni komputerowej do domu. Nie masz jednak z sobą żadnego nośnika. Jak mimo to możesz „przenieść” plik? Ćwiczenie 5.10. Chcesz przesłać plik, który znajduje się w szkolnej pracowni komputerowej do domu. Jakie są ograniczenia techniczne związane z tego typu operacją? Sprawdziany i system oceniania Ocena „2” Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Uczeń wyjaśnia znaczenie terminu klient pocztowy Uczeń wyjaśnia znaczenie terminu identyfikator użytkownika Uczeń wyjaśnia znaczenie terminu hasło do konta pocztowego Uczeń wyjaśnia znaczenie terminu adres serwera smtp Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Uczeń wyjaśnia jakie dane są niezbędne do skonfigurowania klienta poczty elektronicznej Uczeń wyjaśnia jakie dane konta pocztowego można publikować na stronie WWW, aby otrzymywać listy od osób, które ją odwiedzają. Uczeń wyjaśnia jakich danych konta pocztowego nie można publikować na stronie WWW, gdyż grozi to czytaniem naszych listów przez osoby niepowołane. Uczeń wyjaśnia jakie dane należy znać, aby korzystać z poczty elektronicznej przez Webmail. Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Uczeń wyjaśnia znaczenie słowa spam. Wymienia zalety i wady z punktu widzenia wysyłającego i odbierającego. Uczeń wyjaśnia jak należy publikować adresy poczty elektronicznej, aby był dostępny dla osób, które chcą wysłać do nas list, ale zabezpieczony przed spamerami używającymi robotów gromadzących adresy. Uczeń wyjaśnia jak skonfigurować program pocztowy, aby chronił przez odbieraniem spamu. Uczeń wyjaśnia różnice pomiędzy atakiem siłowym, a słownikowym. Ocena „3” Ocena „4” Ocena „5” Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Uczeń wyjaśnia metody najczęściej stosowane w celu poznania hasła. Uczeń wyjaśnia zasady konstruowania dobrych haseł. Uczeń na stronie WWW banku elektronicznego znajduje informacje dotyczące zasad konstruowania dobrych haseł. Na tej podstawie podaje 3 hasła spełniające wymagania. Uczeń wyjaśnia co oznacza przesłanie listu z załącznikiem. Podaje trzy zastosowania listów z załącznikami. Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Uczeń wyjaśnia cele tworzenia grup adresów. Podaje trzy praktyczne zastosowania. Uczeń wyjaśnia różnice pomiędzy kliknięciem przycisku Odpowiedz wszystkim w programie Outlook Express, a wysłaniem listów do grupy. Uczeń podaje zalety i wady umieszczania adresów w książce adresowej. Uczeń projektuje własną papeterię i wysyła na niej list do siebie. Ocena „6”